Dünya'yı Uzaydan İzleyenlerin Muzdarip Olduğu Düşündürücü Bir Hastalık: Overview Effect

Bugüne kadar uzaya çıkan astronotlarda, gezegenimizi şöyle bir uzaktan görmenin sonucu oluşan bilişsel duruma Overview Effect deniyor. Kısacası, Carl Sagan'ın izindeyiz...
Dünya'yı Uzaydan İzleyenlerin Muzdarip Olduğu Düşündürücü Bir Hastalık: Overview Effect

overview effect, dünyayı uzaydan izleme fırsatı bulan insanların yakalandığı bir hastalık.

gezegende yaşayan her canlının aslında tek ve bir bütün olduğunu, tüm canlıların dünyanın bir parçası olduğunu idrak edip, insan ırkının önemsizliğini farkederek yaşamı anlamsız bulmakla sonuçlanan bir durum. buradan bize sonsuz gibi gözüken mavi gökyüzünün aslında ne kadar ince bir tabaka olduğunu, bu kadar kırılgan olmasına rağmen yaşam ile ölümü birbirinden nasıl ayırdığını görmeleri ile de mutluluk ve endişe yaşıyorlarmış. bunu yaşayan astronotlar, dünyayı o şekilde görmenin, vücutlarındaki her bir atomun evrendeki her bir atom ile bağlantılı olduğunu, onların bir parçası olduğunu fark etmelerini sağladığını söylüyorlar. hepimizin yıldızlardan meydana geldiğini düşünürsek doğru bir düşünce bu aslen:


şimdi bize etki etmiyor tabii ama eskiden birçok insanın dünyayı uzaydan ilk görüşlerinde (televizyondan olsa dahi) benzer duygular yaşadığını düşünüyorum. düşünsenize yıl 1969, hayal etmekte dahi zorlandığınız uzayda olduğunu söyleyen bir adam televizyona çıkıyor ve "şimdi kameramı dünyaya çevireceğim" diyerek size televizyondan şu görüntüyü izletiyor. ürpertici:

sevgilinizden mi ayrıldınız? patronunuzdan azar mı yediniz? okulu mu uzattınız? parasız mı kaldınız? hiç tasalanmayın ve biraz şu fotoğrafa bakıp, sorunlarınızın aslında insanoğlunun kendi eliyle yarattığı yanılsamadan ibaret olduğunun farkına varmaya çalışın.


bakın burada dünya 1 pikselden bile küçük, 0.12 pikselcik kadarız. önce insanı ürperti kaplıyor, sorunlarını düşününce bir rahatlama geliyor.

buradaysa yine voyager 1 kardeşimizin çektiği, güneş sistemini oluşturan gezegenlerden (neptün, uranüs, satürn, jupiter, dünya, venüs) bir kısmının ufak kataloğu var:


cassini, voyager 1 çeker de ben durur muyum diyerek satürn'ün çevresinden bir başka güzelliğe imza atmış, antidepresan niyetine bakabilirsiniz bu fotoğraflara, cidden işe yarıyor.

bir nevi kendinden geçme hali olsa gerek ki apollo 9 ekibinden rusty schweickart şöyle demiş: 

"you look down there and you can’t imagine how many borders and boundaries you cross, again and again and again, and you don’t even see them. there you are – hundreds of people in the middle east killing each other over some imaginary line that you’re not even aware of, that you can’t see. and from where you see it, the thing is a whole, the earth is a whole, and it’s so beautiful. you wish you could take a person in each hand, one from each side in the various conflicts, and say, 'look. look at it from this perspective. look at that. what’s important?'"

herkese lazım bir bilişsel deneyim.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan görüntüler

Carl Sagan'ın Dünya'nın 6 Milyar Km'den Çekilen Fotoğrafı Hakkında Yazdığı Tüyleri Diken Diken Eden Yazı