Dünyanın En Zengin Yatırımcısı Warren Buffett'tan Kulaklara Küpe Niteliğinde Alıntılar

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett'ın bazı dediklerine kulak vermek size fayda sağlayabilir.
Dünyanın En Zengin Yatırımcısı Warren Buffett'tan Kulaklara Küpe Niteliğinde Alıntılar

"bir şirketi sahip olmak istediğiniz için satın alın hissenin yükselmesini istediğiniz için değil. insanlar başarılı şirketlerle bir arada çalışarak başarılı yatırımcılar haline gelmiştir. er ya da geç piyasa işe ayna tutar."

"yatırımda başarı zeka düzeyiyle bağlantılı değildir 125'in üstünde de olsanız sıradan bir zekaya sahip de olsanız ihtiyacınız olan şey yatırım yaparken başkalarını sıkıntıya sokabilecek dürtüleri kontrol etmek için mizaçtır."

"bir aptalın bile yönetebileceği harika iş yerlerinden hisse senedi almaya çalışıyorum çünkü er ya da geç başka bir aptal şirketin başına geçecektir."

"bugün birisi gölgede oturuyorsa uzun zaman önce başka birisi ağaç diktiği içindir."

"muhteşem bir şirketi makul bir fiyata almak, makul bir şirketi muhteşem bir fiyatı almaktan çok daha iyidir."

"20. yüzyılda amerika birleşik devletleri iki dünya savaşına diğer sarsıcı ve pahalı askeri çatışmalara katlandı; buhran, bir düzine kadar durgunluk ve mali panik, petrol şokları, grip salgını ve rezil bir başkanın istifası gibi. yine de dow 66'dan 11.497'ye yükseldi."

"kendinizi sürekli sızıntı yapan bir teknede bulursanız tekneyi değiştirmek için sarf edilen enerji muhtemelen sızıntıları yamamak için sarf edilen enerjiden daha verimli olacaktır."

"sevgiye ulaşmanın tek yolu sevmekten geçer. çok paranız varsa bu çok sinir bozucudur. bir çek yazıp “bir milyon dolar değerinde sevgi” alabileceğinizi düşünürsünüz; ancak işler bu şekilde yürümüyor. ne kadar çok sevgi verirsen o kadar çok alırsın."

"yatırım yapmanın anahtarı, bir işletmenin toplumu ne kadar etkileyeceğini veya ne kadar büyüyeceğini değerlendirmektense, herhangi bir şirketin rekabet avantajını ve her şeyden önemlisi bu avantajın devamlılığını belirlemektir."

"başkaları korkarken aç gözlü olun, başkaları aç gözlüyken de korkan olun. işte bu kadar basit."

"neredeyse her gün oturup düşünmek için çok zaman harcanması konusunda ısrar ediyorum. amerikan ticarethanesinde bu pek rastlanan bir durum değildir. ben okurum, düşünürüm. bu yüzden iş dünyasındaki çoğu insandan daha fazla okurum daha fazla düşünür ve daha az dürtüsel kararlar alırım. böyle yapıyorum çünkü bu tarz yaşamayı seviyorum."

"benim yaşıma geldiyseniz ve kimse sizin hakkınızda iyi bir şey düşünmüyorsa, banka hesabınızın ne kadar dolgun olduğunun hiçbir önemi yok, çünkü hayatınız tam bir felaket."

"wall street, metroya binen insanlardan tavsiye almak için rolls royce ile işe giden insanların olduğu tek yerdir."

"bir işletme iyiye gidiyorsa, hisse senetleri de onu takip eder."

"okudum, okudum, sadece okudum. okumayı her zaman çok sevmişimdir."

"söz konusu ister çoraplar isterse hisse senetleri olsun fark etmez, kaliteli bir ürünün fiyatı düştüğünde satın almayı severim."

"başımıza gelen en iyi şey büyük bir şirketin geçici olarak sıkıntıya girmesidir. onları ameliyat masasındayken satın almayı isteriz."

"eğer bir hisse senedine 10 yıl boyunca sahip olmaya razı değilseniz, ona sahip olmayı 10 dakika bile düşünmeyin."

"9 farklı kadını hamile bırakarak bir ayda bebek sahibi olamazsınız."

"ev alırken yaptığınız gibi hisse senedi alın. herhangi bir piyasanın yokluğunda ona sahip olmaktan memnuniyet duyacağınızın farkına varın ve bundan haz duyun."

"yatırım yapmanın tek yolu, iyi zamanlarda iyi hisseleri seçmek ve iyi şirketler olmaya devam ettikleri süre boyunca onlarla kalmaktır."

"önümüzdeki yıllar, nadiren de olsa neredeyse tüm hisse senetlerini etkileyecek olan büyük piyasa düşüşlerine, hatta ekonomik buhrana neden olacaktır. bu sarsıntıların ne zaman olacağını kimse bilemez."

"şunu asla unutmayın ki sahip olabileceğiniz en kötü yatırım paradır. herkes paranın patronu olmaktan ya da onun gibi bir şey olmaktan bahsediyor. paranın değeri zamanla azalacaktır ancak iyi işletmeler zamanla daha da değerli hale gelecektir."

"bazı günler, sadece ofisimde oturup tüm gün kitap okurum."

"yatırımcılar şunu asla unutmamalıdır; heyecan ve harcamalar onların en büyük düşmanlarıdır."

"her gün 500 sayfa okuyun, bilgi ancak böyle işletilir. bileşik faiz gibi katlanarak artar. herkesin yapabileceği ancak çoğunu yapmayacağına adım gibi eminim."

"çoğu insan, çoğunluk hisse senetlerine yüklendiğinde almaya başlar. hisselerin asıl alınması gereken vakit, kimsenin olmadığı vakittir. popüler olanı satın alarak iyi bir şey yapmazsınız."

"ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız."