Devlet Harcamaları İçin Verilen Kartla Çikolata Aldığı İçin İstifa Eden İsveçli Bakan: Mona Sahlin

İsveç'te 1995 yılında yaşanan, bizim ise sadece uzaktan hayretler içinde izleyebileceğimiz bir olay.
Devlet Harcamaları İçin Verilen Kartla Çikolata Aldığı İçin İstifa Eden İsveçli Bakan: Mona Sahlin

demokrasinin her olgusunu olumlusu ve olumsuzu ile içinde barındıran kuzey avrupa ülkesidir isveç. yeri gelir, insan haklarının en hırçın savunucusu olur, herkes için eşitlik özgürlük der, yeri gelir kendi silah tüccarlarını acımasızca eleştiren politikacılar yetiştirir. ama yeri gelir anadolu'da terör estiren bir örgütü himayesine alır, silah tüccarlarını ve hatta abd'yi eleştiren politikacılarının ölümlerine zemin hazırlar. ilginç bir ülkedir. sadece kalkıp kötü yönleri ile bakmamak gerekir. nobel edebiyat ödülü'nün son dönemde bizdeki yankıları ile isveç oldukça eleştirildi. ancak kendi içindeki işleyişi açısından da demokrasi ve yönetme adına ilginç ipuçları vermektedir.

isveç sosyal demokrat partisinin eski genel başkanı mona sahlin, 1995 yılında ıngvar karlsson hükümetinde başbakan yardımcısı idi. olof palme ekolünden yetişmiş bu genç ve aktivist bayan politikacının karlsson sonrası partinin başına geçmesi bekleniyordu.


ancak aynı yıl içinde, gittiği bir mağazada görev yaptığı bakanlığın harcamalarında kullanması gereken kredi kartıyla özel alışveriş yapmış, 200 kronluk (92 tl) toblerone marka çikolata satın almıştı. 


yapılan bu alışverişin medya tarafından belgelenmesinden sonra sahlin, sadece sosyal demokrat parti liderliğini şansını yitirmekle kalmadı, milletvekilliğinden de istfa etmek zorunda kaldı. o günden sonra ''tobleroneci bakan'' olarak anılmaktan kurtulamadı.


sırf 92 tl'lik bir ürünü bakanlık parası ile aldığı için istifa etmek zorunda kalması, bizim demokrasimiz ve onu işletenler açısından karikatür gibi bir şey olsa gerek.

Ek bilgi

Eski bakan Mona Sahlin, 2015 yılında kızının sahibi olduğu temizlik şirketinde çalışarak otel odası temizlediğini açıklamıştı.

Hürriyet

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier