Dünya Spor Tarihindeki Ezberleri Değiştiren 4 Kadın Sporcu

adidas aracılığı ile
Advertisement
Spor tarihinde çok önemli başarılar elde ederek hem tarih yazan, hem de erkek egemen görülen branşlarda diğer kadınlara öncülük eden önemli sporcular.

1. Billie Jean King 

Billie Jean King & Bobby Rings (Wikimedia Commons)

12 tekler, 16 çiftler ve 11'i karışık çiftlerde olmak üzere toplam 36 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Billie, 1960-1970'li yıllarda tenis dünyasına damga vurdu. 1973'te Bobby Riggs ile oynadığı "Cinsiyetlerin Savaşı" maçında Riggs'i yenmiş; bu maç, kadınların teniste daha fazla saygı görmelerine yardımcı olmuştur. Tenis tarihinin en büyük sporcularının biri olmanın yanı sıra, toplumsal cinsiyet eşitliğinin savunucularından da biri oldu King.

2. Danica Patrick

Zach Catanzareti (Wikimedia Commons)

Neredeyse tamamen erkeklerin egemenliğinde olan otomobil yarışı sektöründe 2000'lerin başından beri NASCAR ve IndyCar'da bir kadın yarışçı olarak mücadele veriyor Danica Patrick. Indy500'de ilk kadın pilot olarak yarışan ve IndyCar'da podyumda yer alan ilk kadın yarışçı olan Patrick, gerçekleştirdiği birçok ilkle, kadınlara sektörde yol açmıştır. Sektörde kadın bir pilot olmanın zorluklarından her zaman bahseden Patrick, bu alandaki cesaretiyle de birçok kişiye örnek olmuştur.

3. Mia Hamm

Rob Poetsch (Wikimedia Commons)

Toplamda 158 gol atarak rekor kırdığı ABD Kadın Milli Futbol Takımı ile 2 Dünya Kupası ve 2 Olimpiyat altını kazanan Mia Hamm, kadın futbol tarihine adını altın harflerle yazdırmış isimlerden biri. 275 maçla futbol tarihinde en çok milli olan sporculardan olan Hamm, Pele'nin hazırladığı FIFA 100 listesinde 123 erkek arasında yer alan 2 kadın futbolcudan biri. Kırdığı rekorlar ve kazandığı başarılarla kadınların futbolda daha fazla saygı görmelerini sağlayan bir kilometre taşı olmuştur Hamm.

4. Toni Stone

NLBM

Amerikalı beyzbol oyuncusu Toni Stone, bir büyük lig takımında düzenli olarak profesyonel beyzbol oynayan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçmiş bir isim. Neredeyse tamamı erkeklerden oluşan takım arkadaşlarının bile zaman zaman mobbing'lerine maruz kalan ancak yine de yılmayan Stone, azmiyle bazı duvarları yıkarak kadınları beyzbol oynamaya teşvik etmiş sembol isimlerden biri.

Tüm gücüyle Beşiktaş JK Vodafone Kadın Futbol Takımı'nın yanında olan adidas, forma sponsoru olarak verdiği desteği daha da büyütmek için kadınların içindeki potansiyelin dışavurumuna odaklandığı sanatsal bir çekime imza attı.


Erkek egemen görülen sporlarda kadınların başarılarının altını her alanda çizen adidas, kadın sporcuların başarılarını sahada ve saha dışında yüksek sesle duyurmaya devam ediyor.


Impossible Is Nothing yaklaşımından aldığı güçle, bu yıl sporda kadınlar için gerçek ve kalıcı bir değişim yaratma misyonuna ivme kazandıran adidas, kadın odaklı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Uzun yıllardır Beşiktaş JK Vodafone Kadın Futbol Takımı'nın forma sponsoru olan marka, desteğini adidas’ın sadakat programı adiclub ile daha da güçlendirdi.


adidas’ın kadınların ihtiyaç duyduğu konfor ve performansa yönelik tasarladığı Performance ve Originals kıyafetleriyle objektif karşısına geçen oyuncular kamera karşısında güçlü duruşlarıyla ‘BURADAYIZ’ mesajını verdiler.