Japonya'da Seks İşçiliğinin Geldiği Noktayı Gözler Önüne Seren Bir Yazı

Tokyo'da yaşayan bir Ekşi Sözlük yazarı, Japonya'nın karanlık taraflarından biri olan seks işçiliğinden bahsetmiş.
Japonya'da Seks İşçiliğinin Geldiği Noktayı Gözler Önüne Seren Bir Yazı

bugün ben de artık japonya'nın karanlık yüzü hakkında bir yazı yazacağım. özellikle bugün değinmek istediğim konu japonya'da son aylarda sosyal medyada sıklıkla dile getirilmeye başlanan okubo park çevresinde çoğalan "tachinbo"lar ve japonya'da seks işçiliği. anlatma sırası olarak önce en düşük seviyeden başlayarak yavaş yavaş seviyeyi yükselteceğim.

japonya'ya taşınalı 1 yılı geçti. bu esnada instagram'da çok sayıda yabancı takipçisi olan bir profile denk geldim. genelde şu ve benzeri içerikler koyan bir profil. instagram profilindeki linke tıkladığınızda bu kişinin kyabakura çalışanı olduğu anlaşılıyor.

kyabakura japonya'da prostitution'ın en düşük seviyesi (lowest form) diyebiliriz. adı kabare kulübünden gelmektedir. genelde şirket sahipleri veya üst düzey yöneticiler, misafirleri veya çalışanları ile bu tür yerlere gidip para harcarlar. bu tür klüplerde müşteriler içkilerini yudumlarken, kadınlar da sohbetle müşterilere eşlik ederler. nadir olarak ise bu müşteriler çalışanlar işlerini bitirdikten sonra müşteriler ile seks için buluşabilirler. bu tür işletmelerde çalışan kadınlar genelde müşterilerden para değil hediye alırlar. bu hediyeler marka çantalardan tutun son model spor arabalara kadar gidebilir.

ilk paragraftaki link bizi bir kyabakura sitesine çıkartmıştı ama bunun dışında bir de japonya'da direkt olarak seks'e ulaşabileceğiniz siteler var. bunlardan bir tanesi de cityheaven. peki bu nasıl bir site?

japonya'da para karşılığı seks lisansınız yoksa illegal. lisanslı olanlar ise genelde çok az ve kadınlar aldıkları paranın çoğunu işletmeye vermek zorunda kalıyorlar. bu yüzden sistemi aldatmak için delivery health adında bir sistem kurulmuş, japonlar buna deriheru diyorlar, bizdeki karşılığı ise mutlu sonla biten masaj salonu.

peki bu sistem nasıl çalışıyor? siz masaj salonuna gidiyorsunuz, masajınızı olurken bir bakmışsınız kız sizden hoşlanmış, siz de ondan, orada işinizi görüyorsunuz. kıza para ödemediniz, siz masaj için para ödediniz.. yasaların da bunu durdurmak için tüm masaj hizmetlerini kapatmaktan başka çaresi yok tabii ki.

bu sitede istediğiniz boy, kilo, yaş, vücut ölçüleri vs.ye göre arama yapabiliyorsunuz. aynı zamanda üniforma bile seçebiliyorsunuz, hizmetçi üniforması, hemşire üniforması vs her türlü fanteziye yer veriyor. bazıları ilk seferde yapmıyor, ikinci görüşmede yapıyor. fiyat olarak ise değişkenlik gösteriyor. 40 dakikası 7500 yen saati, 10000 yen vs gibi bütçenize ve fantezinize göre değişkenlik gösteriyor. ayrıca illaki işletmede yapacaksınız diye bir şart da yok. bazısı eve geliyor. o yüzden adı "delivery" zaten.

bunun bir tık üstü ise papakatsu dedikleri sugar daddy olayı. burada daha çok genç kızlar bulunuyor. bir iki sene önceye kadar twitter bunlar ile doluydu, şu anda daha nadirler. papalar kısa süreli ve uzun süreli olarak. kısa süreli olanlar sadece buluşmak için olanlar. uzun süreli olanlarda ise papalar genelde marka çanta, cüzdan, ayakkabı vs alıyorlar sugar baby'lere. sadece ilk buluşma 10000 yen gibi fiyatlardan başlıyor.

