Dünyanın Dört Bir Yanındaki Toplulukların Acayip Gelenek ve İnanışları

Gelin, dünyanın çeşitli ülkelerinden kimisi ilginç, kimisi de değişik geleneklere göz atıp, küçük bir dünya turu yapalım.
Dünyanın Dört Bir Yanındaki Toplulukların Acayip Gelenek ve İnanışları

hindistan: ne olursa olsun, kağıt yok!

hindistan'a giden gezginlerin çoğunun şikayet ettiği bir durum tespitidir bu. hindistan'daki banyoların ve tuvaletlerin çoğunda tuvalet kağıdı kullanılmaz ve tuvalette kağıt kullanımı kötü bir fikir olarak görülür. videodaki bu abi durumu bakın nasıl açıklıyor ve büyük abdestinizi ifa ettikten sonra yapılması gereken taharetin en can alıcı noktalarını nasıl da incelikle anlatıyor?


tidung bölgesi - endonezya: 3 gün tuvalet yasak! 

endonezya'nın kuzey kalimantan eyaletinin "tidung" isimli bölgesinde, yeni evli çiftler def-i hacetlerini altlarına kaçırma tehlikesi ile dolu 3 gün geçiriyorlar. eğer ola ki evlendikten sonraki ilk 3 gün dolmadan işedin ya da sıçtın, resmen sıçtın demektir. çünkü ilk 3 gün çiftler öyle veya böyle hacet giderirlerse, kötü şans onları bir ömür boyu bırakmayacak. bunu bilerek davranmaları şart!

masai kabilesi, kenya: sana tükürüyorsam değerini bil! 

"bu şerefsizin yüzüne tüküreceksin ki" diye başlayan cümleleri çok kurarız birisine kızdığımızda. ama kenya'nın masai kabilesi insanları, saygı ve sevgi gösterdikleri birisine, bu güzel hislerini tükürerek gösteriyorlar. eğer bir masaili sars-cov-2 ile enfekte olmuşsa, saygıdan ve sevgiden tüm masaileri covid-19 ile şereflendirecek demektir.

turist abla ne kadar sevildiğini görmek istemiş olacak, masailer onu çok sevdiler. izle de gör!


meksika: asla sarı gül verme!

çeşitli renkleri ile gül gerçekten nefis bir çiçek. çoğumuz güllerle sevdiklerimizin gönüllerini bir kere daha kazanırız her seferinde. fakat siz siz olun, eğer meksikalı bir sevdiğiniz varsa, ona asla sarı gül vermeyin. çünkü , sarı gülün simgesel olarak anlamı ölüm!

almanya: düğünden önce bulaşıklar ne olacak? 

almanlar da bir acayip kardeşim. almanya'nın polterabend beldesinde, düğünden önce tüm akrabalar, eş, dost ve çiftin yakınları, yeni evlenecek çiftin evlerinde toplanıp tüm tabağı çanağı kırıyor. müstakbel çiftimize ortalığı silip sülürmek kalıyor:


danimarka: doğum gününde evlenmeyen bekarlara tarçınla saldırmak!

bugün hala var olan eski bir 16. yüzyıl danimarka geleneği . bir kişi doğum gününde evlenmezse, arkadaşları ona tarçın atmalıdır. gelenek, iş gezileri nedeniyle evlenecek vakit bulamayan danimarkalı tüccarlardan kalmış. 25. yaşgünlerinde halâ bekar olan bu iki genç, tarçın saldırısından kurtulamadı. işkence gibi!


venezuela: herkes gecikir ama onlar asla!

gecikmek tüm dünyada yaygın bir durum. ama venezuela'da değil! toplantı veya parti gibi önemli bir olay olmasına bile gerek yok, venezuelalılar saniyeleri bile önemseyerek buluşmalarına geç kalmamayı başarıyormuş. venezuelalılar'ın dakikliği ile ilgili 1986 yılı tarihli, tyler bridges'in kaleme aldığı bir anı.

macaristan: kadeh tokuşturmak mı? bunu yapamam!

macaristan'ı ziyaret edenlerin dikkatini çeken bir olay. içki içerken, neredeyse kadeh tokuşturan hiç kimse yok ! bu eski gelenek avusturya 'nın macar devrimini yenip, zaferi kadeh tokuşturarak kutladığı 1848 yılına dayanıyor. 150 yıldır macarlar kupalarını tokusturmuyor. macaristan'da asla yapılmaması gerekenler ile ilgili bir video! buyurun izleyin.


brezilya: karıncalı eldivenler!

brezilya satere-mawe kabilesinden bir çocuk yetişkin olduğunda, ısırığı acı veren binlerce karınca ile dolu eldivenleri giyip geleneksel bir dans yapmalı. ancak o zaman yetişkin bir erkek olabiliyor.


vanuatu: en eski bungee jumping geleneği!

vanuatu yerlileri iyi bir hasat dönemi geçirmek istiyorlarsa, hasattan önce bungee jumping yapmalılar. yüksek ahşap kulelerden ayak bileklerinde üzüm asmalarından başka bir güvenlik seçeneği olmadığı şekilde atlayan vanuatu erkekleri, bu geleneğin fiziksel sağlıklarını iyileştirebileceğine ve manyok hasat mevsiminde iyi şans getireceğine inanıyorlar.


fransa: bekarsan komik şapkalar kullanmalısın!

her yıl 25 kasım'da fransa'da bekar kadınların genç hamisi olan "fête de la sainte-catherine" günü kutlanıyor . o gün, 25 yaşında ve eşi olmayan bayanlar , bilgeliği ve inancı simgeleyen yeşil ve sarı şapkalar giyerler. renkli bir gelenek:


güney afrika: mobilyaları pencereden atmanın vakti geldi!

yılbaşı gecesinde, birçok ülke yeni yılı havai fişeklerle kutlarken, güney afrika'da farklı bir gelenek devam ediyor. mobilyaları pencereden dışarı atmak! bu kutlama devam ederken, polis kimse yaralanmasın diye tetikte bekliyor. kim bilir? havada uçan bir bazalı koltuk birisini yaralayabilir, hatta öldürebilir!


finlandiya: iş toplantınızı saunada yapın!

saunalar, iş meseleleri ve siyaset tartışmak için ideal bir yer. nerede mi? finlandiya'da! aynı zamanda saunanın buharının ardından buz gibi suya girmek de cabası. buyrun, finnish sauna kültürü!


çin: hem ağlarım, hem giderim!

yeni gelinin düğünden önce ağlaması geleneği çin'de de yer alıyor. düğün törenleri epeyce detaylı aynı zamanda.