Dizisi Yapılmadığı İçin Bilinmeyen Ancak Bilinenlerden Aşağı Kalmayan Sovyet Seri Katiller

Jeffrey Dahmer'i, Edmund Kemper'i dizilerden biliyorsunuz ancak Sovyetler'de dizisi çekilmediği için tanınmayan ancak en az tanınanlar kadar korkunç şeyler yapmış olan başka seri katiller de var.
Dizisi Yapılmadığı İçin Bilinmeyen Ancak Bilinenlerden Aşağı Kalmayan Sovyet Seri Katiller

dahmer monster the jeffrey dahmer story dizisini izledikten sonra aklıma düştü: abd'de gündem olan seri katiller dışında dünyadaki diğer kan donduran katilleri, özellikle de sovyetler birliğinin seri katilleri üzerine de bir dizi yapılmalı.

uzun yıllardır seri katiller üzerine bulduğum her kitabı okur, her belgesel, diziyi izlerim. abd, bu konuya eğilmiş, araştırmış, üzerine metodlar geliştirmiş ve daha önemlisi kültür hegemonyası ile bunu dünyanın her köşesine sinema üzerinden aktarabilmiş bir ülke. bu nedenle kafamızda en uç örneklerin abd'de olduğuna dair bir kanı var. en azından benim vardı. okumaya devam ettikçe öyle örneklerle karşılaştım ki fbi bu örnekleri incelese seri katil metodolojisini tekrar gözden geçirir.

özellikle sovyetlerin yıkılmasıyla başlayan otorite boşluğu ve işlerin sallabaş yapılmasından ötürü nice katiller türedi. eski birliğin her köşesinden yamyamlar, kara büyü saplantılı ruh hastaları, manson'a rahmet okutacak manyakları araştırdıkça kanım dondu. birçoğu dna araştırmalarının kolaylaşması ve itirafları sayesinde ortaya çıktı.

alexander spesivtsev

hani, dahmer'in 14 yaşında çocuğu eve götürmesine izin veren polislere sinirleniyoruz ya... alexander spesivtsev, dahmer ile aşağı ile yukarı aynı zamanlarda toplam 82 cinayet işlediğinden şüphelenilen bir manyak. bu cinayetlerin 19 adedi kanıtlandı. çocuklar ve kadınlardan oluşan 19 kişiyi kendi dairesinde öldürmüş, annesi ise cesetleri yok etmekte kendisine yardımcı olmuş. yetmemiş kadın ve çocukları eve çekip oğlunun öldürmesi için çeşitli tuzaklar kurmuş. kadın, ruh hastası olduğu gerekçesiyle 15 yıl bir tımarhanede tedavi olduktan sonra serbest bırakılıyor. kendisi ömür boyu hapis cezası alıyor. cesetleri bazen parçalara ayırıp yakındaki nehre atıyorlar. bazen yakıp küllerini yine aynı nehre döküyorlar. tarihe ana-oğul seri katiller olarak geçiyorlar. 82 rakamı ise diğer 19 cinayetin gerçekleştiği bölgede kaybolan kişiler yüzünden. polisin kıç kadar mahallede 80'den fazla kişi kaybolduktan sonra harekete geçtiğini düşünün.

Mihail Popkov

mihail popkov eski bir polis. sistemin nasıl işlediğini bilen, izlerini silmeyi başarabildiği için uzunca süre cinayet işlemeye devam edebilmiş bir psikopat. kendi itiraflarından toplamda en az 84 cinayet işlediği biliniyor. kurban sayısının daha fazla olması da ihtimal. bu insanları özellikle yaşadığı irkutsk bölgesinde 20 yıla yayılan bir süreçte öldürüyor. pezevenk neredeyse her üç ayda bir kişi öldürmüş. kurbanların ortak noktaları; kısa boylu tıknaz ve genç kadınlar olmaları, hepsinde istisnasız ölüm öncesi veya sonrasında tecavüze uğramaları, sadece kesici delici aletlerle katledilmiş olmaları var. normalde 20 küsur cinayetten yargılanırken itiraflarıyla 84 rakamına ulaşılıyor. bu bölgelerdeki cinayetlerin kolayca çözülememesinin en büyük sebebi bir çoğunun geniş düzlüklerde işlenmesinden ve kışın sert geçmesinden kaynaklanıyor. ormana bırakılan birçok ceset vahşi hayvanlar tarafından parçalanıyor ya da kar altında aylarca bulunamıyorlar.