bunun bir üst noktası ise en başta belirttiğim tachinbo'lar. ben bunları daha önce de görüyordum sokaklarda dolaşırken ama birilerini bekliyorlar zannediyordum. o birileri müşteriymiş yeni anladım. tachinbo japonca'da "left to stand" anlamına geliyor, yani biri ile buluşacakken karşıdaki gelmemiş gibi bir durum. kızların yüzlerinde genelde japonca 'da pien denilen bir ifade oluyor. pien mangalarda üzgünlük belirtisi olarak kullanılan bir onomatopoeia. burada olay şu siz gidip kıza "iyi misin?" vs. gibi soracaksınız buradan muhabbet ilerleyecek ve birlikte en yakındaki love hotele gideceksiniz. şu anda japonya'da sosyal medyada bu konuşuluyor. hatta dün siz değerli sözlük kullanıcıları için okubo park civarında video çektim:


şimdi en karanlık noktaya ulaşacağız. bu nokta ise wakuwaku adlı bir internet sitesi ve aplikasyon ile başlıyor. waku waku bir japon onomatopoeia'sı. birilerinden hoşlandığınızda, ya da heyecanlandığınızda kalbinizin çıkardığı heyecan sesi. wakuwaku para karşılığı tamamen gecelik ilişki yaşayabileceğiniz insanlar ile dolu. 

bu aplikasyonda keywordler ile arama yaptığınızda her türlü fantaziye ulaşabilirsiniz. örneğin araba içerisinde seks, umumi tuvalette seks, voyeur, internet kafe, ne ararsanız mevcut. burada fiyatlar yine değişken, tokyo ve çevresinde daha pahalı iken daha küçük şehirlerde fiyatlar daha düşük. örneğin tokyo için tek seferlik 20bin yen gibi bir fiyatken bu fiyat nagoya için yarısı. bir kız günde 5 kişi ile sadece hafta sonu bu şekilde ilişkiye girse bir hafta sonunda 200bin yen yapar. bu asgari ücretle çalışan birinin 1 aylık maaşından daha fazla. en son japonya mext bursu doktora için aylık 145bin yen veriyordu örneğin.

peki son zamanlarda bu durumun artmasının nedeni ne diye sormalıyız. bunun japonya'da iki sebebi var.

birincisi tabii ki türkiye'de de olduğu gibi hayat pahalılığı. bu kızların bir çoğu üniversite öğrencisi ya da tek başına hayatını idame ettirmeye çalışan tipler. son zamanlarda japonyadaki görünen enflasyonun aşırı artması ama maaşların artmaması bir sorun. örneğin geçen sene taşındığımda bir onigiri 117-120 yen civarındayken şu anda 150-160 yen arasında konbinilerde. bu ortalama %20-%30 bir artış iken maaşlar %3 civarında artıyor. bunun dışında bu tiplerin bir çoğu sosyal medya'da gördükleri zenginliğe ulaşma hayalinde ve bunun için en kısa yol olan seks işçiliğini tercih ediyorlar. kendilerine o dior çantayı almalıyım çünkü x arkadaşımda var ondan geri kalmamam lazım gibi tembih ediyorlar.

ikinci bir sebep ise psikolojik bozukluklar. japonya'da buna "menhera" deniliyor. bu iş türündeki çoğu kız menhera diyebiliriz. çoğunun kollarında jilet izleri var, kendilerinden nefret ediyorlar ama bu işi yapmasalar aç kalacaklar, çünkü çoğu evlerinden kaçmış "iede shoujo" denilen kişiler. japonya'da insanlar arası ilişkiler çok kısıtlı, kimsenin sıkıntılarını paylaşabileceği, birbirine mental açıdan destek olabileceği doğru düzgün arkadaşlığı yok. aynı şekilde devlet olarak da psikolojik yardım verebilecek institution'lar ise yok denilecek seviyede az. bu yüzden kendilerini kapana kısılmış hisseden bu gençler gerçeklerden kaçmanın yolunu "self harm"da aramaktalar. bu self harm'a kollarını jiletlemenin dışında kendilerini para uğruna pazarlamak da dahil.

muhabiriniz tokyo'dan bildirdi.