Doğu Asyalılar Neden Çatal Yerine Chopstick Kullanır?

Çinliler, Japonlar, Koreliler ve Vietnamlılar yemek yerken çatal yerine chopstick kullanıyorlar. Doğu ve güneydoğu Asya'da durum neden böyle?
Doğu Asyalılar Neden Çatal Yerine Chopstick Kullanır?

asyalıların çatal yerine chopstick kullanmasının nedeni, yemek çubuğu kullanmanın genel olarak kültürel bir miras ve alışkanlık olması.

şöyle ki, çinlilerin chopstik'i icadı mö 1200-500'lü yıllarda gerçekleşiyor. çatalın icadı ise ancak ms 11. yüzyılda gerçekleşiyor. hatta çok uzun bir dönem sadece meyve yerken kullanılıyor. yaygınlaşması için 4 yüzyıl geçiyor. avrupa artık çatala alışmışken, amerikalılar çatal kullanmaya 18.yüzyılda başlıyor.


bunun yanı sıra, chopstik'lerin çoğunlukla bambudan yapılmış olmasının nedeni ise halkın çok uzun bir süre hammadde kıtlığıyla savaşmış olması. savaş malzemeleri için gerekli rezerv bulunamadığı için dönemin imparatoru, halktan ellerindeki tüm metal araç gereçleri istiyor. toplanan eşyalar eritilerek savaşta kullanılacak olan silahlarda kullanılıyor. o arada da metalsiz kalan canım asyalılar bambuya yöneliyor. o kadar uzun yıllar bambudan yapılmış chopstik'ler kullanıyorlar ki bu artık kültürel bir element hâline geliyor.