Dünya Tarihinin Gördüğü En Efsane Müzik Festivali: Woodstock 1969

ABD'de Vietnam Savaşı'na karşı protestolar düzenlendiği ve bu protestoların ağır bir şekilde bastırıldığı ortamda umutsuzluğa düşen gençler, bu umutsuz ve bunalımlı ortamdan bir nebze de olsa uzaklaşmak adına 15-18 Ağustos 1969 tarihinde müzik tarihine geçecek bir festival düzenlemeye karar verirler.
Dünya Tarihinin Gördüğü En Efsane Müzik Festivali: Woodstock 1969

bu festival bir bakıma müzik konusunda devrim niteliğinde olmuştur. yapıldığı dönemde dünya genelinde insanlar üzerinde artan baskıların bir patlaması olarak da değerlendirilebilir aslında.

3 gün süren festivalde katılımın beklenenden çok daha fazla olması insanların baskıcı toplumlardan aslında ne kadar sıkıldığınında göstergesidir. bu sebeptendir ki festival sloganı peace & music şeklinde olmuştur. aslında bu festivale hippi festivali de diyebiliriz, hippiler festivalden sonra günümüzde bile hacı olmak için bu bölgeye gitmektedirler.

festivale katılan gruplar kadar bir o kadar grup da çeşitli sebepler yüzünden festivale katılmamıştır. the doors, led zeppelin, bob dylan katılmayanlara birkaç örnek olabilir. tabi bunların yanında jimi'nin, janis ablamızın, jefferson airplane'nin performanslarını da yabana atmamak lazım.

jimi hendrix sahneden indikten birkaç saat sonra katıldığı radio programında şöyle demiştir;

woodstock’ın barışçıllığını ve çok, çok, çok iyi müziğini sevdim. iyi müzik’ten kastım hakiki müzik, çok uzun zamandır hasretle bu müziği bekleyen insanlar vardı. insanlar çamurda yattılar, yağmurda ıslandılar, şuna maruz kaldılar, buna maruz kaldılar, ama neticede galip geldiler. bence başarılı bir festivaldi... insanlar sokak çetelerinden, militan gruplardan, başkan’ın palavralarından usandılar... başka türlü bir şey, başka bir yön, başka bir istikamet arıyorlar. ve doğru kulvarda koştuklarını, doğru şarkıyı söylediklerini biliyorlar... fakat, nereden çıktı bu insanlar’?

Konsere gidebilen 500 bin, yollarda kalan 250 bin kişi...

woodstock belediye başkanının izin vermemesi yüzünden max yasgur'un bethel'deki arazinde vuku bulan üç gün süresince 2 doğum, 3 ölüm, 33 tutuklamaya tanıklık eden, 500 bin kişinin izleyip yaklaşık 250 bin kişinin ise tıkanan otoban nedeniyle ulaşamadığı çoğu sanatçının yollar izin vermediği için helikopterle konser alanına ulaştırılabildiği çamura bata çıka özgürlüğün tadının çıkarıldığı güzel günler. 

normalde biletli olan bu organizyon etrafta tel örgü ve kapılar izdiham nedeniyle söküldüğü için beleş hale gelmiş organizatör michael lang belini uzun süre doğrultamamıştır.

dünyanın görüp görebileceği en muazzam olaylardan biridir.

janis joplin, crosby stills and nash, joe cocker, jefferson airplane, joan baez, canned heat, sly and the family stone, the band'in mükemmel performanslarına sahne olmuştur. woodstock 69'a damgasını vuran jimi hendrix'i unutur muyum? asla.

ayrıca söylemeden geçemeyeceğim, led zeppelin çok yakışırdı şu organizasyona be.

jimmy hendrix'in a.b.d. milli mar$ini gitariyla yorumladiği efsane festival.

Zaman makinası icat edilse milyonlarca insanın bulunmak isteyeceği bir festival

zaman makinesi harbici icat edilse (2010 senesinde birisi değinmiş bu makine olayına ama neyse) olsa, "lan bu çalışıyo, istediğin tarihe fiiiiup gidebiliyorsun, dönüş de var hemi de" dense, vuku bulsa, o anda makineye atlayıp bu tarihe gitmek mümkün olsaydı keşke. abi bi bakmışsın millet akın etmiş geliyor, konser alanının telleri yıkılıyor, büsürü insan, müzisyenler anca helikopterle gelebiliyor, öyle bi kalabalık. 

dünyanın görüp görebileceği belki en güzel konserin, festivalin yapılacağı yerdesin. kanlı canlı tarihe şahitlik ediyorsun. gürül gürül özgürsün. belgeseli de var bu konserin, müthiş izleyin, izlettirin. yamulmuyorsam filmi de mevcut. 1950 doğumlu olmak varmış, kısmet değilmiş. olmamış. olaydı iyiymiş. refik eniştem'in yerinde olmak varmış anasını satim. ulan refik enişte niye gitmedin olum sen oraya?

Yazarın bahsettiği Woodstock 1969'u konu alan film: Taking Woodstock

Bonus: Woodstock 1969'dan bazı efsane performanslar

Santana - Soul Sacrifice
Jefferson Airplane - White Rabbit
Oodstock - Ten Years After
Joe Cocker - Let's Go Get Stoned