Dünyanın En Karakteristik Irklarından Biri: Vikingler

Yaşadıkları sert iklimli toprakların, denizci kültürlerinin ve savaşçı ruhlarının bir sonucu olarak edindikleri ilginç gelenekleriyle çok farklı bir kültüre sahip olan toplum. Sözlük yazarı "buzdan adam", Vikingleri anlatmış.
Dünyanın En Karakteristik Irklarından Biri: Vikingler
iStock.com


günümüzde danimarka, norveç ve isveç 'te yaşayan halkların ataları.
o zamanlar nüfusları yaşadıkları bölge için fazla gelmeye başlayınca topraklarından ayrıldılar ve yolları üstündeki ülkeleri yağmalamaya başladılar. ticaret olsun, keşif olsun, koloni kurma olsun her alandaki mutlak üstünlüklerini de 12. yy ın başlarına kadar sürdürdüler..

vikingler denizci bir toplumdur efendim. malum, kendileri bir denizci toplumdu ve anavatanları da iskandinavya idi. üstelik yağma ile hayatta kaldıkları için denizcilik kendileri için ölümcül derecede öneme sahipti. kısaca kendilerinin başarısının ana nedeni gemi yapmaları ve gemi yapmakta sahip oldukları özel yetenekleridir. zaten yaptıkları gemiler de dönemlerinin en iyi, en hızlı ve en sağlam gemileriydi. hem yelkenli hem de kürekli olarak tasarlanmış bu gemilerle aynı zamanda oldukça hızlı seyredebiliyorlardı. üstelik gemilerin altı düz olduğu için hem denizde hem de ırmaklarda yol alabiliyorlardı..


vikingler aslında amerika'ya 1000 yılları gibi, yani kristof kolomb'tan tam 500 yıl önce ulaşmışlardır.

yağma yaptıkları için bazen savaşlar da olabiliyordu. pek çok vikingin ölümüne neden olan bu savaşlardan sonra viking kadınları karnından yaralanmış savaşçılar için çok ağır kokulu bir soğan ve ot çorbası hazırlardı. daha sonra bu çorbayı içen hastanın yarasından da aynı koku gelirse yaralının bağırsağının delinmiş olduğunu ve fazla yaşayamayacağını anlarlardı.

vikingler savaş konusunda oldukça iyiydiler. üstelik yapılı bir vücut hatlarına da sahip olurlar genellikle. örneğin bizans imparatoru viking savaşçılarının cesaretinden, güçlülüğünden ve iri yapılarından öylesine etkilenmiştir ki, kişisel muhafızlarını vikinglerden seçmiştir. hatta mu muhafızlara da o dönem bizans'ta "vareg muhafızlar" adı verilirdi.


sadece savaş değil, ticarette de aşmış bir toplum olan vikingler, özellikle deniz yoluyla çok çeşitli mal alım satımı ve takası yapardı. köle, kürk, ağaç, bal, mors dişi, balina yağı, tüy satar, karşılığında da gümüş, ipek, baharat ve şarap alırlardı.. (burada laf açılmışken, ünlü moğol imparatoru cengiz han 1277 yılında bir sefer sırasında hastalanıp öldüğünde adamları cesedini yakmak için moğolistan'a götürürler. cenaze töreninde ise kendisinin onuruna vikinglerden tutsak alınmış 40 genç kız ve 40 at öldürülmüştür)

ingiltere'de york, irlanda'da ise dublin gibi büyük kentler, aslında ilk kurulduklarında yerel halkın vikinglerle buluşup mal değiş tokuşu yaptığı ticaret merkezleridir.


avrupa'da bazı savaşçılara "berserker" denir. bu sözcüğün kelime anlamı "gömleksiz"dir (bare sark). savaşma hevesiyle yanıp tutuşan bu berserkerin bir boğa kadar güçlü olduğunu ve savaşmak için herhangi bir zırh ya da giyeceğe ihtiyacı olmadığına inanılırdı. zaten ingilizce'deki "berserk" sözcüğü de bu çılgın viking savaşçılarından gelmiştir. hatta bilenler bilir, aynı savaşçı age of empires ii the conquerors adlı oyunda vikinglerin elit askeridir, ve üzerinde ayıp olmasın diye de bir adet pelerin'i vardır(swh).

vikingler siyasi olarak da avrupa'nın şekillenmesinde çok etkili olmuşlardır. ünlü viking komutanı rollo'ya 911 yılında fransa kralı tarafından kuzey fransa'da toprak verildi. karşılığındax. da aynı toprakları savunması istendi. hatta sonradan ingiltere tahtına çıkan fatih william, rollo'nun sülalesindendir..

ha bi de son olarak, xii. yy'da rusya 'da yazılmış olan metinlere göre, novgorod islavları, vikingleri gelip kendilerini yönetmeye çağırmışlardır. vikinglere aynı zamanda "rus" da dendiğinden geldikleri bu topraklar "rus ülkesi" daha sonra da "rusya" olarak adlandırılacaktır..