Devasa Bir Penis ve İktidarsızlıkla Lanetlenen Yunan Bereket Tanrısı: Priapus

Yunan mitolojisinde bağ, bahçe ve bereket tanrısı Priapus.
Devasa Bir Penis ve İktidarsızlıkla Lanetlenen Yunan Bereket Tanrısı: Priapus

priapus, yunan mitolojisinde bahçeler ve bağlar tanrısı, bereket tanrısıdır. aşk ve güzellik tanrıçası afrodit ile şarap tanrısı dionysos'un oğludur.

hikayeye göre; hamile olan afrodit'in sadakatsizliğinden gıcık alan hera, karnındaki bebeği çirkinlik ve dünyanın en büyük cinsel organı ve iktidarsızlıkla lanetler. bu, bir an güzel bir lanet gibi gelse de aslında hiç öyle değildir çünkü bitmek bilmez şehvet duygusu ve birtakım girişimleri birçok nefret toplar. bir söylentiye göre priaprus, tanrıça hestia'ya tecavüz etmeye çalışırken ereksiyonunu kaybetmesiyle başarısız olup, alay konusu olmuştur.


poseidon'un kızı tanrıça lotis'e de tecavüz girişimi olan priaprus onda da başarısız olmuştur. uyurken lotis'e yaklaşmış olsa da onu fark edip uyanan lotis, lotus çiçeğine dönüşerek tecavüzden kurtulmuştur. lotusun doğuşuna vesile olsa da bir türlü yolunu bulamayan priaprus ne çektiyse aşağıdakinden çekmiştir. onu örtecek bir bez bile bulamamış olacak ki tüm tasvirlerinde cinsel organı kıyafetinden çıkmış kırmızı renkli ve erekte olmuş bir biçimdedir.


insanlar ona cinsel organının büyüklüğünden dolayı eşek kurban etmişlerdir. ayrıca müstehcen şiirler yazmışlardır.

tıpta da adını bu tanrıdan alan priapizm ise istemsiz, uzun süreli ve acılı ereksiyondur.