yamyamlık örnekleri ise çok çeşitli

örneğin kazakistan'ın almaty şehrinde bir araya gelen üç katilin topluca yamyam olmaları daha önce görülmemiş bir örnek. eski bir polis, psikoloji merkezinde çalışan erkek bir hemşire ve taksicilikle uğraşan başka bir ruh hastası. başka ülkelerden kaçak yollarla gelip seks işçiliği yapan kadınları hedef alıyorlar. kendilerine ait ritüelleri olduğu ortaya çıkıyor. kadınları taksici alıp eve getiriyor, yenilip içildikten sonra sarhoş edilen kurbanlar genişçe bir küvette boğazlanıyor. sonrasında etleri yiyecekleri ve satacakları olarak ikiye ayırıyorlar. evet yanlış duymadınız. etlerin bir kısmını börek gibi ürünlerin içine koyup pazarda satıyorlar.

kalan etlerin bir kısmını kendileri yiyor. kalan örnekleri ise tımarhanede çalışan hemşire krematoryum da yakıyor. bazı kadınların kafataslarından ve diğer kemiklerinden kendilerine hediyelik eşyalar yapıyorlar. bazılarını da kara büyü gibi saçmalıklarla uğraşan başka ruh hastalarına satıyorlar. yakalanmalarına ise bu ritüel sapkınlığı sebep oluyor. kurbanlardan birisinin bileği kesiliyor ve herkes sarhoşken kan kaybından kendi kendine ölüyor. kanını kendileri akıtmadıkları için mundardır diyerek yemiyorlar. cesedi parçaladıktan sonra önceki vakalardaki gibi yakmak yerine şehirdeki farklı çöp kutularına attıkları için yakalanıyorlar.

bir diğer vaka çeşidi kolay av olarak görülen insanların öldürülmesi

örneğin alexander pichushkin'in, 90'lı yılların sonu 2000'li yılların başında toplam 49 kanıtlanmış cinayeti var. özellikle yaşlı veya çocukları, engellileri ve zihinsel bozuklukları olan insanları öldürdü. bir çoğunu ormana gömdü. şizopatik tanısıyla tımarhaneye kapatıldı. valery kopytov ise evsiz katil olarak anılıyor. kendi yaşadığı köprü altında ve çevresinde yine kendisi gibi evsiz 19 kişiyi öldürmekten hüküm giydi.


2007 civarında ukrayna'da benzer bir vaka daha var

ekşi sözlük'te de bolca tartışılmıştı. dnepropetrovsk manyakları olarak adlandırılan üç genç. şehir kenarında yaşayan evsizleri çeşitli şekilde öldürmeleriyle tanınıyorlar. alkol veya sigara teklif ederek yanlarına çektikleri bu insanları üçlü birlikte katlediyorlar. cinayetleri kendi elleriyle videoya almaları da cabası. toplam 27 vakadan 21'i ıspatlandı.


sergey ryakhovsky ve rusya'nın ilk kadın seri katili olan irina gaidamachuk'un ortak noktası yaşlı kadınlar

haydamachuk (gaidamachuk), yaşlı kadınların evine hemşire olarak girip zehirli iğneyle öldürdükten sonra soygun yapmasıyla tanınıyor. ispatlanabilen 17 cinayeti var. onun çocuk doktoru lakaplı maksim petrov'dan etkilendiği düşünülüyor. petrov, sahte doktor olarak aynı yöntemle 50 soygun gerçekleştiriyor. kurbanlarının 12'si ölüyor. sergey ryakhovsky ise iki sene içerisinde çoğu yaşlı kadınlardan oluşan 19 kişi katletti.


andrey chikatilo

1978-1990 yılları arasında toplam 65 cinayet işledi. bunun 53 adedi ispatlandı. yıllarca öğretmenlik yaptı. ilk cinayetinden önce küçük kız çocuklarını taciz ettiği için birden çok kez cezaya çarptırıldı fakat önlem alınmadı. ilk cinayeti 9 yaşında bir kızdı. bu suçu başka birisine yıktı ve suçlanan kişi önce hapis sonra ölüm cezasına çarptırılarak infaz edildi.

