Dünyada Giderek Yaygınlaşan Çöp Karıştırma Faaliyeti: Dumpster Diving

Çöpe atılmış kullanılabilir malzemeleri ya da yenilebilir yiyecekleri çöpü karıştırarak bulma olayına Dumpster Diving deniyor. Avrupa ve ABD'de giderek yaygınlaşan bu olay hakkında bazı bilgiler.
Dünyada Giderek Yaygınlaşan Çöp Karıştırma Faaliyeti: Dumpster Diving

çöp karıştırıcılık ve çöp toplayıcılığın yanında mağazalardaki tarihi henüz bitmiş, defolu, zarar görmüş, eski model ürünleri veya artıkları toplayıcılık anlamında da kullanıyor dumpster diving.

"birinin çöpü diğerinin hazinesi olur" mantığıyla genellikle avrupa ve abd'de yapılır. 


adamlar o kadar sistematik çalışıyor ki olası risklerden korunmak ve tam fayda sağlanması için adım adım "nasıl dumpster diving yapılır? (ingilizce)" yazısı bile yapmışlar:

https://www.wikihow.com/dumpster-dive

dumpster diving, isveç'te de çok popüler bir faaliyet. çünkü isveç'te ürünlerin dış görünümü ve ambalaj durumları ile ilgili çok sıkı düzenlemeler var. bu yüzden kullanım tarihi geçmeyen birçok ürün çöpe atılıyor. 

özellikle görece zengin muhitlerin marketlerinde bu ambalaj görünümü, dış görünüş, yıpranma gibi konular daha sıkı ele alındığından, çok çok kaliteli ürünleri çöpte bulabiliyorsunuz. 


bayağı organize bir faaliyet bu isveç'te ve facebook grupları her detayı tek tek anlatıyor. kriminal olarak da bir cezayı çarptılanı da duymadım. birkaç arkadaşım sadece ekmeği, sütü ve peyniri marketten para ile aldıklarını bile söylüyorlar.

dumpster diving'i ben de ilk kez finli ev arkadaşımdan duydum. anlaşılan finlandiya'da da oldukça yaygınmış. olmaması için bir sebep de yok; her gün özellikle süpermarketlerden, son kullanma tarihi geçti diye çöpe atılan vakumlu paketteki yiyeceğin haddi hesabı yok. 


market için o bir gün, ürünün artık satılamayacak olması demek ama bu vakumlu paketteki peynirin, konservenin, kuru gıdanın hatta etin illaki bozulmuş olduğu anlamına gelmiyor.

şahsi fikrimce gayet uygulanası bir kaynak dağıtımı metodu. üst baş kirlenir biraz ama olsun, kirlenmek güzeldir.

Bilet, Fatura Gibi Çer Çöp Olarak Tanımlanan Şeyleri Atmaya Kıyamama: Efemera