Dünyanın En ilginç CV'lerinden Birine Sahip Bir İkon: Arnold Schwarzenegger

Zor bir çocukluk geçiren ve dünyanın en ilginç cv'lerinden birine sahip bir ikon Arnold Schwarzenegger.
Dünyanın En ilginç CV'lerinden Birine Sahip Bir İkon: Arnold Schwarzenegger

30 temmuz 1947'de avusturya'nın graz şehrinde nazi sempatizanı, ayyaş bir babanın ikinci oğlu olarak dünyaya geliyor arnold schwarzenegger. bir polis şefi olan babası, arnold'ın abisine hep daha yakın davranıyor ve arnold'ı çocukluğu boyunca hor görüyor. hatta özellikle onun vücut geliştirme hayalleriyle çok dalga geçiyor. 1971'de bir araba kazasında ölen abisinin, 1972'de ölen babasının cenazelerine dahi gitmiyor.


kötü çocukluğundan kaçışı filmlerde buluyor arnold. o zamanlar ünlü bir vücut geliştirici olan reg park'ın b kalite filmlerinde rol alıyor. film dünyası onun amerika hayallerininin fitilini ateşleyen şey oluyor.


amerika'ya gitmek onun için kolay olmasa da, bu genç vücut geliştiricideki karizma ve azme hayran kalan o dönemin uluslararası vücut geliştirme federasyonu başkanı joe weider'ın yardımıyla bunu başarıyor. arnold, alanında görülmemiş bir başarıyla kariyeri boyunca toplamda 5 mr. universe ve 7 mr. olympia şampiyonluğu yaşıyor. 1968'de 21 yaşındayken amerika'ya göçen arnold, bu şekilde dünya çapında vücut geliştirme sporunun yüzü haline geliyor.


vücut geliştirme dünyasının en tepesine çıkmasıyla oyunculuk fırsatları da kendisini bulmaya başlıyor. birkaç ufak rolden sonra 1976'da "stay hungry" filmindeki performansıyla ilk kez uzun metraj bir filmde rol alan oyuncuları kapsayan "best newcomer" yani en iyi yeni oyuncu altın küresini kazanıyor. sonrası zaten malum. 1980'lerdeki aksiyon filmleri furyasının baş kahramanı arnold; conan ve terminator serileriyle ve total recall, predator gibi filmlerle herkesin tanıdığı bir yüz haline geliyor.


2003'te arnold, kaliforniya eyaletinin valisi olmak için seçim çalışmalarını başlatıyor. tabii ki seçiliyor da. görevi süresince eyaletin ekonomisini düzeltmek, yeni girişimcileri teşvik etmek ve doğayı korumak için birçok çalışma yürütüyor. 2006'da rahatlıkla ikinci kez eyaletin valisi seçiliyor. ikinci dönemi çok iyi gitmiyor gerçi. ekonomik olarak zor duruma düşen eyaleti için pek bir şey yapamıyor. 2011'de valilik görevi sona erdikten sonra film kariyerine the expendables serisi ile devam ediyor.


uzun lafın kısası, gerçekten de dünyanın en ilginç cv'lerinden birine sahip olan biri arnold: dünyanın gelmiş geçmiş en iyi vücut geliştiricisi, uluslarası alanda tanınan, aksiyon türüyle özdeşleşmiş bir aktör, ve 21 yaşında göç edip vatandaşı olduğu abd'nin kaliforniya eyaletinde iki dönem vali. daha n'olsun; yaptığı işlerde aşırı kalifiye olması dışında, yaptığı işlerin farklı yelpazeden olması da bir o kadar özgün.