Dört Katlı Muhteşem Bir Daireyi Korkunç Bir Çöp Eve Dönüştürerek Ölen Collyer Kardeşlerin Hikayesi

1940'ların en grotesk vakalarından biri olan bu iki kardeşin hikayesi, obsesif bir bozukluğun nelere yol açabileceğini göstermesi açısından can yakıcı bir örnek.
Dört Katlı Muhteşem Bir Daireyi Korkunç Bir Çöp Eve Dönüştürerek Ölen Collyer Kardeşlerin Hikayesi


collyer kardeşler, homer lusk collyer ve langley collyer'den oluşuyor

1900'lerin başında manhattan'da iyi bir hayat süren collyer'ler, 1909'da babalarının evden ayrılması, 1923'te ölümü ve 1929'da annelerinin ölümü üzerine kendilerini dış dünyaya tamamen kapattılar. dışarıdan eve girilmesini engelleyici biçimde kapı ve pencereleri çivileyip önlerine dev çöp yığınları koydular. kimseyle iletişime geçmeden yıllarca yazdılar. homer 1933'te kör oldu. bu arada evin içi eski gazete, kitap, mobilya, alet vb. bir sürü şeyle doldu. (bkz: çöp ev)


yıllarca sürdürdükleri kapalı yaşama, kötü beslenmeden dolayı birkaç gün arayla veda ettiler. yaklaşık 18 yıllık münzevi hayatları boyunca yaklaşık 100 tonluk çöp biriktirdiler. telefon, elektrik vb. şeyleri faturaları ödemedikleri için kesildi.

21 mart 1947'te "evde ölü biri var" ihbarı üzerine eve girildi. homer'in cesedi kısa bir çalışmadan sonra bulunurken, langley'ninki 8 nisan'da bulundu. kardeşine yemek getirmek için kendi oluşturduğu gazete tünelinden geçmeye çalışırken, yine kendi hazırladığı bubi tuzaklarından birine kapılan langley'in, fareler tarafından yenmiş cesedi kardeşinden 3 metre kadar ileride bulundu. (zira bir bölümünü fareler yemiş, çürümüştü ve üstündeki döküntülerden seçilemiyordu) bu durumda homer'in açlıktan öldüğü de anlaşıldı.


not: 1942'deki bir röportajda langey'e, "niye o kadar gazete biriktirdin" diye sorulmuş, cevabı da "homer'ın gözleri açılınca ona hepsini okuyacaktım" olmuştur.

Peki neden evde bubi tuzakları ve tahtayla kapatılmış pencereler vardı?

harlem zamanında zengin beyazların yaşadığı güzide bir yerken, şehrin zenginlerinden birinin oğulları olarak, dört katlı inanılmaz büyük bir eve sahip olan ve bu evi ağzına kadar tam 140 ton çöple doldurmayı başarabilen new york tarihinin en egzantrik insanlarından ikisi olan kardeşler. harlem 1930'larda bir zenci mahallesine dönüşüp çöküntü alanı haline gelince, langley'nin etraftaki çocukların evin camlarına taş atmalarından korkarak tüm pencereleri tahta ile kaplaması ve her tarafa bubi tuzakları kurup kapıları bloke etmesi, evin içinde çöplerin arasından tünellerle ulaşım sağlanması ve evin de kendi kendine çürümeye başlaması, evi şehrin ortasında, aşırı dikkat çeken fakat girilemeyen çok gizemli bir yere dönüştürmüştür.

ilginçtir ki, homer'dan birkaç gün önce, evin içinde kendi kurduğu bubi tuzağına düşüp çöplerin altında kalarak homer'dan sadece 3 metre uzakta ölmüş olan langley'nin cesedine tam 3 hafta sonra ulaşılabilmiştir, varın evin halini siz düşünün.

Langley Collyer

evden çıkanlar arasında 14 adet kuyruklu büyük piyano, röntgen cihazı, otomobil şasisi, onbinlerce kitap, yığınla eski gazete balyaları falan gibi absürd şeyler var. ev yıkılma tehlikesi geçirdiğinden, boşaltıldıktan sonra yıkılmış. şu anda yerinde ufak bir anıtsal park var.

olayın fotoğrafları ise oldukça ilginç: http://www.nydailynews.com/…ery-1.1187698?pmslide=0

2009 yılında bu kardeşlerin hikayesini anlatan bir de kitap çıkmış: http://www.nytimes.com/…akutani.html?_r=2&ref=arts&

İlgili video, bu bilgileri pekiştirmenize yardımcı olabilir