Dünyanın En Uzun Yaşayan Kedileri

Ortalama ömürleri 15 yıl olan kediler, bazen bu ortalamanın fazlasıyla üstüne çıkabiliyorlar. İşte dünyanın kayıt altına alınmış en uzun yaşayan kedileri
Dünyanın En Uzun Yaşayan Kedileri

evcil bir kedinin maksimum ömrü 30 yıldır. ancak bu, ortalama bir kedinin bu kadar çok yaşayacağı anlamına gelmez. kedilerin ömürlerinin uzunluğu; genetik özellikleri, beslenme şekilleri, çevresel faktörler, yaralanma ve hastalık geçmişlerine bağlıdır. 

kediler ortalama olarak 15 yıl yaşarlar. insanlarda olduğu gibi; dişi kediler, erkek kedilerden daha uzun yaşama sahiptir. kısırlaştırılmış kedilerin kısırlaştırılmayanlardan, melez kedilerin ise saf kan kedilerden daha uzun yaşama olasılığı mevcuttur.

30 yıllık süreyi geçebilmiş ve kayıt altına alınabilmiş evcil kediler de mevcuttur. bunlar:

creme puff (38 yıl 3 gün)

3 ağustos 1967 – 6 ağustos 2005

guiness rekorlar kitabı'na göre tekir kırması olan bu dişi kedi en uzun yaşayan kedi rekoruna sahiptir. kedinin sahibi ise abd, texas'tan jake perry'dir.

baby (38 yıl)

1970 – mart 2008

abd, minnesota'da yaşamış olan kara kedi baby, en uzun yaşayan ikinci kedidir.

puss (36 yıl 1 gün)

28 kasım 1903 – 29 kasım 1939

guinness rekorlar kitabı'nın 1990 sayısına göre en çok yaşayan üçüncü kedidir ve yine tekirdir. doğum gününün ertesi günü ölmüştür.

ma (34 yıl 5 ay)

mayıs-haziran 1923 – 5 kasım 1957

yine rekorlar kitabının 1990 sayısında o gün için en çok yaşayan ikinci kedi olarak listelenmiştir. dişi bir tekirdir.

granpa rexs allen (34 yıl 2 ay)

en çok yaşayan kedinin de sahibi olan jake perry'nin kedisidir. sphynx-devon rex türü kedi en çok yaşayan 5. kedi olmuştur.

en çok yaşayan kediler listesinde ilk beşe 2 kedi sahibi olarak giren jake perry, kedilerinin çok yaşama sebebinin beslenme şekilleri olduğunu iddia etmektedir.

kedilerini yumurta, brokoli, bacon ve kremalı kahve ile beslemektedir.

kaynak: bbc - science focus