Dünya Nüfusunun Yarısından Fazlasını Barındıran Yoğun Bölge: Valeriepieris Çemberi

Sadece 4 bin km yarıçaplı olmasına rağmen Dünya nüfusunun büyük bölümünün buraya sıkışmış olmasından elbet çıkarılacak dersler var. Buyrun şaşırmaya.
Dünya Nüfusunun Yarısından Fazlasını Barındıran Yoğun Bölge: Valeriepieris Çemberi

valeriepieris çemberi... dünya nüfusunun yarısından fazlasını, büyük bir kısmı sularla kaplı olmasına rağmen, içinde barındıran çember. merkezi myanmar'ın mong khet şehri olup, yaklaşık 3300 km’lik bir alanı kapsıyor. tahmin edileceği üzere içinde çin ve hindistan gibi dünyanın en büyük nüfuslarına sahip iki ülke yer almasının yanı sıra, dünyanın en büyük nüfusuna sahip adası olan java adası’nı da kapsıyor.


çember ilk önce reddit kullanıcısı teksaslı bir öğretmen olan ken myers tarafından 2013 yılında keşfedilmiş. daha sonra danny quah adında bir profesör tarafından doğrulanmış ve (bkz: japonya)'nın (dünyanın en büyük nüfusa sahip 11. ülkesi) çok büyük bir kısmı çıkarılarak daraltılmıştır.

Çember, adını 2013'te fenomene ilk kez dikkat çeken Teksaslı bir ESL öğretmeni olan Ken Myers'ın Reddit kullanıcı adından almış.

valeriepieris circle’ının en ilginç yanlarından birisi ise orta doğu’nun yanından bile geçmemesine rağmen dünyadaki en büyük müslüman nüfusa sahip olmasıymış. (bkz: endonezya), (bkz: pakistan), (bkz: bangladeş) ve (bkz: hindistan)'daki toplam müslüman sayısı 800 milyondan fazla imiş ve kuzey afrika ve orta doğu’daki müslüman nüfusun neredeyse iki katıymış.

peki, bu küçük alan nasıl oluyor da yaklaşık 4 milyar insana ev sahipliği yapabiliyor?

cevabı hindistan (dünyanın en fazla tarıma elverişli alanlarına sahip ülkesi) ve çin gibi ülkelerin bereketli toprakları ve bu topraklarda çoğunlukla pirinç yetiştirmeleriymiş. pirinç buğdaydan çok daha fazla kalori barındırdığı için daha fazla insanı besleyebiliyormuş. bu da doğu asya’nın bu kadar büyük bir nüfusa ev sahipliği yapmasındaki başlıca nedenlerden biriymiş.

kaynaklar:
https://youtu.be/mcqq8eaufxk
https://www.cntraveler.com/…ives-inside-this-circle
https://en.wikipedia.org/wiki/valeriepieris_circle