Dolar Banknotlarının Üzerindeki Sembol, Yazı ve Sayıların Anlamları

Dolar banknotunun üzerindeki semboller rastgele kondurulmuş olmayıp, her birinin bir anlamı varmış.
Dolar Banknotlarının Üzerindeki Sembol, Yazı ve Sayıların Anlamları

piramit

en göze çarpan dolar sembollerinden biri, gücü ve süreyi temsil eden piramittir. bazıları eksik tepeyi ülkenin henüz bitmediğinin bir işareti olarak yorumluyor. benzer şekilde, ön ışık yanarken piramidin batı yüzü gölgededir, bazılarının söylediği gibi, ulusun batı'yı keşfetmediğini veya henüz batı medeniyeti için ne yapacağını anlamadığını gösteriyor.


piramidin üstündeki göz

benjamin franklin, thomas jefferson ve john adams ( mührünü tasarlamak için bir araya geldiklerinde, ) öneri yapan üç komiteden ilkiydiler. bir piramit önermediler ama bir göz olması hakkında tartıştılar. mührün ilahi bir hizmet sembolü olmasını istediler. piramidin tepesi gibi şekillendirilmiş her şeyi gören göz, tanrısallığın eski bir sembolüdür.

piramidin tabanındaki harfler

piramidin alt tuğlalarının karşısında “ mdcclxxvı" harfleri bulunur. bu semboller de anlamsız ve rastgele değildir. amerika'nın bağımsızlığını ilan ettiği 1776 yılını gösteren romen rakamlarıdır.


kartal kalkanı

eşsiz bir amerikan kuşu olan kartalın önünde, amerikalıların kendi erdemlerine güvenmeleri gerektiğini belirtmek için desteklenmeyen bir kalkan var. kalkanın yatay üst çubuğu federal hükümeti simgeliyor ve bir arada duruyor, ancak bireysel eyaletleri temsil eden dikey çubuklarla destekleniyor.


kartalın üzerindeki yıldızlar

kartalın üzerindeki yıldızların 13 koloniyi temsil ettiği söyleniyor. resmi açıklama, kartalın üzerinde "bir bulutu kıran" (ya da bir bulutun içinden geçmek) görkeminin olduğunu söylüyor, ancak mevcut sürümlerde ışınları çevreleyen bir bulut var.


kartal pençeleri

1 dolarlık banknotun arkasındaki kartal sağ pençesinde (barışı temsil eden) bir zeytin dalı ve sol pençesinde (savaşı simgeleyen) oklar tutmaktadır. ancak 1801'den 1807'ye kadar olan gümüş sikkelerde, kartal onları zıt pençelerde tuttu. avrupalı diplomatlar ve gazeteciler, kartalın baskın pençesine ok atmanın bir saldırganlık sembolü olduğunu iddia ettiler ve bunu savaş başlatmak için bir sebep olarak adlandırdılar, bunun üzerine amerika, dolardaki barışçıl sembolü baskın tarafa çevirmeye karar verdi.


13 rakamı

şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 13 rakamı, 1 dolarlık banknotta görünüyor. ancak sayının kaç kez göründüğü de şaşırtıcı. en sık kullanılan dolarlık banknot sembollerinden biridir. 13 ok, 13 zeytin dalı yaprağı, 13 zeytin meyvesi, kartalın üzerinde 13 yıldız, piramidin 13 basamağı ve kalkan üzerinde 13 çubuk vardır. ayrıca, muhtemelen bir tesadüf olsa da, “annuit cœptis” ve “e pluribus unum”un her ikisi de 13 harflidir.


hazine bakanlığı mührü

hazine bakanlığı mührü üzerindeki dengeleme terazileri, kongre tarafından yönetilen denk bir bütçeyi temsil etmemekte, aslında bir adalet sembolüdür. ölçeklerin altında, orijinal kolonilerin her biri için bir tane olmak üzere 13 yıldız vardır. alttaki anahtar resmi de otoriteyi ifade eder.


latince ifadeler

latince ibareler, bir dolarlık banknotta birkaç kez birkaç dolarlık banknot sembolü olarak görünür. piramidin üzerinde "annuit cœptis" yazıyor, bu da "tanrı girişimimizi destekledi" anlamına geliyor. piramidin altında “çağların yeni düzeni” olarak yorumlanan “novus ordo seclorum” ibaresi yer almaktadır. kartalın tuttuğu pankartın üzerinde "e pluribus unum" yazıyor, bu aynı zamanda hemen hemen tüm abd madeni paralarında da geçiyor ve "pek çoğundan biri" anlamına geliyor.


federal rezerv bölge numarası

banknotun ön yüzünde dört yerde, bir veya iki basamaklı bir sayı görünür. bu numara, banknotu basan federal rezerv bankasını ifade eder. örneğin "1", boston'da yapıldığı anlamına gelirken, "2" new york'u ifade eder.


plaka konumu

banknotun ön tarafındaki “1”lerin sol üst ve sağ alt kısımlarında, a'dan h'ye kadar bir harf ve 1'den 4'e kadar bir rakam vardır. örneğin, a1 sol üst konumdur ve h4 sağ alt konumdur.


kaynak
ayrıca u.s. currency education program (cep) sitesi