çocuk kurbanlarını bıçakla yaraladıktan sonra tecavüz etmeye çalışıyor, erekte olamazsa boğarak öldürürken boşalıyordu. bıçağını sönük penisi yerine koyarak haz alıyordu. kurbanların cesetleriyle oynamak, meme uçlarını ve testislerini dişleyerek kopararak yutmak. iç organları çıkarmak, gözleri oymak, ağız ve burunlarına çamur doldurmak gibi adetleri vardı. buradaki saçmalık bu psikopatın bütün cinayetlerin başladığı ve yoğunlaştığı o ufak bölgede ancak 22 sene sonra yakalanabilmesidir.


vakanın tek hayırlı sonucu polisin bu katili ararken konuyla alakasız yüzlerce vakayı çözmesi olmuş. soruşturma sonucunda doksan beş cinayet, 140 ağırlaştırılmış saldırı ve 245 tecavüz dahil olmak üzere 1000'den fazla alakasız suç çözülmüş. chikatilo, kurbanlarının organlarını çıkardığı için satanist grup, kurbanlarının yaşı genç olduğu için pedofili tedavisi gören alakasız konuları araştırmışlar.

bu salaklıkla adamın onlarca cinayet işlemesine yol açıyorlar. öyle rahat hareket ediyor ki, kurbanları acemice saklamaktan vazgeçip görünecek şekilde ağaçlara asmaya başlıyor. yeri geliyor aynı anda iki cinayet işliyor. gece parkta gezen kadınlar, okuldan dönen çocuklar, trende tanıştığı genç öğrenciler derken soruşturmanın başladığı 1983-1990 yılları arasında 60 kişiyi daha öldürüyor.

işin daha da saçma tarafı, herifi otogarda bir kadını ormana gitmeye ikna etmeye çalışırken yakalıyorlar. üzerinden kasap bıçağı, yedek elbise, ip ve kavanoz çıkıyor. buna rağmen cinayet şüphelisi olarak kabul edilmiyor. iş yerinde hırsızlık yapmaktan bir yıl hüküm giyiyor ve komünist partiden ihraç ediliyor. üç ay sonra çıkıp cinayetlerine kaldığı yerden devam ediyor. polisin aptal olduğuna o kadar inanıyor ki, daha önceki cinayet mahalinde yeni cinayetler işlemeye başlıyor.

yakalanması yıllar sonra artık gemi azıya aldıktan sonra gerçekleşiyor. senede üç kişi öldürmekten ayda üç kişi öldürmeye evrilen bir grafiği var. arada kendisinden şüphelenen bir polis ve iki müfettişi öldürmüş. cesetleri bulunabilen 36 vaka üstüne kendisi 20 vakayı daha itiraf ediyor. yetmiyor unuttuğu bazı vakalar da dosyaya ekleniyor. bu vaka sscb için bir utanç vakasıdır. üç kere tutuklanıp üç kere serbest bırakılmış, kan ve tükürük testleri yanlış yapılmış, itirafları sayesinde hiç alaka kurulamayan vakalar çözülmüştü. adam neredeyse bütün sscb'i gezerek her şehirde bir insan öldürmüş.


daha bunun gibi bir sürü detaylı ve korkunç vaka var

mesela yıllarca kaçmayı başarmış, gittiği her yerde cinayet işlemiş, polis ve devletle oyuncak gibi oynamış, kurbanlarının organlarını çiğ yemekten haz alan nikolai dzhumagaliev kendi başına bir dizi konusu.