Dünyanın En Uzun Köprü ve Viyadükleri

Karşı kıyısı görünmeyen köprüleri görmeye hazır olun.
Dünyanın En Uzun Köprü ve Viyadükleri

10) manchac bataklık köprüsü, abd

uzunluk: 36 km

manchac köprüsü, abd'nin louisiana eyaletinde bulunan ikiz beton ayaklı bir köprüdür. toplam uzunluğu 36 kilometre ile dünyanın en uzun 10. köprüsüdür. abd eyaletler arası otoyol sistemindeki en uzun köprüdür.


9. wuhan metro köprüsü, çin

uzunluk: 37 km

wuhan metro köprüsü, wuhan'daki ilk yükseltilmiş metro hattıdır. huangpulu ve zongguan istasyonlarını birbirine bağlayan metro viyadüğü olarak 2004'ten beri faaliyet göstermektedir. yangtze nehri üzerindeki köprülerin trafik sıkışıklığını hafifletmek için tasarlanmıştır.

8) pontchartrain gölü geçidi, abd

uzunluk: 38 km

pontchartrain gölü geçidi (lake pontchartrain causeway), abd'nin louisiana eyaletinde pontchartrain gölü üzerinde bulunan bir baskül köprüdür. 30 ağustos 1956'da açılan köprü metairie ve mandeville'i birbirine bağlar. guinness dünya rekorları'na göre dünyanın en uzun kesintisiz köprüsüdür.

7) pekin büyük köprüsü, çin

uzunluk: 48.15 km

pekin büyük köprüsü, pekin-şangay yüksek hızlı demiryolu üzerinde bulunan 48,15 kilometre uzunluğunda bir demiryolu viyadüğüdür.

6) bang na otoyolu, tayland

uzunluk: 54 km

resmi adı burapha withi otoyolu olan bang na otoyolu, 55 kilometre uzunluğunda altı şeritli yükseltilmiş bir otoyoldur. ücretli olan yol 34 numaralı ulusal karayolu güzergahının üzerinden geçmektedir.

5) weinan weihebüyük köprüsü, çin

uzunluk: 79 km

weinan weihe büyükköprüsü, çin'in "batıya açılan doğal kapısı" olan wei nehri'ni geçmektedir. viyadük, zhengzhou-xi'an yüksek hızlı demiryolunun bir parçasıdır. 2008 yılında tamamlanmıştır. üzerindeki demiryolu ise 2010 yılında faaliyete geçmiştir.

4) tianjin büyük köprüsü, çin

uzunluk: 113 km

2010 yılında tamamlanan ve 2011 yılında açılan tianjin büyük köprüsü, pekin-şanghay yüksek hızlı demiryolunun parçasını oluşturan bir diğer köprüdür. yoğun nüfuslu alanlarda yüksek hızlı trenleri taşıyan viyadük her biri ayrı ayrı inşa edilip birleştirilen 32 ayrı bölümden oluşmaktadır.

3) cangde büyük köprüsü, çin

uzunluk: 116 km

tianjin büyük köprüsü gibi, cangde büyük köprüsü de pekin-şanghay yüksek hızlı demiryolunun bir parçasıdır. toplam 3.092 iskeleye sahip olan viyadük, deprem gibi sismik faaliyetlere dayanacak şekilde inşa edilmiştir.

2) changhua-kaohsiung viyadüğü, tayvan

uzunluk: 157 km

changhua-kaohsiung viyadüğü, dünyanın en uzun ikinci köprüsüdür. tayvan yüksek hızlı demiryolu ağının demiryolu hattının bir parçasıdır. thsr changhua, yunlin, chiayi, tainan istasyonları bu viyadük boyunca inşa edilmiştir.

1) danyang-kunshan köprüsü

uzunluk: 164.8 km

danyang-kunshan köprüsü, çin'ın jiangsu eyaletinde bulunan bir demiryolu köprüsüdür. köprü danyang, changzhou, wuxi, suzhou ve kunshan kentlerinden geçmektedir. pekin-şanghay yüksek hızlı demiryolunun bir parçası olan köprü, 164.8 km uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsüdür.

kaynak: science focus, wikipedia