Donald Trump, Korona Nedeniyle Tekrar Yoğun Bakıma Girerse Başkanlığının Akıbeti Ne Olur?

Trump şu an için tehlikeyi atlatmış görünüyor ancak COVID-19 veya başka bir hastalık nedeniyle tekrar yoğun bakıma girer ve kısa sürede çıkamazsa ülkeye kim bakacak? Açıklayalım.
Donald Trump, Korona Nedeniyle Tekrar Yoğun Bakıma Girerse Başkanlığının Akıbeti Ne Olur?


trump'ın yoğun bakıma girmesi neden kritik?

çünkü başkanlık o durumda resmen mike pence'e geçecek. anayasada bu prosedürleri düzenleyen madde 25th amendment.

25th amendment'ın 3. bölümüne göre hareket ederse, trump, chuck grassley ve nancy pelosi'ye yazılı bir beyanda bulunarak görevlerini yerine getiremediğini ve yetkilerini kullanamadığını bildirerek başkanlık görevini başkan yardımcısı mike pence'e devrettiğini bildirir.

25th amendment'ın 4. bölümüne göre başkan yardımcısı ile kabine üyeleri trump'a, chuck grassley ve nancy pelosi'ye yazılı bir beyanda bulunarak başkan trump'ın görevlerini yerine getiremediğini ve yetkilerini kullanamadığını bildirerek başkan yardımcısı mike pence'in başkanlık görevinini ivedilikle üstlenmesi gerektiğini bildirir.

Mike Pence

yani 3. bölüm uyarınca başkan görev ve yetkilerini gönüllü olarak devrederken, 4. bölüm uyarınca başkanın kendi ekibi, çoğunluk oyuyla, görevi başkan yardımcısına devreder.

böyle bir durum söz konusu olursa, trump iyileştiğinde iyileştiğine ve tekrar başkanlık görev, sorumluluk ve yetkilerini üstlenebileceğine dair bir beyanda bulunur, mike pence ve çoğunluk bu beyanı desteklerse görevine geri döner. desteklemezlerse, kongrede oylama yapılır, senato ve temsilciler meclisinin üçte ikisi görev ve yetkilerini yerine getiremeyeceği yönünde oy kullanmazsa, başkanlık koltuğuna geri döner.

hangi durumda başkanın görevlerini yerine getiremediğine karar verilir?

bilinci kapalı bir şekilde yatıyorsa, yoğun bakımdaysa, vb. yani gerçek anlamda görevini yerine getiremez durumda olduğunda, 25th amendment uyarınca gerekli adımların atılması zorunlu. bu konu, kimsenin takdirine bağlı değil. bakalım neler olacak?

kaynak

dipnot: chuck grassley 87 yaşında, son iki gündür covid-19 pozitif oldukları açıklanan 3 senatörle maskesiz bir ortamda öğle yemeği yemiş. kendisi, doktorunun talimatları doğrultusunda, covid-19 testi yaptırmaya şimdilik lüzum görmüyormuş. kaynak