Dünyanın En Zenginlerinden Warren Buffet'in Milyarder Olmasını Sağlayan Alışkanlıkları

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yatırımcılarından biri olan Warren Buffett, dolar milyarderi olmasını sağlayan alışkanlıkları ile biliniyor. Buffett'ın bu alışkanlıkları, para biriktirmek veya servet sahibi olmak isteyenlere öğüt niteliği taşıyor.
Dünyanın En Zenginlerinden Warren Buffet'in Milyarder Olmasını Sağlayan Alışkanlıkları
Fotoğraf: Mark Mathosian/Flickr

amerikalı iş insanı ve hisse senedi yatırımcısı warren edward buffett, 2022 yılı itibarıyla 122 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin insanlarından birisi olmasının yanı sıra, halihazırda finans piyasalarının da en etkili isimlerinden.

warren buffett, bill gates ile eşinin kurduğu vakfa servetinin %85’ini bağışlamıştı. servetinin %99'unun yaşarken veya öldüğünde hayır kurumlarına gideceği taahhütünü veren buffett, 1930 yılında borsacı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken ilk yatırımı yapan buffett, 38 dolardan aldığı hisseleri 40 dolardan satarken, birkaç yıl sonra hisselerin beşe katladığını gördükten sonra, yatırımcılık hayatında aldığı ilk ders "sabretmeyi bilmek" oldu. columbia üniversitesi iş idaresi bölümü’nde okuduğu sırada finans konusunda iyice pişen warren buffet, memleketi omaha’ya döndüğünde ilk bürosunu yatak odasında kurdu. 1956 ile 1969 yılları arasındaki yatırımlarıyla yılda ortalama %30 kar sağlayan buffet, coca cola, wells fargo ve american express gibi şirketlerin ortağı oldu. 

günün büyük bir kısmını bürosunda yalnız geçiren yatırımcı, en ufak işleri bile yöneticilerine devrederek kendisine daha fazla vakit bulduğunu söylüyor. dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yatırımcılarından biri olan warren buffett, dolar milyarderi olmasını sağlayan alışkanlıkları ile biliniyor. buffett'ın bu alışkanlıkları, para biriktirmek veya servet sahibi olmak isteyenlere öğüt niteliği taşıyor.

Fotoğraf: Asa Mathat/Flickr

1. 1958'de nebraska, omaha'da satın aldığı evde yaşıyor

çoğu milyarder zengin olduktan sonra california, miami ve new york'da pahalı gayrimenkuller satın alırken buffett hâlâ, 1958 yılında 31.500 dolar ödediği nebraska'daki evde ikamet ediyor. bu rakam, bugünün parasıyla yaklaşık 303.000 bin dolara tekabül ediyor. ünlü milyarder 60 yıldan fazla bir süredir burada yaşıyor. beş odalı bu ev, yıllar boyunca buffett'ın ihtiyaçlarına ve değişen zevklerine göre defalarca tadilattan geçti.

kamera sistemi ile korunan evin bugünkü fiyatı ise yaklaşık 1 milyon dolar. yakın zamanda bir taşınma planı da bulunmayan buffett, 2010 yılında berkshire hathaway’in hissedarlarına yazdığı bir mektupta evi, şimdiye kadar yaptığı en iyi yatırımlardan biri olarak tanımladı.

Warren Buffet'ın Nebraska'daki evi

2. kredi çekmiyor

serbest piyasanın, kaynakları en verimli şekilde kullanmak için şimdiye kadar tasarlanmış en iyi mekanizma olduğunu iddia eden buffet, kredi çekmeyi tercih etmiyor; tek ipoteği, 1971'de satın aldığı kaliforniya'daki yazlık oldu. ancak ünlü milyarderin o sırada da 150 bin dolarlık mülkü alacak parası vardı.

buffett, cnbc’ye verdiği demeçte, 30 yıllık ipotek kredisini almaya nedenini “bu parayla evin tüm hisselerini satın almaktan daha iyisini yapabileceğimi düşündüm” sözleriyle açıkladı. abd'li girişimci, elindeki ekstra parayı, kendisine milyarlar kazandıran berkshire hathaway’deki hisseler için kullanmaya karar vermiş.

