Dünyanın En Uzun Taş Merdivenleri Neden Genellikle Norveç'te Bulunuyor?

Norveç'teki uzun taş merdivenlerin neden bol bol inşa edildiğine dair faydalı bir açıklama.
Dünyanın En Uzun Taş Merdivenleri Neden Genellikle Norveç'te Bulunuyor?
Görsel temsilidir.

"dünyanın en uzun taş merdiveni norveç'te"

ta 1800'lü yıllarda avrupanın zenginleri ve soyluları, norveç'e gezmeye gelip yerel halktan hizmet satın alarak fjord dağ tepe gezmeleriyle, norveç'te önce yerel varlıklılar arasında, zamanla tüm ülkede onlar gibi yapmak, boş zamanlarda dağlarda ormanlarda gezmek, iptidai kulübelerde kalmak moda olmuş. zamanla dernekler kurulmuş, geziler örgütlenmiş, bazı zenginler dağ başındaki tatil evlerini derneklere bağışlamış, uzun doğa yürüyüşleri, kışın kayak turları, bir halk hareketi haline gelmiş. dnt (det norske turistforening/norveç gezinti derneği), bunun bir sonucu.

son yıllarda küçük kasabalar bu işin turizminin bayağı iyi bir gelir kaynağı olduğunu fark etmişler ve teşvik edici yatırımlar yapmaya başlamışlar. en popüler yatırımlar da zaten dnt tarafından işaretlenmiş kolay takip edilir olan patikalar boyu dinlenme yerleri koymak, kamp alanları kurmak, herkesin kullanımına açık sığınak (gapahuk) ve kulübe inşa etmek...

Gapahuk

ama en önemlisi bu patikaları daha fazla insan tarafından ulaşılabilir hale getirmek, düzce olan yerleri de tekerlekli sandalye ve bisiklet turuna uygun hale getirmek, tırmanması zor yerlere de doğal taşlardan merdiven döşetmek... bu son şeyi yapmak için himalayadan şerpalar getirip onlara yaptırıyorlar, o yüzden bu merdivenlerin norveççe'de yerleşen adı sherpatrapp (şerpa merdiveni).


buna bir örnek 35 nüfuslu "urke" kasabası, yakınındaki iki tepeye çıkış ve sığınak inşası yaz nüfusunu, deniz yoluyla gelip gidenleri, ve tepeden selfi çekip kasabanın sosyal medyada reklamını yapanları kat kat arttırmış (kaynak1).


bu günlerde dünyanın en uzun taş merdiveni mosjøen kasabasında fjordun tam karşısındaki yamaçta eylül ayında bitirilmek üzere (kaynak2). "øyfjell" dağına çıkılan ve "helgelandstrappa" adı verilen bu merdivenin peşpeşe/aralıksız 5500 basamağı olacağı tahmin ediliyor.


daha önceki rekor taş merdiven gene norveç'te idi adı "midsundtrappene rørsethornet", "rørsethornet" tepesine çıkarıyor ve aralıksız 3292 basamaklı.

Görsel: fjords.com

dünyanın aralıksız en uzun merdiveni "niesen mountain railway", isviçre'de ve bir tren yolunun yanısıra ve 11674 tahta basamaklı, yani basamakları taş değil...

başka meşhur uzun taş merdivenler şunlar:

çin seddi 5100 basamak, machu pichu 3000 basamak.