Dünyanın En Büyük Üç Metrosu ile İstanbul Metrosunun İnsanı Düşündüren Kıyaslaması

Dünyanın en büyük metro ağları diyebileceğimiz Şangay, Londra ve Pekin metroları bize şehir hayatı ve ulaşım alışkanlığı hakkında güzel bir fikir verebilir, özellikle de İstanbul metroları ile mukayese edildiğinde.
Dünyanın En Büyük Üç Metrosu ile İstanbul Metrosunun İnsanı Düşündüren Kıyaslaması


bu bilgilerin istanbul/türkiye olarak dünya üzerindeki metro hatlarında nasıl bir pozisyonumuzun olduğunu anlayabilmenize yardımcı olacağını öncelikle belirtmek isterim.

metro, toplu taşımada hız ve güvenlik açısından çok önemli bir toplu taşıma aracıdır. gerek sabah işe giderken gerek akşam işten dönerken, trafiğin yoğun olduğu saatlerde imdadımıza yetişir. peki dünyada metro denilince akla hangi ülkeler geliyor? buyursunlar...

dünyadaki en büyük metro hatlarından bahsedelim. 

dünyanın en uzun metrosu, şangay metrosudur.

şangay metrosu, 1995 yılında açılışını yapmıştır. günümüzde ise, 364 istasyona ve 588 km uzunluğa sahiptir. 


pekin metrosu, şangay metrosunun ardından geliyor. kendileri, 1969 yılında açılışını yapmıştır ve günümüzde 318 istasyon ve 554 km uzunluk ile 2.liği elinde tutmaktadır.


londra metrosu ise her ne kadar vikipedi'nin "londra metrosu" başlığında dünyanın en uzun 2. metrosu olarak gösterilse de, bu yanlış bir bilgi olup, dünyanın en uzun 3. metrosudur. kendilerinin birincilikleri de vardır fakat bu birincilik, dünyada elektrikli trenin kullanıldığı ilk hat olmaktan ibarettir. bu ek bilgiyi es geçersek eğer, londra metrosu 1863 yılında açılışını yapmış olup günümüzde ise 270 istasyon ve 402 km uzunluk ile 3.lüğü elinde tutuyor.


bu 3 en büyük metro sistemlerini incelediğimizde şaşmamak elde değil. gelin ülkemizdeki duruma bakalım, daha spesifik konuşursak istanbul metrosuna.

istanbul metrosu, 1875 yılında açılmıştır. dikkatli okuyucular londra metrosundan sadece 12 yıl sonra hayata geçtiğini fark etmiştir. bu 12 yıl içerisinde şanslıyız ki dünyada başka bir metro sistemi hayata geçmemiştir ve istanbul metrosu dünyanın en eskileri olma konusunda 2.liği eline almıştır. bu bilgiyi de öğrendikten sonra, istanbul metrosunun 74 istasyon ve 90.5 km uzunluk ile dünyada epey bir gerilerde olduğunu söyleyebiliriz.


gelelim işin diğer bir boyutuna, yüzölçümü.

bu metro sistemlerinin bulundukları şehirdeki yüzölçümleri ne kadardır? 

şangay: 6.340 km²
pekin: 16.411 km²
londra: 1.572 km²

ve son olarak,
istanbul: 1.539 km² -dip not: vikipedi'de 5461 km kare olarak gösterilse de kaynak tutarlılığı açısından kaynak 8'deki verileri kullanıyorum. bu aradaki farkın nedenini bilen arkadaşlar özel mesaj ile bana da anlatırlarsa çok sevinirim. 3-5 km'lik bir fark değil sonuçta.

nüfus konusu elbette es geçilmeyecek bir şeydir. o zaman nüfus için buyursunlar...

şangay: 24,15 milyon
pekin: 21,5 milyon
londra: 8,674 milyon
istanbul: 14,8 milyon

peki bu metroları bir günde ortalama kaç insan kullanıyor? buyursunlar...

şangay: 8,4 milyon
pekin: 3,4 milyon
londra: 4.8 milyon
istanbul: 1 milyon

işte, dünyanın en büyük 3 metro sistemleri ve istanbul metro sistemi. aralarındaki ilişkiyi olumlu/olumsuz olarak yorumlamak size kalmış bir konudur. benim görevim sizlere bu bilgileri kaynaklarıyla birlikte şahsi yorum olmadan iletmektir. bu entry burada son bulmaktadır. okuduğunuz için teşekkür eder, iyi geceler dilerim.

kaynakça
kaynak 1
kaynak 2
kaynak 3
kaynak 4
kaynak 5
kaynak 6
kaynak 7
kaynak 8
kaynak 9
kaynak 10
kaynak 11
kaynak 12
kaynak 13
kaynak 14
kaynak 15
kaynak 16