Dünyanın En Kötü Şöhretli Seri Katilleri

Dünyadan bu zamana kadar çok fazla seri katil geçti ancak bazıları diğerlerinden daha kötü şöhrete sahip.
Dünyanın En Kötü Şöhretli Seri Katilleri


jack the ripper

ona "karındeşen jack" diyoruz ama en eski ve en kötü şöhretli cinayet serilerinden birinin arkasındaki kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyoruz. katil 1888 yılında londra'nın whitechapel bölgesinde ortaya çıktı ve hepsi fahişe olan beş kadını öldürdü ve cesetlerini parçaladı. polis katilin bir cerrah, kasap ya da neşter kullanmakta usta biri olduğunu tahmin etti. katil, eylemlerini özetleyen mektuplar göndererek toplumla ve polisle alay etmiştir. yıllar boyunca birçok şüphelinin adı geçse de katilin kimliği hiçbir zaman tespit edilemedi.

jeffrey dahmer

jeffrey dahmer 1978 yılında, henüz 18 yaşındayken cinayet işlemeye başladı ve 1991 yılına kadar, bir kurban kaçıp polisi dahmer'ın milwaukee, wisconsin'deki evine götürene kadar cinayetten tutuklanmadı. dahmer'ın cinayetlerle dolu hayatının bazı dehşet verici ayrıntıları, parçalanmış cesetlerin ve apartman dairesine saçılmış vücut parçalarının fotoğraflarıyla ortaya çıktı. kurbanlarından kurtulmak için kullandığı bir asit fıçısı bile vardı. dahmer toplamda, çoğu siyahi genç erkekler olmak üzere 17 kişiyi öldürdü. ilkinde tacizden, ikincisinde cinayetten olmak üzere iki kez hapse girdi ve 1994 yılında bir mahkum arkadaşı tarafından öldürüldü.

harold shipman

"dr. ölüm" olarak da bilinen harold shipman'ın tahminen 250 hastasını öldürdüğüne inanılıyor. bu doktor ingiltere'nin greater manchester kentinde çalışmış ve 1972 ile 1998 yılları arasında iki farklı muayenehanede çalışarak sürekli cinayet işlemiştir. shipman'ın parçası olduğu ölü yakma belgelerinin çokluğu ve vakaların çoğunun gece değil gündüz yatakta öldüğü tespit edilen yaşlı kadınlar olması karşısında şaşıran bir cenaze levazımatçısı da dahil olmak üzere birkaç kişi tarafından kırmızı bayrak çekilene kadar yakalanmadı. polis soruşturmayı yanlış yönetti ve shipman açgözlülük yapıp bir kurban için kendisini lehtar olarak gösteren bir vasiyetname hazırlamaya çalışana kadar öldürmeye devam etti, bu da kurbanın kızının şüphelenmesine neden oldu. sonunda 2000 yılında hüküm giydi ve 2004 yılında hapisteyken intihar etti.

john wayne gacy

banliyödeki komşuları tarafından dışa dönük olarak tanınan bir inşaat işçisi olan john wayne gacy, siyasetle ilgileniyor ve hatta doğum günü partilerinde palyaçoluk yapıyordu. o palyaço değildi. gacy, 1978 yılında en son onunla birlikte görülen 15 yaşındaki bir çocuğun kaybolmasıyla şüphe altına girdi. bu, kayıp çocukların ailelerinin gacy'yi işaret ettiği tek olay değildi, ancak yetkililerin onları ciddiye aldığı ilk olaydı. kısa bir süre sonra, bir arama emri polisin gacy'nin evine girmesine izin verdi ve evin altındaki dört metrelik bir boşluğa gömülmüş yaklaşık 30 cesedin kokusu alındı. gacy, 33 cinayet, tecavüz ve işkence suçlarından hüküm giydi ve 1994 yılında zehirli iğne ile idam edildi.

h.h. holmes

chicago da katillerden nasibini almıştır ama belki de hiçbiri bir oteli işkence kalesine çeviren eczacı h.h. holmes kadar akıldan çıkmamıştır. holmes 1893 dünya fuarı öncesinde chicago'ya taşındı ve üç katlı bir oteli gaz hatları, gizli geçitler ve tuzak kapıları, çıkmaz sokaklara giden koridorlar, bodrum katına inen kanallar, ses geçirmez dolgular ve bir labirentin her tarafına yayılmış işkence aletleri de dahil olmak üzere her türlü hain düzenekle donatmaya başladı. gaz, holmes'un misafirlerini, daha sonra olacakların en kötüsü gerçekleşmeden, genellikle ameliyat masalarında bayıltmasını sağladı. daha sonra cesetleri binanın fırınında yakıyor, iskeletleri tıp fakültelerine satıyor ve hayat sigortası dolandırıcılığı yapıyordu. toplamda, 1896'da asılmadan önce 30'dan fazla cinayet işlediğini itiraf etti -ancak bir dolandırıcı arkadaşının finansal bir anlaşmayı yerine getiremediği için onu ihbar etmesinden sonra bulundu.

pedro lopez

dünyanın en üretken seri katillerinden biri hala dışarıda olabilir. pedro lopez, ülkesi kolombiya'nın yanı sıra ekvator ve peru'da 300'den fazla cinayetle bağlantılı. bu cinayetlerin en az üçte biri kabile kadınlarına yönelikti. lopez'in 1980'de tutuklanmasının ardından polis 50'den fazla çocuk yaştaki kurbanının mezarını buldu. daha sonra ekvador'da 110 kızı öldürmekten hüküm giydi ve kolombiya ve peru'da 240 cinayet daha işlediğini itiraf etti. "and dağları canavarı" 1998 yılında iyi halden serbest bırakıldığı için hapiste 20 yıl bile geçirmedi. aradan 20 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen nerede olduğu bilinmiyor.

ted bundy

ted bundy işlediği cinayetlerin gördüğü ilgiyi seviyordu ve amerika birleşik devletleri'ndeki pek çok kişi de ona bu ilgiyi vermekten mutluluk duyuyordu. batı abd onun av sahasıydı; washington ve oregon'dan utah ve colorado'ya kadar -çoğunluğu üniversite çağındaki kadınlar olmak üzere- bilinmeyen sayıda cinayet işledi. bundy bir keresinde colorado'da tutuklanmış ve adam kaçırma suçundan hüküm giymiş, ancak gözaltından kaçarak florida'ya gitmiş ve burada birçok kez daha cinayet işlemiştir. bundy'nin son tutuklanışı ve sonrasında yaşananlar tüm ulusun dikkatini çekmiş, katil zanlısı televizyonda yayınlanan ilk cinayet davası olduğuna inanılan duruşmada kendi avukatlığını yapmış, röportajları memnuniyetle karşılamış ve yarattığı hayranlarıyla övünmüştür. sonunda 1989 yılında elektrikli sandalyede idam edildi.