Dünya Liderlerinin Depremin Vurduğu Türkiye İçin Yayınladığı Destek Mesajları

Siyasi liderler, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi ile ilgili destek ve taziye mesajları yayınladılar.
Dünya Liderlerinin Depremin Vurduğu Türkiye İçin Yayınladığı Destek Mesajları


rishi sunak (birleşik krallık başbakanı)

bu sabah düşüncelerim türkiye ve suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle birlikte. birleşik krallık elimizden gelen her şekilde yardıma hazırdır.

emmanuel macron (fransa cumhurbaşkanı)

görülmemiş şiddetteki bir deprem sonrasında türkiye ve suriye’den korkunç görüntüler alıyoruz. fransa, olay yerindeki nüfusa acil yardım sağlamaya hazırdır. kalbimiz, yaslı ailelerin yanındadır.

olaf scholz (almanya şansölyesi)

türkiye-suriye sınır bölgesinde deprem haberlerini dehşetle takip ediyoruz. ölü sayısı artmaya devam ediyor. akrabalarla birlikte yas tutuyor ve gömülü olanlar için endişeleniyoruz. almanya elbette yardım gönderecek.

vladimir zelenskiy (ukrayna devlet başkanı)

cumhurbaşkanı erdoğan'a, türk halkına ve türkiye'deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. bu zor zamanda halkının yanındayız. afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız.

pedro sanchez (ispanya başbakanı)

tarihlerinin en büyük depremlerinden biri karşısında türkiye ve suriye ile dayanışma içerisindeyim. avrupa sivil koruma mekanizmasının talebi üzerine, @interiorgob 'den proteccioncivil 'e kadar arama görevlerini desteklemek için @umegob , cam ve acil hava taşımacılığını etkinleştirmiştir.

antonio costa (portekiz başbakanı)

türkiye ve suriye'yi vuran deprem haberini büyük bir üzüntüyle aldım. düşüncelerim, kurbanların aileleri ve bu felaketten etkilenen herkesle birlikte. portekiz onlarla dayanışma içindedir ve biz de ortaklarımızla koordinasyon içinde yardıma hazırız.

andrej plenkovic (hırvatistan başbakanı)

türkiye'de bu sabah meydana gelen yıkıcı depremde çok sayıda can kaybının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. erdoğan ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum. türkiye ile dayanışma içindeyiz.

sanna marin (finlandiya başbakanı)

türkiye ve suriye'de meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere ve acı çekenlere en derin başsağlığı diliyorum. acil yardım ve yardıma şimdi ihtiyaç var.

mark rutte (hollanda başbakanı)

türkiye ve suriye'deki depremle ilgili korkunç haber. düşüncelerimiz bu şiddetli doğal afetin tüm kurbanlarıyla birlikte. hollandalı bir arama kurtarma ekibi bugün bölgeye gidecek. başkana erdoğan'a başsağlığı dileklerimi ilettim.

ulf kristersson (isveç başbakanı)

büyük depremin ardından türkiye ve suriye'de yaşanan can kayıplarının üzüntüsünü yaşıyoruz. düşüncelerimiz kurbanlar ve sevdikleriyle birlikte. erdoğan'a en derin taziyelerimi gönderdim. türkiye'nin ortağı ve ab dönem başkanı olarak desteğimizi sunmaya hazırız.

giorgia meloni (italya başbakanı)

türkiye'yi suriye sınırında vuran yıkıcı depremin gelişmelerinirobert abela yakından izliyorum. etkilenen insanlarla dayanışmamı ifade ediyorum. italyan sivil koruması, ilk yardıma katkıda bulunmak için zaten müsaitlik sağlamıştır.

robert abela (malta başbakanı)

bu zor zamanda türkiye ve suriye halklarıyla dayanışma. malta'nın sarsılmaz desteğine sahipsiniz. malta sivil koruma departmanı yetkililerini yardım etmeleri ve daha fazla insani yardım sağlamaları için gönderecektir.

katerina sakellaropoulou (yunanistan cumhurbaşkanı)

türkiye ve suriye'de depremin yol açtığı yıkım görüntüleri karşısında şaşkına döndüm. yunan halkı ve şahsım adına kurbanların ailelerine başsağlığı diliyorum. dayanışma içinde duruyor, kurtarma ekiplerinin çalışmalarını destekliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

nikol paşinyan (ermenistan başbakanı)

türkiye ve suriye'de çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan yıkıcı deprem haberi beni üzdü. kurbanların ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. ermenistan yardım sağlamaya hazır.

joe biden (abd başkanı)

türkiye ve suriye'de meydana gelen depremin yol açtığı can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. ekibime, türkiye ile koordineli olarak durumu yakından izlemeye ve gerekli her türlü yardımı sağlamaya devam etmeleri talimatını verdim.