Dünyaca Tanınan Bazı İnsanların İlginç Fobileri

Her insan gibi fobilerden muzdarip birçok ünlü ve tarihi figür de var. Birçoğu basit şeylerden korkarken, bazıların korkuları biraz daha aşırı. Dünyaca ünlü pek çok kişinin bilinen fobilerini paylaşalım.
Dünyaca Tanınan Bazı İnsanların İlginç Fobileri

1. george washington - taphephobia (diri diri gömülme korkusu)

amerika birleşik devletleri'nin ilk cumhurbaşkanı george washington, ölüm döşeğindeyken ziyaretçilerine “sadece gidiyorum. beni uygun bir şekilde gömün ve öldükten üç gün sonra vücudumun tabuta konmasına izin vermeyin" demiştir. hayattayken kazayla gömülmekten korkuyordu.

2. woody allen - panofobi (her şeyden korkma durumu)

hepimizin korkuları var ancak woody allen'ın korku skalası hayli geniş. 74 yaşındaki oyuncu ve senarist, neredeyse her şeyden korkuyor. yüksekliklerden, kapalı alanlardan ve böceklerden korkmasına neden olan normal fobileri olmasına rağmen, daha anormal korkuları da var. garip korkuları arasında parlak renkler, hayvanlar, asansörler ve damağına yapışan fıstık ezmesi korkuları var. sayısız fobisine ek olarak, duş tahliyesinin merkezden ziyade bir köşede olmasını ve muzunu her sabah tahılına koymadan önce tam yedi parçaya ayırması gibi takıntılı davranışlara sahip olduğunu da kabul ediyor.

3. richard nixon - nosokomefobi (hastane korkusu)

watergate skandalı'ndaki rolünü ile bilinen abd'nin 34. başkanı, aşırı hastane korkusu yaşadı. bir hastaneye gidecek olsaydı, asla iyileşemeyeceğine inanıyordu. 1974'te kan pıhtısı sorunu yaşadı ama tedavi için hastaneye götürülmeyi reddetti. bununla birlikte, gitmezse öleceğini ve gitmesi gerektiği söylendi. bu korku, insanlar arasında oldukça yaygındır.

4. alfred hitchcock - ovaphobia (yumurta korkusu)

psycho ve vertigo gibi filmlerle tanınan ünlü bir hollywood yönetmeni ve yapımcısı alfred hitchcock'un aşırı yumurta korkusu vardı. tüm hayatı boyunca hiç yumurta tatmadığını ve yumurtaların etrafında olmayı bile istemediğini belirtti. hitchcock gibi bir adamın neden böyle bir korkuya sahip olduğu bilinmiyor.

5. sigmund freud - silah ve eğrelti otu korkusu

dünyayı değiştiren birçok teori oluşturan nörolog sigmund freud, silahlardan korkuyordu. sık sık silah korkusunun gecikmiş cinsel ve duygusal olgunluğun bir işareti olduğunu söyler. ayrıca, insanların silahlardan korkması yaygındır. eğrelti otları fobisine gelince; bu, çok yaygın bir korku değil. freud'un çocukken eğrelti otları ile travmatik bir deneyim yaşaması pek olası değil ancak onu tanıyanlar eğrelti otlarından korktuğunu kabul etmişlerdir.

6. oprah winfrey - sakız çiğneme korkusu

gündüz televizyon kuşağının kraliçesi oprah, sakız çiğneme fobisine sahiptir. bu onun için, büyükannesinin sakız toplayıp bir dolapta biriktirdiğini gördüğü erken yaşta başladı. oprah o kadar rahatsız oldu ki hayatının geri kalanında sakızdan korkmasına neden oldu. sakız çiğnemekten o kadar rahatsız ki televizyon stüdyosunda yasakladı.

7. natalie wood - hidrofobi (su korkusu)

34. sokakta mucize ve batı yakasının hikayesi gibi filmlerle ünlü olan aktrist; sudan, özellikle de suyun içinde olmaktan korkuyordu. bu fobinin nasıl başladığı bilinmemekle birlikte, natalie’nin annesinin onu bir film için bir köprüde durması için kandırdığında başladığı söylentileri var. köprü, natalie'nin aşağıdaki suya düşmesi için ayarlanmıştı. bunun natalie'nin genç olduğu zamanlarda gerçekleştiği söyleniyor. bu yüzden korku onunla ömür boyu var oldu. ironik bir şekilde, yattan düşüp boğularak vefat etti.

8. billy bob thornton - çoklu korkular

aktör, yönetmen, müzisyen ve yazar thornton'ın birçok korkusu var.ilk olarak parlak renklerden korkuyor ve antika mobilya korkusu var! bir gün antika mobilyalarla dolu bir restorandayken; yemek yiyemediğini, içemediğini ve hatta nefes alamadığını söyledi. son olarak, aynı zamanda, coulrophobia olarak da bilinen palyaçolardan korkuyor. bu palyaço korkusu johnny depp tarafından da paylaşılıyor.

9. nikola tesla - mikroplardan ve mücevherlerden korku

nikola tesla, elektromanyetizma ve elektrik konusundaki çalışmaları ile tanınan ünlü bir mucitti. insanlara dokunmaktan ve mikrop içeren herhangi bir şeye dokunmaktan kaçınan tesla'nın ellerini çok sık yıkadığı biliniyordu. germafobisine ek olarak; mücevherlerden, özellikle de inci içeren küpelerden çok korkuyordu. inciler onu çok yüksek derecede rahatsız etti. korkularına ek olarak, her şeyi üç ya da üçün katı olarak yapmayı tercih etti. örneğin, üçe bölünebilen otel odalarında kalmak konusunda kararlıydı.

10. napoleon bonaparte - ailurofobi (kedi korkusu)

büyük fransız napolyon bonapart, kedigillerden korkuyordu. ancak neden korktuğu bilinmiyor. sadece napolyon değil, dünyayı yönetmeye çalışan birçok lider; hitler, mussolini ve julius caesar da kedilerden korkuyordu.

kaynak

Okurken 'Yok Artık Bundan Korkan da mı Varmış' Diyeceğiniz Fobiler