Japonların Afrodizyak Olarak Kullandığı Tehlikeli Hayvan: Balon Balığı

Bu zehirli balık, Japon kültüründe afrodizyak olarak kullanılmış.
Japonların Afrodizyak Olarak Kullandığı Tehlikeli Hayvan: Balon Balığı

genellikle doğadan ve olmadık canlılardan elde edilen afrodizyağın en tehlikeli seçeneklerinden biri de balon balığıymış. bu zehirli balık, japon kültüründe afrodizyak olarak kullanılmış. şöyle ki;

kirpi balığı veya 'fugu' olarak da bilinen balon balığı, felç ve ölüme sebep olacak seviyede tetrodotoksin içermektedir. bu ölümcül balık, kadim zamanların romantik ritüellerine neden dahil olmuş diye soracak olursak;

bu kadar tehlikeli bir şeyi tüketmenin güç ve cesaret verdiğine, bu ölümcül öpücükten sağ çıkabilen kişinin ise erkeklik ve tensel bir güç ile donatıldığına inanıldığı söyleniyor.


eski japonya'da, balon balığının cazibesi yalnızca zehirli doğasıyla bağlantılı değildi. hazırlanması ve tüketilmesi sofistike bir mutfak ritüeliydi. tehlikenin kıyısında yemek yemenin heyecanı, hazırlanışındaki sanatla birleşince bu deneyim korku, saygı ve şehvetin egzotik bir karışımı haline geliyordu.

zaman geçtikçe, fugu'nun afrodizyak olarak tüketilmesi, özellikle de tehlikelerine ilişkin farkındalığın artması ile azalmaya başladı. 1996 ve 2006 yılları arasında 64 kişinin fugu zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve bunlardan altısının da hayatını kaybettiği söyleniyor.


fugu'nun hazırlanması ve tüketilmesine ilişkin katı düzenlemelere sahip olan japonya, bu balığı romantik arayışları artırmaktan ziyade lezzetli bir yiyecek olarak görmektedir.
fugu, iyi eğitim görmüş sertifikalı şefler tarafından hazırlanıyor ve böylece maceraperest gurmeler için de güvenlik sağlanmış oluyor.

balon balığının sanat ve kültürel önemi, onu tarihin en ilgi çekici afrodizyaklarından biri haline getiriyor. ayrıca balon balığı, uygarlıkların aşk ve tutku uğruna ne kadar ileri gidebileceklerini gösteren bir semboldür.

orijinal yazıyı okumak isteyenler için