Frodo ve Sam'in Yüzüğü Götürmek İçin Katettikleri Mesafenin Tam 173 Km Olması

Ekşi Sözlük yazarı "jamesharden", Yüzüklerin Efendisi'nde Frodo ve Sam'in yolculuğunun tam olarak 173 km sürdüğünü büyük bir çalışmayla ispatlamış.
Frodo ve Sam'in Yüzüğü Götürmek İçin Katettikleri Mesafenin Tam 173 Km Olması

frodo ve sam'in yüzüğü götürmek için katettikleri mesafeyi, metre ölçer ile karış karış hesaplayarak, aynı mesafelerin ölçülerini gerçek haritadaki yerleşkeler üzerinde de sağlamasını yaparak 173 km olarak buldum. bu zamana kadar en ince detaylarına kadar üzerinde durduğum, en çılgınca hesaplamam olabilir.

bunun farklı versiyonlarını yapanları gördüm, ancak herhangi bir ölçü birimi kullanmadan, kabataslak yapıldığını görünce, verilen rakamların doğruluğu konusunda şüpheyle yaklaştım. zira, bu ikili hobbit oldukları için bu mesafe daha makul bir seviyede olmalıydı. ben de bunun için ne yapabilirim diye düşündüm ve halihazırda mantolama ustası olan babamın duvar ve kiriş ölçümlerinde kullandığı metre ölçeri ödünç alarak, frodo ve sam'in yolculuklarının 7 ayağını karış karış ölçtüm ve bu ölçtüğüm yerleri gerçek haritadaki yerleşkeler üzerinde sağlamasını yaparak, o yerleşkelerin arasındaki mesafeleri hesapladım. yine, o yerleşkelerin arasındaki mesafeyi bir insan yürüyerek kaç saatte, kaç dakikada katettiğini de hesapladım.

frodo ve sam'in tam 7 durağı olan yolculukları tam tamına 173 km sürmüş ve bu mesafeyi yalın ayak yürüyerek ortalama 36-37 saat gibi bir sürede katetmişlerdir.

nasıl mı?

not: ölçümleri yaparken hem metreyi, hem de telefonu tuttuğumu düşünecek olursak, bazı yerlerde 0.2, 0.3mm'lik yanılma payı bıraktığımı hatırlatmak istiyorum. yine, yolculuklarının karşılığı olan gerçek yerleşkeler, ankara civarındaki yerlerden tercih edilmiştir.

sırasıyla yolculuklarının:

1. hobbiton - bree

ikilinin maceraya başladıkları yer olan hobbiton ve bree'yi metre ölçer ile ölçtüğümde 2.2, 2.3cm ölçmüş bulunmaktayım. bunun gerçek haritadaki saray-pursaklar üzerinden yaptığımda, yaklaşık 2.1, 2.2cm çıkmakta. yanılma payı bıraktığımı söylemiştim.


2. bree-rivendell

maceralarının ikinci durağı olan bree-rivendell arasını tam 5cm olarak ölçmüş bulunmaktayım. bunun karşılığı olan, kütükkuşağı-altınekin arası yine 4.9cm-5cm arası çıkmaktadır.


3. rivendell-moria

3. durakları olan rivendell-moria arasını yine tam yanılma payı olmadan 3cm olarak ölçtüm. bunun gerçek yerleşkedeki karşılığı olan kesiktaş merkez- sincan arasını 3cm olarak ölçmüş bulunuyorum.


4. lorien - sarn gebir

yolculuklarının en zorlu ayaklarından biri olan bu yolculuğa başlamadan önce, madenlerde katettikleri mesafeyi ve yolculuğun bir bölümünü kayıkla devam ettikleri için, o mesafeleri buradaki hesaplamaların dışında tutacağım. burayı, metre ölçer ile ölçtüğümde ise 3.7-3.8cm ölçmüş bulunmaktayım. ancak, madenler ve kayık meselesi devreye girdiği için esnek tutarak düz 4cm olarak kabul ettim. bunun karşılığı olan, yıldırımbeyazıt-evciler arasını ise tam 4cm ölçmüş bulunuyorum.


5. sarn gebir- morannon

yolculuklarını neredeyse yarısını tamamlayan ikilinin, bu ayağındaki morannon'un iç tarafları dağlık ve engebeli kaldığı için gerçek ölçtüğüm 2.4cm'lik mesafenin 0.4mm'sini silerek, düz 2cm olarak kabul ettim ve bunun karşılığı olan, kavaklı-karşıyaka arası 2.1-2.2cm çıkmaktadır.


