Dışarıda Açık Şekilde Satılan Yeşil Çaylar Neden Tehlikeli?

Eğer açık şekilde satılan yeşil çaylardan satın alıyorsanız bir gerçeği bilmenizde fayda var.
Dışarıda Açık Şekilde Satılan Yeşil Çaylar Neden Tehlikeli?
iStock

çeşitli çince markalar altında ya da açık şekilde satılan versiyonlarının hiç de tekin olmadığı bir besin maddesidir yeşil çay.

zira yeşil çay; yanlış saklama koşulları, yaprakları toplama ile kurutma arasında geçen sürenin uzunluğu gibi faktörlerden ötürü küflenmekte, böylece yüksek ama çok yüksek, yani belirlenmiş adi değerin (günlük kabul edilebilir vücuda alım) 20-30 katı miktarda aflatoksin bulundurabilmektedir.


çin halk cumhuriyeti'nde her yıl 250 bin kişi özellikle tahıl ve çay kaynaklı kronik aflatoksin zehirlenmesi yüzünden karaciğer kanseri olmakta ve ölmektedir. aflatoksinlerin vücutta açacağı onulmaz zararları önlemek için ise bu yeşil çaylar çok sıkı bir denetimden geçirilmek zorundadır. avrupa birliği kriterlerine uygun gıda tüzükleri ve toksikolojik incelemelerin henüz tam anlamıyla hayata geçirilmediği türkiye'de bu tip egzotik besin maddelerinin terapötik etkilerine kanılarak yüksek miktarlarda ithal edilmesi ve tüketilmesi, önemli bir toksikolojik sorun ortaya çıkarmaktadır.

kısaca: bilindik bir markadan olmayan her türlü egzotik besin maddesinden uzak durun, kendimi iyi hissedeyim derken sağlıktan olmayın.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?