Doctor Strange in the Multiverse of Madness'ın Çılgın Yeni Fragmanının İncelemesi

Mayıs'ta vizyona girecek olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness'ın ikinci fragmanı yayınlandı. Muhtemelen MCU'nun en gaz fragmanlarından biri olan bu şöleni uzman bir Marvel okuru yorumluyor.

Yeni fragmanı önden verelim

Kamera arkası

tansiyonu çok yüksek bir doctor strange in the multiverse of madness trailer'ı ile karşılaştık. gördüklerimi hemen yorumlamak istesem de öncelikle kamera arkasına biraz bakmamız lazım. film ilk kez açıklandığında bilindiği üzere yönetmenlik koltuğunda ilk doctor strange filminin de yönetmenliğini yapmış olan scott derrickson vardı. ama belli bir süre sonra derrickson ile marvel studios yaratıcı fikir ayrılığı yüzünden yollarını ayırdı. derrickson ile marvel ciddi şekilde farklı filmler yapmak istiyorlardı. marvel event filmi istedi. derrickson ise doctor strange'e odaklanmak istedi. tam manasıyla bir devam filmi yapmak istedi.

mcu için konuştuğumuzda süregelen büyük hikayeyi asla arka plana atamayız. tekil başarılı filmler çekmek önemli olsa da her filmin tamamlanması gereken bir büyük resmin parçaları olduğunu biliyoruz. bunun ne kadar doğru olup olmadığı ya da kriterin bu olup olmadığı başka bir tartışma konusu ama mcu temeli itibarıyla bu. ilk filmi seven biri olarak derrickson'ın ayrılması beni üzmüş olsada kevin feige'nin büyük planına her zaman daha fazla güvendim.

derrickson'un ayrılığının ardından marvel studios belki de olabilecek en iyi yönetmeni filmin başına getirdiğini duyurdu; sam raimi. raimi, mcu'ya katılana kadar mcu dışında en fazla tanınan, en kariyerli ve gerçekten auteur özellikleri olan belki de tek yönetmendi. chloe zhao mcu'ya katıldıktan sonra oscar aldı. taika waititi bir kesim tarafından bilinse de ragnarok'tan sonra gerçek manada popüler hale geldi. raimi ise bambaşka bir durum. fragmanı izlediğimizde kesinlikle bu filmin raimi tarafından çekildiğini anlayabiliyoruz. raimi kendi tarzını yansıtmayı başarmış. korku elementlerini de kullanmayı bilmiş. raimi'nin bu filmin yönetmeni olması filmin ve olası devam filminin başına gelen en iyi şey olabilir.

Raimi'yi ilk Örümcek-Adam filmlerinin yönetmeni olarak biliyoruz.

fragmana geçelim artık

doctor strange'in gördüğü kabuslar ile fragmanı açıyoruz. strange her gece aynı rüyayı gördüğünü söylüyor. ilk teaser'da da gösterilen paralel evrenlerden birinin sanctum sanctorum'unu görüyoruz. o evren ve o evrenin doctor strange variant'ı ile ilgili çok olay olacağı belli. daha sonra america chavez'in yakalandığını ve karşısında bir yaratık olduğuna şahit oluyoruz. arkasında da başka evrenlere açabildiği yıldız şeklinde portallar var. bu sahnedeki yaratığı şu an için ne olduğunu söylemek güç. ama sahnesinin çok güzel çekildiğini söylemek mümkün.

paralel evrenler demişken şunu çok net belirtmek lazım ki bu filmle birlikte gerçek anlamda paralel evrenler ve variantlar hikayesi başlıyor. spider-man: no way home için paralel evren öğeleri bildiğimiz marvel evrenine geldi demiştim. işte bu sefer biz diğer evrenlere gidiyoruz. en az 3 doctor strange variant'ı ve en az 2 wanda variant'ı kesin. ilk doctor strange elbette bizim bildiğimiz doctor strange. diğeri defender doctor stange. at kuyruğu saçı olan. sonuncusu da şimdilik evil doctor strange diyeceğim karakter. evil doctor strange bence what ıf'teki değil. başka bir variant olacak. fragmanın sonunda gördüğümüz zombi benzeri doctor strange'in evil doctor strange ya da corrupted defender doctor strange olduğunu düşünüyorum. ama bunlar tabi bir çıkarım sadece.