6. morannon - minas morgul

yolculuklarının sonuna gelmeye başlayan ikilinin, bu ayağı biraz beni uğraştırdı. çünkü, girintili çıkıntılı bir yer olduğu için önce ilk aşağı olan girintisini ölçtüm ve orası tam 1.1cm çıktı, yine aşağı olan tarafı ise 1.3cm çıkıyor. toplam 2.4cm olan bu mesafeyi, dolambaçlı olduğu ve içeriden dolaşacaklarını düşünerek düz 2.cm olarak aldım. bunun karşılığı olan, memlik- yuvacık arasını ise yine tam 2cm ölçmüş bulunuyorum.


7- minas morgul -orodruin

ikilinin maceralarını sonlandırdıkları son yer olan orodruin'i ölçtüğümde, 1cm, 1.2, 1.3cm gibi değişik değerler elde ettim. burada biraz elim titrediği için, buranın karşılığı olan evciler-kömürcü 1.4, 1.5cm çıkmakta, ben ortalama olarak her ikisini de 1.4cm kabul ettim.


şimdi, bu metre ölçer ile ölçtüğüm ve ikilinin yolculuklarının gerçek haritadaki karşılıkları olarak belirlediğim yerleşkelerin arasındaki mesafeleri hesaplayalım

hobbiton- bree'nin karşılığı olan, saray pursaklar: ivedik yolu üzerinden, yürüyerek 6 saat 48 dakika sürmekte olup 31.7km'imiş.


bree-rivendell'in karşılığı, kütükkuşağı-altınekin: konya yolu üzerinden, yürüyerek 16 saat 44 dakika sürmekte olup 82.6km'imiş.


rivendell-moria'nın karşılığı, kesiktaş-sincan: temelli yolu üzerinden, yürüyerek 3 saat 19 dakika sürmekte olup 15.9km'imiş.


lorien-s. gebir'in karşılığı, y.beyazıt -evciler: bayındırcık köyü yolu üzerinden, yürüyerek 5 saat 6 dakika sürmekte olup 23km'imiş.


sarn gebir- morannon karşılığı, kavaklı-karşıyaka: lalahan hayvancılık yetiştirme araştırma enstitüsü üzerinden, yürüyerek 1 saat 45 dakika sürmekte olup, 8.1km'imiş.


morannon-minas morgul'un karşılığı, memlik-yuvaköy : ivedik yolu üzerinden, yürüyerek 1 saat 52 dakika sürmekte olup, 7.8km'imiş.


minas morgul -orodruin karşılığı, evciler-kömürcü : bilinmeyen yollar üzerinden, yürüyerek 48 dakika sürmekte olup, 3.9 km'imiş.


şimdi, bu katettikleri mesafeleri toplayalım

31.7+82.6+15.9+23+8.1+7.8+3.9 = 173 km

frodo ve sam'in yolculukları tam 173 km sürmekteymiş.

toplam bu yolculuğu ise, hiç ara vermeden yalın ayak, başı kavak: 36-37 saat gibi bir zaman diliminde tamamlıyorlarmış. (küsuratların bazıları yuvarlanmıştır.)

ancak, site büyük ihtimalle bunları yetişkin bir insan üzerinden yaptığı için, frodo ve sam de hobbit olduğu için onların ölçülerindeki bir kişinin bu mesafeyi kaç adımda tamamlayacaklarını hesaplayacağız.

bunun içinse, bu siteden faydalanacağız:

hobbit'lerin ortalama boy uzunluğu 90cm'imiş, direkt olarak frodo ve sam'i 85-90cm uzunlukta düşüneceğiz. ikisi de hobbit olduğu ve kısa adımlar atacağı için, yürüme tempolarını yavaş yürüme olarak seçerek, 12.5min/km kabul edeceğiz.

bu durumda hesaplamalara göre, frodo ve sam 173km'lik mesafeyi tamamlamak için tam tamına:

290.250 adım atmış olup,

km başına ise 1.678 adım atmışlar.

bu durumda frodo ve sam, 173km'lik mesafeyi, yalın ayak, hesaplamalarıma göre 122 saat- 123 saat arasında tamamlamaktadırlar.

not: madende harcanan süre, son süreye, dağcı ve madencilerin bir madenden ne kadar kısa sürede çıkabildiğini teorik olarak ortaya koyan ingilizce makalelerden tahmini bir zaman yürütülmüş olup, kayıkta geçen süre ise tamamen babaannem ve benim ankara'da bulunan göksü parkı'ndaki yunuslu botlar ile yapay gölün etrafını dolaştığımız süre baz alınarak, son mesafe süresine eklenmiştir.

arz ederim.