Dünyanın En Çirkin Hayvanı Seçilen İlginç Balık Cinsi: Blobfish

Blobfish ya da bilimsel adıyla Psychrolutes marcidus, Scorpaeniformes takımına bağlı, çirkin mi çirkin bir balık cinsi. 2013 yılında dünyanın en çirkin hayvanı olarak oylanan bu balığa dair bazı bilgiler.
Dünyanın En Çirkin Hayvanı Seçilen İlginç Balık Cinsi: Blobfish

garip görünüşlü balık deyince belki de ilk akla gelen balıklardan biridir blobfish. hatta 2013 yılında dünyanın en çirkin hayvanı bile seçilmiştir.

yeryüzünde yumuşak, pembe ve nemli görünümde olan, güney doğu pasifik'e özgü bu balık, basıncın son derece yüksek olduğu derin denizlerde yaşamaktadır. blobfish'in dokuları normale kıyasla daha kaygan ve yumuşaktır, bunun da nedeni yüksek basınçlı ortamda yaşamasına olanak sağlamasıdır. 


kemikler ve kemiğimsi diğer yapılar yüksek basınç altında kırılacağından, blobfish tüm bu yapılardan kurtulup yumuşak bir hal almıştır. ayrıca blobfish'in bu yumuşak yapısının deniz tabanının hemen üzerinde yüzebilmesine de olanak sağladığı düşünülmektedir. 


şöyle ki, bir çok balık dalma-batma hareketlerini düzenleyen, içi gaz dolu yüzme kesesine sahiptir. yani keseye gaz dolduran balık yükselir, gazı salan balık da batar. ama bu yüzme kesesi gibi yapıları yüksek basınçlı derin denizlerde şişirmesi çok zordur. ama blobfish gibi balıkların jelimsi dokuları bu işlemi biraz daha kolaylaştırır. 


ayrıca, deniz suyunun yoğunluğundan biraz daha az yoğun olan dokuları sayesinde, deniz tabanında daha az efor sarf ederek dolanmaları kolaylaşır. jelimsi dokuların üretimi, diğer kas dokularının üretimine göre enerji açısından daha verimli olduğu için, yiyeceğin kıt olduğu derin denizlerde hayatta kalma şansını arttırmaktadır.

Koronavirüsün Kaynağı Olduğu Düşünülen İlginç Hayvan: Pangolin

Türkiye'de Nesli Tükenen ve Tükenmek Üzere Olan Hayvan Türleri