Dirseği Bir Yere Çarptığımızda Neden Elektrik Çarpmış Gibi Hissederiz?

Dirseği bir yere çarpınca gelen elektrik hissini daha önce mutlaka yaşamışsınızdır. Anlık olarak oldukça rahatsız edici olan bu hissin sebebini basitçe açıklayalım.
Dirseği Bir Yere Çarptığımızda Neden Elektrik Çarpmış Gibi Hissederiz?

omzumuzdan başlayıp, serçe ve yüzük parmağımıza kadar uzanan, 4 mm'lik bir kanaldan geçen bir sinir ağı vardır. ulnar siniri adı verilen bu sinir hücreleri kolumuzdaki üç ana sinirden biridir; kol ve el kaslarına sinyal alıp gönderir. 

bu kanal, vücudumuzdaki diğer sinirler gibi kas dokusu ile korunur ancak ulnar sinirinin savunmasız olduğu, kübik tünel olarak adlandırılan bir boşluk vardır. dirsek sert bir cisme çarptığında bu sinir, kemiğe sıkışır ve elektrik çarpmasına benzeyen bir acı hissine yol açar. bu acı geçicidir ancak bazen cerrahi müdahale gerektiren ciddi problemlere yol açabilir.

ulnar sinirine alınan şiddetli bir darbe, kübital tünel sendromuna  yol açabilir. bu sendrom, dirseğe sürekli olarak çekiçle vuruluyormuş gibi bir acı hissine neden olur. bu sendromun oluşumunda uyurken dirseği kıvırma alışkanlığı önemli rol oynar çünkü uzun süre kolun katlanması ulnar sinirinin sıkışmasına yol açar.

bu bölgedeki tahriş arttığında sürekli ağrı ve uyuşma durumu oluşur. tedavisinde kolu dirsekten kıvırmayı engelleyici destek ve fizik tedavi; ileri düzeyde ise ameliyat gerekir.

kaynak