Dünyanın İlk Çamaşır Deterjanı Persil'in Ortaya Çıkış Hikayesi

Dünya üzerinde üretilen ilk ticari çamaşır deterjanı olan Persil ilk olarak nasıl ortaya çıktı ve nasıl popüler oldu?
Dünyanın İlk Çamaşır Deterjanı Persil'in Ortaya Çıkış Hikayesi

persil çamaşır tozu, 20. yüzyılın başında almanya, stuttgart'tan profesör herman giessler ve dr herman bauer tarafından icat edilmiş. bu iki proferör, sıradan sabunu oksijen açısından zengin bir tuzla karıştırmış ve karışım suda çözüldüğünde, giysilere zarar vermeden lekeleri çıkaran oksijenin açığa çıktığını görmüş. persil adı, orijinal bileşenleri olan perborattan 'per' ve silikattan 'sil' kısımları birleştirilerek oluşturulmuş.

20. yüzyılın başlarında insanlar kıyafetlerini kalıp sabun kullanarak yıkadılar. bu yeni "bilimsel" çamaşır tozu, insanların alışık olduklarından farklıydı ve popüler olması biraz zaman aldı.


birinci dünya savaşı'ndan önce persil, yaklaşık 140 gr olan 147 ml'lik küçük paketlerde satılıyordu. sabunun kullanılmadan önce macun haline getirilmesi gerekiyordu ve çoğunlukla elde yıkayan kişiler tarafından ve üstten açılan çok basit çamaşır makinelerinde kullanılıyordu. o zamanlar insanlar çamaşırlarını haftada bir -yıkama gününde- yıkadıkları ve insanların çoğunluğunun maddi durumu yalnızca küçük bir paket satın alabildikleri için paketler küçüktü.

lever brothers (şimdi unilever olarak biliniyor) şirketi 1919'da persil'i satın aldı ve ürünü ingiltere'ye tedarik etti. ilk reklam ve paketleme basitti ve ürün "muhteşem oksijen yıkayıcı" olarak tanıtılıyordu. reklam ve ambalaj, ürünün "beyaz çamaşırlar" için iyi bir şey olarak önemini vurguladı. persil logosu tüm ürünlerde kullanılmıştır ve temelde bugün kullanılan logonun aynısıdır.


ekim 1939'da, artık kullanılmadan önce bir macun haline getirilmesi gerekmeyen yeni bir persil piyasaya sürüldü. 1941'de reklamlarda ve paketlerde "persil daha beyaz yıkar" teması kullanıldı ve tozun bembeyaz bir yıkama için olduğu iddia edildi. 1950'ler ve 60'lar boyunca persil, üründe birçok iyileştirme üzerinde çalıştı ve ambalaj, persil'in "daha beyaz yıkadığı" konseptini desteklemeye devam etti.

20. yüzyılda önden yüklemeli otomatik çamaşır makinesinin icadı, insanların evlerinde sahip oldukları teknolojide büyük bir ilerlemeydi ve bu yeni makine çamaşır yıkamayı çok daha kolaylaştırdı.

lever brothers buna, yeni önden yüklemeli makine için özel olarak tasarlanmış ilk ürünleri olan "persil automatic"i üreterek yanıt verdi. otomatik çamaşır makinelerinin çamaşır yıkama işini çok daha kolay hale getirmesiyle birlikte insanlar çamaşırlarını daha sık yıkamaya başlamış ve daha büyük paketler halinde ürünler üretilmiştir.


bu dönemde ev işlerinin büyük çoğunluğu kadınlar tarafından yapılıyordu. daha kolay yıkama, insanlara daha fazla zaman kazandırdı ve ev dışında bir işi olan kadınlar için gerçekten yardımcı oldu, ev işlerine zaman kazandırdı ve aileleriyle geçirmek için zaman kazandırdı.

1988 yılında persil otomatik likit 1, 2 ve 3 litrelik ambalajlarda piyasaya sunuldu. insanların kullanması pudradan daha kolay olacak şekilde tasarlandı. ikinci dünya savaşı'ndan sonra daha fazla kadın çalışmaya başladı. 1982'de eşit fırsatlar komisyonu ve reklam standartları kurumu, persil'in ingiliz annelerin değişen rolünü yansıtma çabalarını açıkça kabul etti.

kaynak