Dolandırıcılık Mail'leri Neden Ancak Bir Aptalın Kanabileceği Bir Dilde Yazılıyor?

''Nijerya prensi servetini dağıtıyor!'', ''Bill Gates servetini dağıtıyor!'', ''Windows’a verdiğiniz parayı geri alın.'' Neden dolandırıcılık (scam) e-mail'lerde hep böyle abartılı cümleler seçiliyor?
Dolandırıcılık Mail'leri Neden Ancak Bir Aptalın Kanabileceği Bir Dilde Yazılıyor?

scam (dolandırıcılık) e-mail'lerinin çoğunun çok geri zekalıca yazılmış olmalarının bir sebebi var.

çok gerçekçi yazmış olsalar aslında insanların çoğu düşecektir. halbuki dolandırıcının yapmak istediği bu değildir. herkesin düştüğü bir scam çok dikkat çekecek, polisi peşine düşürecektir.

scam e-mail’in amacı aslında toplumdaki en az entelektüel ve en cahil insanları bulmaktır. herkese scam bir e-mail göndermek bedavadır ama dolandırıcıyı arayınca dolandırıcının kaybettiği zaman dolandırıcıya mal olur. dolandırıcı hem bu süreyi düşürmeye, hem de bu süre içinde en başarılı olacağı insanları bulmaya çalışır.

o yüzden emaillere

- nijerya prensi servetini dağıtıyor
- bill gates servetini dağıtıyor
- windows’a verdiğiniz parayı geri alın
- bulgaristan’dan gelicem ama yol parası lazım
- teröristler hesabınızı ele geçirmiş
- polisler peşinize düşmüş
- mucize ilaçla boyu 7 katına çıksın
- onu sabahlara kadar mutlu edin
- bunu ona verin sürekli sizi istesin

gibi, kesinlikle e-mail’de bahsedilmeyecek şeyler koyarlar. fantastik beyanlarda ya da sözlerde bulunurlar. 

e-mail adresleri özellikle [email protected] gibidir. gramer hataları özellikle konmuştur. e-mail’i gönderen ile içerikteki kişinin adı özellikle farklıdır. özellikle sanki lise öğrencisi yazmış gibi yazılır. büyük renkli harfler, ışıltılı resimler falan filan...

ortalama bir insan buna bakıp gülüp geçerken; yaşlılar, cahil insanlar inanabilir. bunlara inanacak seviyedeki insanlara her şeyi yaptırabilirsiniz. bu e-mail'lerin bu seviyede olmasının sebebi de budur. milyonlarca insan içinden bu kriterlere uyacak birkaç kişiyi bulmaya çalışırlar.

scam çalışıp, paralarını kaptırınca da bu insanlar polise gidemez. ya utanır ya da onu bile beceremez. gidenleri de polis sallamaz.

biz bu e-mail'lerle dalga geçerken aslında bunlar dahiyane bir fikirle yazılmış emaillerdir.