Spotify'da Takip Edilesi Türkçe Podcastler

Spotify'da size çok iyi zaman geçirtecek, harika Türkçe podcast'ler.
Spotify'da Takip Edilesi Türkçe Podcastler

gün içerisinde ciddi mesai harcadığım, bir müddettir uyku öncesi serüvenime de eşlik eden, severek dinlediğim ve en önemlisi öğrendiğim podcast serilerini şöyle bırakıyorum:

zihnimin kıvrımları

m. serdar kuzuloğlu'nun incelikli araştırmalar sonucu ortaya çıkardığı bilgilerle, kalıplaşmış görüşlere farklı açılardan yaklaşmamak elde değil. evet.. açıdan değil, açılardan. sadece program sırasında adı geçen kitaplar için bile takip edilmesi gereken bir seri.

42 dakika

"türkiye ve dünya gündemi, tarih, felsefe, kültür alanında muhabbet aparatı."
gürman timurhan'ın bu topraklar için fazla kaliteli olduğunu düşündüğüm, bilgi dolu podcasti. istemediğiniz gerçekleri yüzünüze vurması da cabası. dinleyelim, dinletelim.

fularsız entellik

eğer bir podcastten beklenti düşündürmesi olacaksa, bu konuda en üstlere fularsız entelliği koyabiliriz. ön hazırlığı, sunumu ve sonuçlandırması ile podcast nasıl yapılır sorusunun cevabı. immanuel tolstoyevski'ye sayısız teşekkürler, öyle ki kendisi mütevazı bir ayaklı ansiklopedi.

nasıl olunur?

nilay örnek, alanında başarılı ve değerli isimleri konuk ederek onlara "nasıl olunur?" sorusunu yöneltiyor. program gidişat olarak aralıklarla kendisinden koparsa da genel olarak keyifli ve ufuk açıcı bir podcast.

odadaki fil

bu podcast için "seni kendime sakladım" diyerek paylaşmasam yeridir ama istiyorum ki herkes dinlesin ve herkesle muhabbetini yapabileyim, bir de öyle keyifleneyim. konu ilgimi çekmese bile dinliyorum, biliyorum ki içinden başka konular çıkacak. matruşka gibi program. seviyorum doktor...

merdiven altı terapi

sanırım şimdiye kadar dinlediğim en kırılgan podcast. deniz dülgeroğlu, kuytularda kalmış hikayelerini gün yüzüne her çıkarışında insanın içinde bir yer burkuluyor. dikkat edilmesi gerek... zeki bir kadın, ağlatırken güldürüyor.

ilk sayfası

mirgün cabas ve can kozanoğlu'nun sunduğu ilk sayfası edebiyatseverler için bir hazine. yazarların kitaplarının ilk sayfasını yazarken neler düşündüğüne, hangi ruh hali ile başlangıç yaptıklarına şahit olmak isteyenler atlamasınlar.

zamanaltı: bir podcast tiyatrosu

her bölümün sonunda bir sonraki bölüm için gün saydıran; pelin baynazoğlu, mert günhan ve yiğitcan erdoğan'ın hazırladığı radyo tiyatrosu serisi. dinleyip de sevmeyen kimseye denk gelmedim. geleceğimi de sanmıyorum. ehe kefil de oldum.

kalt'ın podcast'i

olabileceğiniz en bunaltıcı ve sıkıcı ortamı düşünün. tamam şimdi bir de en samimi arkadaşlarınızla attığınız şen kahkahaları.. heh işte bu adamlar bu iki ortam arasındaki geçişi sağlıyor. dinlerken sadece geyik yapmanın hakkını verip, nazlı yarin haber salışını dert edinmek istiyorum.

günün ve güncelin edebiyatı

edebiyat ve kitap sevdalılarının gözlerinden kalpler çıkartan program. sadece sevgi soysal ve suat derviş isimlerine yer vermesi bile nasıl incelikli bir program olduğunu gösteriyor aslında. en bi sevdiğim.

edebiyat alanında takip ettiğim ve önerebileceğim diğer podcastler

edebiyat kılavuzu
kitap, kaşık ve diğer gerekli şeyler
satır arası
bir roman bir hikaye

agah aydın

agah aydın uzun yıllardır severek okuduğum ve dinlediğim psikiyatrist, psikanalist.
üslubu, çıkarımları ve donanımı hayranlık uyandırıyor. keşke imkanımız olsa da ülkece kendisinden tedavi alabilsek... e böyle bir şey de mümkün olamayacağına göre bari dinleyelim, öğrenelim, kendimizi terbiye edelim.

evrim ağacı

çağrı mert bakırcı'nın kurucusu olduğu evrim ağacı'nın evrimsel psikoloji, depresyonun evrimi, süpernova, yapay zeka gibi birçok konuyu ele aldığı öğreten ve sorgulatan, araştırmaya iten podcast serisi.

umarım annem dinlemez

adının hakkını veren pocastlerden birisi. evet, annelerimizin duymasından tedirgin olduğumuz malum konumuz; cinsellik. ilk bölümlerde podcast formundan uzak olması sebebiyle dinlemeyi bıraktığım fakat son bölümlerde gerek konuklar gerek konuların daha kapsamlı olması sebebiyle u dönüşü yaptığım podcast. 

ilgilileri için benzer iki podcast daha bırakayım: vişne, tuz'la seks cv'si, mental klitoris

olay şu ki;

özge bisht'in her bölüme namaste diyerek başladığı, polisiye ve gerilim üzerine okumayı ve izlemeyi sevenlerin ilgi duyacağını düşündüğüm suç temalı podcast serisi. anlatılan hikayeler gerçek yaşamdan alıntı ve hikayelere dair fotoğraflar her bölüm sunuş esnasında @olaysukipodcast adlı instagram hesabından paylaşılıyor. komser nevzat ve sherlock holmes karışımı güzel bir iş.

nereden başlasam?

mirgün cabas ve can kozanoğlu'nun bir diğer eğitici podcasti. popüler kültür, sinir bilim, arkeoloji, anayasa tarihi gibi birçok konuda alanında uzmanlaşmış değerli isimlerle beraber keyifli bir sohbet gerçekleşiyor. içerisinden çekip alınacak bilgilerle örtülü, kıymetli seri.

film koması

melikşah altuntaş'ın, iyi film izlemek isteyen sinemaseverler için hazırladığı podcast. yerli edebiyat uyarlamaları konulu bölüm hatırına kendisini bu listeye dahil ediyorum.