Dünyanın En İyi Korunmuş Mumyalarından Biri: Xin Zhui

Xin Zhui (Lady Dai) adındaki Çinli kadın, yaklaşık 2000 yıllık korunmuş bedeniyle dünyanın en iri korunmuş mumyalarından biri.
Dünyanın En İyi Korunmuş Mumyalarından Biri: Xin Zhui

xin zhui, yüksek rütbeli bir han yetkilisi li cang'ın karısıydı ve aşırılık tutkusunun bir sonucu olarak 50 yaşında genç yaşta öldü. onu öldüren kalp krizinin; ömür boyu süren obezite, egzersiz eksikliği ve zengin ve aşırı esnek bir diyetten kaynaklandığına inanılıyor.

mö 163 yılında öldüğü düşünülen xin zhui, 1971'de (cesedi/mumyası) bulunduğunda saçları hala sağlam, cildi dokunulamayacak kadar yumuşak ve damarlarında hala a tipi kan vardı.


bilim insanları; eklemlerinin hala esnek olmasını, cildinin hala elastik olmasını, kirpiklerin ve burun kıllarının hala sağlam kalmasını sağlayacak şekilde vücudunun tam olarak nasıl mumyalandığını araştırdı. boyutu küçülmesine rağmen beyni tamamen sağlamdı dediler.

mumya prenses, büyük bir mezarda bulundu ve dört katmanlı bir tabutun içinde mühürlenmişti. vücudu da 20 kat ince ipeğe sarılmıştı ve eser miktarda cinnabar, bir cıva cevheri içeren ve hafif asidik olan bilinmeyen bir sıvıya batırılmıştı. onun bu devasa mezarını, 1971 yılında, changsha yakınlarındaki bir hava saldırısı sığınağının yakınında kazı yapan işçiler keşfetti. huni benzeri mahzeninde makyaj, tuvalet malzemeleri, yüzlerce cilalı eşya ve hizmetçi kadrosunu temsil eden 162 oyma ahşap figür dahil olmak üzere 1.000'den fazla değerli eser vardı. xin zhui'nin öteki dünyada yemesi için bir yemek bile hazırlanmıştı.


ancak bu etkileyici karmaşık yapı, inşa edildiği zamandan yaklaşık 2.000 yıl sonra bütünlüğünü korurken, xin zhui'nin fiziksel durumu araştırmacıları gerçekten şaşırtmıştı. xin zhui'nin mumyası ortaya çıkarıldığında cildinin hala koruduğu ortaya çıktı, nem ve elastikiyetle dokunuşu hala yumuşaktı. başındaki ve burun deliklerinin içindekiler de dahil olmak üzere, kaşları ve kirpiklerinin yanı sıra saçlarının yerinde olduğu tespit edildi.

bilim insanları, bir otopsi yaptılar ve bu mumyanın, mö 163'te ölen 2.000 yıllık vücudunun, yakın zamanda ölen bir kişininkiyle aynı durumda olduğunu keşfettiler. fakat, xin zhui'nin korunmuş cesedi, havadaki oksijen vücuduna dokunduğunda hemen tehlikeye girdi ve bu da onun bozulmaya başlamasına neden oldu. bu nedenle, bugün sahip olduğumuz xin zhui görüntüleri, ilk keşfin hakkını vermiyor.


xin zhui'nin vücudunda safra taşı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve karaciğer hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi ek rahatsızlık da bulundu. patologlar xin zhui'yi incelerken midesinde ve bağırsaklarında 138 adet sindirilmemiş kavun tohumu bile buldular. bu tür tohumların sindirilmesi tipik olarak bir saat sürdüğünden, kavunun onu öldüren kalp krizinden dakikalar önce yenen son yemeği olduğu varsayıldı.

peki bu mumya nasıl bu kadar iyi korunmuştu? araştırmacılar bunu, xin zhui'nin gömüldüğü hava geçirmez ve ayrıntılı mezara dayandırıyordu. xin zhui, yerin yaklaşık 12 metre altında, matruşka misali iç içe duran dört çam kutu halinde tabutun en küçüğüne yerleştirildi. zemini kalın bir macun benzeri toprak tabakası kaplamıştı ve her şey nem emici kömürle doldurulmuş ve kil ile kapatılmış; hem oksijeni, hem de çürümeye neden olan bakterileri ebedi odasından uzak tutuyordu. üst kısım daha sonra 1 metre daha kil ile kapatılarak suyun yapıya girmesi önlendi.


xin zhui'nin mumya vücudu belki de tarihin en iyi korunmuş cesetidir. xin zhui şu anda hunan eyalet müzesi'nde durmaktadır.

kaynak