Doktor Olduğunu Çok Alakasız Yerlerde Belirtme İhtiyacı Duyan Kişilerle Girilen İlginç Diyaloglar

Doktorların doktor olduğunu bir şekilde söylemesi diye bir şeyin gerçekten var olduğunu kanıtlar nitelikte anılar.
Doktor Olduğunu Çok Alakasız Yerlerde Belirtme İhtiyacı Duyan Kişilerle Girilen İlginç Diyaloglar


örnek 1

fotoğrafçı stüdyosunda bekleme salonunda eşimle düğün fotoğraflarımızı seçiyoruz bastırmak için. bir çift girdi, girer girmez merhaba biz doktoruz da atandık haftaya gidiyoruz fotoğrafları bugün almamız lazım dediler. tamam acelen var, atanmışsın, şehir dışına çıkacaksın da ''biz doktoruz?'' hadi ya?

örnek 2

yüksek lisansta ilk dersteyiz, karma bir alan olduğu için her bölümden mezun olan insan gelmiş. hoca içeri girdi merhaba dedi, bu el kaldırıp ''hocam ben doktorum da tezimde şu konuda çalışmak istiyorum olur mu?'' dedi. ulan bi dur bi beş dakika bekle hoca zaten soracak adın ne ne işin yapıyorsun falan tanışacağız. oha bi dur ya.

örnek 3

yüksek lisansta başka bir bölümle aldığımız ortak ders. bizim bölümden olmayan başka bir bölümden başka bir doktor. ben de milleti mail grubuna ekleyip hocadan aldığım slaytları ve duyuruları atan kişi. bu doktor arkadaşa mail gitmiyormuş, bana mail yazdı. en altına otomatik imza olmadığı belli şekilde şöyle yazmış : dr. ayşe tuttufrutti`. dostum tamam doktorsun da, attığın mailin özeti ''hacı bana mail gelmiyor ekleyiver'' olan bir mesajlaşmaya özellikle neden ekliyorsun?

çağrı merkezinde çalışıyorum ben;

- iyi günler ben pba, size nasıl yardımcı olabilirim?
+ ben doktor murtaza analyapar, elektrik yok.
- yardımcı olmaya çalışayım, bölgeden ihbarlar geliyor ve ekip müdahale halinde yard...
(sözümü kesiyor)
+ böyle şey olur mu? doktorum ben ve elektrik yok.

inanın yaşandı bu diyalog ve ne zaman doktor arasa tepkisi hep doktorluk üzerine. ben şahsen doktorlara sırf doktor oldukları için saygı duymama hakkımı kullanıyorum. insan olun.

3 yaşındaki oğlumu market arabasının içine oturtup markette dolaşmaktaydık.

 oğlum raflardan birinde sevdiği bir şeyi gördüğü için market arabasının içinde ayağa kalktı. eşim de tehlikeli bir durum olduğu için oğlumu market arabasında tekrar oturtmaya çalışırken bir kadın geldi yanımıza ve oğluma şöyle dedi;

- market arabasının içinde sakın ayağa kalkma. çok tehlikeli
eşim de oğlumu oturmak için ikna etmeye çalışırken
- bak oğlum. hanımefendi çok haklı. hemen oturmazsan düşebilirsin.
diyerek oğlumu oturturken bizim için efsane olan şu sözler döküldü hanım efendinin dudaklarından;
-sadece hanım efendi uyarmıyor. doktor hanım uyarıyor...

arkadaş doktor olmanın bu durumla ne alakası var? belirtmeye neden gerek duydun?  başka bir meslek erbabı bizi uyarsa "amaan mühendis ne anlar, zıpla yavrum market arabasının içinde" mi diyecektik sanki.

kaç gün oldu, ailecek uğraşıyoruz hala çözemedik...

geçenlerde yeni taşındığımız apartmanın en altındaki daireye birileri bakmaya gelmişti. 

kapıda görünce nezaketen selam verdim ve devamında içeri girdim.

aynı kişileri birkaç gün sonra tekrar bu sefer asansör kapısında görünce tanışmak farz oldu. ne de olsa yeni komşularımız bir şeye ihtiyaçları var mı diye sormam gerektiğin hissettim ve usulen muhabbet açılsın diye hoş geldiniz. hayırlı olsun dedikten sonra yaşça baya büyük olan beyefendiye "amca memleket neresi?" diye sordum. amca ne desin. ben soruyu bitirmeden "ben doktorum. bu hastanede başhekimlik yaptım!!!" tabi almayı düşündüğüm cevap bu değil.

bu sefer amca bana soru sordu "siz ne işle uğraşıyorsunuz?". ben de bu ortaya gelişine şutu çaktım "amca ben buralı değilim, izmirliyim(!!!!)"

sonuçta biz de her fırsatta aynı şeyi yapmıyor muyduk?