3. ucuza kahvaltı yapıyor

"herkes temkinliyken cesur, herkes cesurken temkinli" olunması gerektiğini savunan buffett oldukça ucuza kahvaltı yapıyor; buffett, mcdonald’s menü almayı tercih ediyor. ünlü milyarder, kahvaltısı için 3.17 dolardan fazla harcamaktan hoşlanmadığını söylüyor.

hbo'nun 2017 tarihli 'becoming warren buffett' belgeselinde milyarder, “kendimi çok zengin hissetmediğim zamanlarda 2.61 dolara aldığım iki sosisliyle idare edebilirim. her gün yemek yemek için dışarı çıkmak veya starbucks'tan latte almak yerine kendi öğle yemeğinizi ve kahvenizi yapın." diyor.


4. indirimli otomobilleri alıyor

birçok milyarder ve milyoner, garajlarında gösterişli spor arabalar ve eski modellerden oluşan bir koleksiyon bulundursa da buffett'ın indirimli fiyatlarla alabileceği otomobilleri tercih ediyor.

buffett, 2014’te 2006 cadillac dts modelinden 45 bin dolarlık cadillac xts’ye geçti. ünlü milyarder bu durumu, “gerçek şu ki, yılda sadece yaklaşık 3 bin 500 mil sürüyorum, bu yüzden çok seyrek olarak yeni bir araba alırım” sözleriyle açıklıyor.

5. marka takıntısı yok

buffett, özel tasarım kıyafetlerini veya en yeni iphone modellerini pek umursamıyor. 2020’de apple marka akıllı telefonunu almadan önce 20 dolarlık kapaklı bir telefon olan flip-phone'u kullanıyordu. abd'li yatırımcı, “harcadıktan sonra kalanı biriktirmeyin, biriktirdikten sonra kalanı harcayın” diyor.


6. borç para ile yatırım yapmıyor

1991'de notre dame'da toplanan öğrencilere konuşan buffett, “hayatımda hiç önemli miktarda borç almadım. asla. asla olmayacak. hiç ilgilenmiyorum" dedi. buffett, gençlik yıllarında hisse satın almak için net servetinin % 25'ini ödünç almasına rağmen, yatırımcıları aynı hatayı tekrarlamamaları konusunda uyarıyor.

7. sevdiği işi yapıyor ve hobilerine zaman ayırıyor

buffett, başarısının bir kısmını yatırım tutkusuna borçlu. insanları özgeçmişlerinde iyi görünen pozisyonlar yerine sevdikleri işlere yer vermeye çağırarak, “bir şeyi iyi yapmak için sevmek zorundasınız. sevmeden yaptığınız işten para kazanmanız çok zor.” diyor.

ayrıca farklı hobilerin de iş hayatına yardımcı olabileceğine dikkat çeken buffett, kart oyunları oynamayı ve ukulele çalmayı seviyor. ve mutlaka sevdiği uğraşlara zaman ayırıyor.


8. tasarruf etmenin yaratıcı yollarını buluyor

buffett, ilk çocuğu doğduğunda şifonyer çekmecesini beşiğe dönüştürdü. ikincisi için bir beşiği ödünç aldı. ünlü milyarder, “ihtiyacınız olmayan şeyleri alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalabilirsiniz” diyor.

9. kredi kartı yerine nakit kullanmayı tercih ediyor

birçok kişi günlük alışverişinde kredi kartının rahatlığını tercih ederken, buffett gençliğinden beri ısrarla nakit para kullanıyor. serveti 100 milyar doları aşan milyarder girişimci, nakit ödeyerek, sahip olmadığınız parayı harcayamayacağınızı ve savurganlığı bırakıp daha dikkatli olacağınızı belirtiyor.