Dünyanın En Zevkli ve Bir O Kadar Riskli Sporu: Wingsuit Uçuşu

Özel olarak geliştirilen bir kıyafet ile yapılan uçuşların hem çok zevkli hem de bir o kadar riskli olduğu söyleniyor. Uçaktan veya yüksek uçurumdan atlayarak yapılan uçuşlarda, kol ve bacak aralarında içi havayla şişirilmiş ve hava geçirmeyen kısımları olan bir kıyafet kullanılıyor.
Dünyanın En Zevkli ve Bir O Kadar Riskli Sporu: Wingsuit Uçuşu
iStock.com

yapisi sasirtici bir sekilde ram-air kanopilere benzeyen atlayis tulumu. marka ve modeline gore kanat alani ve dizayni degismekle beraber hava gecirgenligi sifir olan (bkz: zp) kumastan yapilir ve ayni kanopiler gibi on kisminda ve gobegin hemen altinda hava almasi icin agizlar bulunur. 

iStock.com

kanatlarin ic kismi hucrelere bolunmustur, cikisinizi yaptiktan sonra dikey hizinizla beraber agizlardan hucrelere dolan hava tulumun kol ve bacak kanatlarini sisirir ve verimli bir kanat profili (bkz: airfoil) olusturmalarini saglar. bu sayede tulum daha fazla lift uretebilir.

turkcesi olarak kanatli tulum ya da tulumkanat i onerdigim atlayis tulumu. kanatulum biraz fazla oturgacli goturgec kaciyor...

kafa iyiyken izlenecek en güzel şey

Wingsuit Basejumping - The Need 4 Speed: The Art of Flight

gary connery diye bir manyak, 730 metreden bu giysi ile atlamış.

bence biraz daha geliştirilirse, yüksekten atlama konusunda paraşütün yerini alıp bir devrim yaratabilir.

mesela ellerine ve ayaklarına küçük tekerlekler yerleştirip uçak gibi iniş yapan atlayıcılar görebiliriz ilerde.

edit: ahanda videosu


edit2: bu da başka açıdan 

"kanatli takım elbise" gibi türkçe karşılığı olan feci extreme spor şeysi. normal paraşütçülerin elbiselerinden farklı olarak kollar ile vücut arasına ve iki bacak arasına hava geçirmeyen parçalar eklenerek elde edilen giysi. bu parçalar sayesinde atlayış yapan kişi havada 'süzülen sincap' gibi süzülerek çok uzun süre havada kalabilir ve yatayda da hareket edebilir.

ayrıca ölmeden önce yapılacaklar listemde üst sıralardadır.

Türkiye'de wingsuit için yardımcı olacak Facebook sayfa önerisi: