Düzenli Yapıldığı Takdirde Algılarınızı Tekrar Açacak Beyin Egzersizleri

Sosyal medyanın getirdiği aşırı veri akışı nedeniyle zihniniz bulanıklaşmış ve yorgun düşmüş olabilir. İşte bir algı yönetimi uzmanından buna biraz olsun çare olacak çözümler.
Düzenli Yapıldığı Takdirde Algılarınızı Tekrar Açacak Beyin Egzersizleri
iStock

sevgili dostlar, bilumum teknoloji ve sosyal medya, üstüne susmayan televizyonlar ve okunmayan kitaplar yüzünden herkesin beyni şekersiz hoşafa döndü. bazen bakıyorum ilkokul çocuğunun anlayacağı bir şey söylediğim kişi yüzüme hayatında ilk defa devekuşu görmüş insan gibi hayretle bakıyor. milletin konuşmalarına bakıyorum, neredeyse ortalama yirmi kelimeyle konuşulur hale gelindi. sadece evet, hayır ve aynen kelimelerini kullanarak koca bir günü geçirebilirsiniz. tabi tüm bu durumlar hoşafa dönmüş beyinlere sahip insanların yakın zamanda ciddi problemler çıkarabileceğini göstermekte.

o sebeple şuraya 7 tane eğlenceli beyin egzersizi bırakıyorum. lütfen bunları sık sık yapın ve yaptırın. ömrümün geri kalanını dört kelimeyle konuşarak geçirmek istemiyorum. egzersizler özellikle son derece basit hatta ana okulu seviyesinde verilmiştir ancak hepsi bilimseldir.

egzersiz 1

izlediğin filmler veya dizilerden ya da eğer kitap okuyorsan okuduğun kitaplardan özlü sözler ezberlemeye ve bunları konuşmalarında kullanmaya çalış. böylece beyninin bilgi saklama ve saklanan bilgiyi kullanma yeteneği korunacaktır. mesela kurtlar vadisinden veya kırmızı odadan duyduğun güzel lafları ezberleyip aralarda tekrarlaman hem sohbetlerde karizmanı arttıracak hem de beynine güzel bir egzersiz olacaktır.

egzersiz 2

güzel bir tablo veya harika bir masa üstü manzarasını karşına al, ya da fanatiği olduğun takımın şampiyonluk kutlamasından dev bir resmi kullan. sonra kendini o resmin içine girmiş hayal et. örneğin orman resminin içine gir ve ormanda yürüdüğünü hayal et. deniz sahili resmine bak ve o sahilde püfür püfür güneşlendiğini düşün. takımının kutlamaları resminde kendini sevinçten delirmiş futbolcularla beraber şampiyonluk kupasını kaldırırken düşün. böyle hayallenmeler hem sana keyif verir hem de soyut düşünme becerini arttırır. soyut düşünmen ne kadar güçlüyse zekan da o ölçüde güçlüdür demektir.


egzersiz 3

ilkokuldaki ilk günün veya geçmişte yaşanmış önemli bir hatıranı aklına getir. o günü tüm detaylarıyla yeniden yaşamaya çalış (tabi bu hatıran güzel bir hatıra olsun gidip küçükken düşüp kafanı kırdığın günü hatırlama). o gün hangi kıyafetleri giyiyordun, etrafında kimler vardı. neleri konuşuyordun. aklında kalan bir ses veya koku var mıydı? ne kadar detay hatırlamaya çalışırsan beynin o oranda antreman yapar.

egzersiz 4

telefon rehberini aç ve oradaki insanların isimlerini tek tek hatırlamaya çalış. önce yüzlerini hatırla, sonra tam olarak en son nerede gördüğünü ve o gün ne yaptığını aklına getirmeye çalış. (tatsız insanlar varsa rehberinde onları geç). bu çalışma hem keyifli olacaktır hem de uzun zamandır görmediğin dostlarını hatırlamana ve onları aramana sebep olabilir.

egzersiz 5

hafta sonunu ve senelik iznini ince ince planla. ne kadar detaylı planlarsan beynin o kadar çalışır. örneğin saat kaçta hangi kafeye gideceksin ve orada ne yiyip içeceksin. oradan çıktıktan sonra hangi mağazaya gidip hangi ürünlere bakacaksın. en basit şeyleri bile detaylı planlarsan beynin o kadar güzel çalışır.

egzersiz 6

eğer evde yemeklerini kendin yapıyorsan haftalık menünü en ince ayrıntısına kadar planla. eğer dışarıda yiyorsan bunu da planla. planı ne kadar detaylı yaparsan beynin o oranda çalışır. sadece her gün içeceğin çorbaları bile düşünmek beynini çalıştıracaktır.

egzersiz 7

her bulunduğun yerde beynini boşta tutma. evinin merdivenlerini say. dişçide beklerken tavandaki süslerin detaylarını incele. kafede otururken önünden geçen sarışın kadınların sayısını tut. deniz kıyısında çakıl taşlarını toplayıp renklerine ve boylarına göre sırala. kısacası her durumda ve yerde beynini sürekli detaylara yönlendirerek boşta bırakma. unutma işleyen beyin ışıldar.

evet bu basit görünen ama oldukça etkili egzersizleri düzenli şekilde uygularsan beynin şekersiz hoşaf olma tehlikesinden oldukça süre uzak kalabilir. şöyle bir kendine gelip "oh bee beyin olduğumu anladım" der.

not: eh madem beynin artık keskin ve güçlü, bunun üstüne youtube kanalımdaki birbirinden zihin açıcı videolarımı izlersen, hele bir de abone olup bunu alışkanlık haline getirirsen değme beyninin keyfine.

sevgilerimle...