Drone'un Olmadığı Yıllarda Kullanılan İlginç İcat: Güvercinli Fotoğraf Makinesi

100 yıl öncesinin doğal drone'larıyla tanışın ve bırakın ufkunuz kendiliğinden genişlesin.

dr julius neubronner tarafindan uretilen guvercin fotograf makinesi ufkunuzu açabilir.

eskiden drone yoktu elbette. 1907 yılında eczacı ve amatör güvercin meraklısı olan julius, alman patent ofisine yüksekten çekimler için kullanılabilecek güvercin kamerasını gösterdi.

julius zaten güvercin aracılığıyla 1903 yılından beri reçete ve acil olan ilaçları frankfurt yakınlarında olan kronberg'deki evinden birkaç mil yakınındaki olan 1 sanatoryuma yolluyordu.

bu yolculuklar sırasında bir güvercin yolunu kaybedip, 4 hafta sonra sağ salim evine dönünce julius çok sevinmiş, bu olay kendisinde güvercinlerin seyahatlerini kayıt edecek, giyilebilir hafif fotoğraf makineleri üretme fikrini vermişti. ilk önce alman patent ofisi, kamera 75 gr ve çok ağır diye patenti vermek istemedi fakat julius çekilen fotoğrafları gösterince sonunda buluşu kabul edildi ve 1908 yılında patentini aldı.

bu buluş kendisini çok ünlü etti ve dresden, frankfurt ve paris şehirlerinde 1909-1911 yılları arasında çeşitli sergilerde yer aldı. ziyaretçiler kameralı güvercinleri gördükten sonra, filmler hemen yıkanıp, fotolar basılıp, kartpostal şeklinde satışa sunuluyordu.

julius, güvercin ve kamerası


patent fotosu

kameraları taşıyan güvercinlerden birkaçı


güvercin kamerasının çektiği bazı fotolar