Defender Strange

en az iki wanda demiştim. bizim tanıdığımız wanda bu filmde çocuklarını multiverse'de aramaya çıkacak. ama sadece astral boyutta başka evrenlere gidebilecek. fiziksel olarak gitmesi için america chavez'e ihtiyacı olacak. normal kıyafet olarak gördüğümüz wanda başka bir evrenin wanda'sı. o evrende çocuklar gerçek ve sağ. bizim wanda o evrenin wanda'sını astral olarak ele geçirecek ve bedenini kullanacak. tabi bu süreç muhtemelen bizim wanda'ya da o kullandığı bedene de zarar verecek.

şu anda fragman ile ilgili en çok tartışılan şey patrick stewart versiyon charles xavier

evet filmde xavier var ve patrick stewart tarafından canlandırılacak. ama fox filmlerindeki versiyon olmayacak. patrick stewart'ın olduğu filme özgü bir xavier variant'ı göreceğiz. o sahnede dikkat çekici birçok unsur var. doctor strange'in tutuklanıp önüne çıkarıldığı heyet yüzde 99 multiversal illuminati. çizgi romanlarda illuminati çok güçlü ve zeki süper kahramanların kurduğu dünyanın gidişatı ile ilgili önemli müdahalelerde bulunan bir grup.


çizgi roman ana sürekliliği earth-616'da ekip doctor strange, reed richards, namor, xavier, iron man ve black bolt'tan oluşuyor. biz filmde bunun multiverse halini göreceğiz. xavier de bu ekibin başı olacak. çizgi romandan bildiğimiz ekip full'de olabilir farklılıklarda olabilir. şu an bilemiyoruz. çeşitliliği arttırmak ve 6 sayısı ile sınırlı kalmamak için sempatizan olarak başka karakterlerde eklenebilir. filmde ekipte monica rambeu versiyon captain marvel'ın da olması bekleniyor ki wanda ile dövüşen büyük ihtimalle o (karaktere zoom yapınca kozmik güç kazanmış superior iron man'e de benziyor aslında.) what if animasyonundan captain carter bekleniyor ki onu da posterde tease ettiler. iki fragmanda da gördüğümüz baron mordo yine bu ekipte olabilir.


yine aynı sahnede konuşulması gereken en önemli şey iron manvari ultron robotları

illuminati ekibinde ultron robotlarını kontrol eden bir iron man'in olması bekleniyor. variant iron man ile ilgili de çok büyük bir oyuncunun ismi geçiyor. öncelikle şunu söylemek lazım: multiverse'e girdiğimiz anda artık sınırlar kalkmış oluyor. daha önce mcu dışında marvel filmlerinde oynamış herkes, ismi geçmiş ama role gelmemiş herkes, önümüzdeki filmlerde role gelebilecek herkes yani akla hayale gelebilecek herkes bu film ve devamındaki multiverse hikayeleri için masada. ben çok çok büyük cameolar bekliyorum.


kısa kısa gördüğümüz şeyler de var

mesela prehistoric döneme ait bir kare gördük. belki savage land olabilir. gargantos'u daha fazla gördük. (büyük ihtimalle haklar yüzünden shuma-gorath değilde bu ismi kullanacaklar.) fragmanın final sahneleri mükemmel. şu an diyecek bir şey bulamıyorum onlara. zombi benzeri strange bildiğimiz variantlardan mı? yoksa dördüncü bir variant mı? onu şimdilik kestiremiyorum. darkhold'un doctor strange tarafından kullanıldığını görüyoruz. orası da çok önemli şeylere sebebiyet verecektir. kamar-taj'a saldıran kişinin scarlet witch olduğunu da tv spot'ta görüyoruz.


multiverse hikayesi bu filmle sonlanmayacak

aksine daha da güçlenerek devam edecek. multiverse of madness sadece ara durak. ant-man and the wasp: quantumania, loki ikinci sezon, olası bir avengers 5 filmi hep bu hikayeden ilerleyecek. fantastic four'un tercih edeceği hikaye bile multiverse ile ilgili olabilir. infinity saga ile anlatılan ınfinity stones ve thanos hikayesi buzdağının sadece görünen kısmıydı.

fragmanın şu ana kadar ki en iyi mcu fragmanlarından biri olduğu kesin. çok heyecanlı, harika bir fragman olmuş. filmi sabırsızlıkla bekliyorum.