Dünyanın En Zengin İnsanı Olan Jeff Bezos Kimdir?

Dünyanın en popüler alışveriş sitesi olan Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un hayatının kısa bir özeti.
Dünyanın En Zengin İnsanı Olan Jeff Bezos Kimdir?

dünyanın en zengin insanı jeff bezos'un gerçek ismi aslında jeffrey preston jorgensen. http://amazon.com/'u ilk olarak sadece kitap satmak için kullanmış. sitenin ismini cadabra olarak koymak istemiş ancak avukatları cadavra olarak algılanabilir diye uyarmışlar.

bu seferde en çok istediği "relentless" ismini istemiş fakat sonunda http://amazon.com/'a karar kılınmış. amazon nehrinin her yere ulaşabilmesi yüzünden bu ismi koyduğunu söylüyor. bugün http://relentless.com/ sitesine girerseniz amazon'a yönlendirilirsiniz.


fizik bölümünü okurken etrafındaki öğrencilerin ondan daha akıllı olduğunu düşünerek asla fizikçi olmayacağına karar vermiş. diğer bütün ünlü girişimcilerin yaptığı gibi o da kendi garajında bu şirketi kurmuş. şirkette çalışan ilk kişi 1993'te evlenip 2019'da boşandığı karısı mackenzie'dir.


tüm dünyaya kitap pazarlayan şirket 4 yıl içerisinde 40 küsür ülke ile alışveriş yapmaya ve günümüz amazon sistemini oluşturmaya başladı. şirketin 2019'da cirosu 232 milyar dolar. jeff bezos'un kişisel mal varlığı ise 171 milyar dolar.

2019'da eşiyle boşanması dünyanın en büyük boşanma sözleşmesi olarak kabul ediliyor. eşi ayrıldıktan sonra şirketten 35 milyar dolar alarak bir anda dünyanın en zengin kadınları sıralamasına yerleşiyor.

birçok öğrenci gibi o da ilk olarak mc donalds'da çalışmış. bir çok kişinin aksine bu işi çok sevdiğini, mc donalds'da çalışmanın ona çok şey kattığını her yerde dile getiriyor. öyle ki hafta sonları bile özellikle işi çok sevdiği için çalışıyormuş.


jeff bezos'un şu anda blue origin adında bir havacılık ve uzay araştırma şirketi var. uzay turizmi ve uydu çalışmaları ile ilgili adımlar attığı için elon musk'ın en büyük rakibi olarak anılıyor. spacex ve blue origin'in nasa ile sözleşme imzalamak için yarıştığı biliniyor.


star trek hayranı olduğundan dolayı 2016'da yayınlanan "star trek beyond" filminde misafir olarak yer almıştır. o kadar büyük bir star trek hayranı ki kaptan picard'ın imzası olan sözleri http://amazon.com/ yerine değiştirmeyi düşünüyormuş. (http://makeitso.com/)


en büyük zaafı ise çok kaba olmasıymış. öyle ki sendikalar konfederasyonu 2014 yılında onu "dünyanın en kötü patronu" seçmiş. amazon'un çalışma koşulları yüzünden hep eleştiriliyor. çalışanları robotlar ile değiştirmekten sıklıkla bahsettiği için gündemde bu işçi problemi var.