Efsane Dizi Friends Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Şeyler

1994 - 2004 yılları arasında ABD'de yayınlanan, dünya dizi tarihinin gelmiş geçmiş en komik ve en samimi dizilerinden biri olan Friends hakkında pek de fazla bilinmeyen şeyler.

courteney cox'a ilk teklif rachel rolünü oynaması için gitmiş ama courteney senaryoya göz attıktan sonra monica karakterini oynamak istemiş.

Courtney Cox (Monica)

chandler bing rolü için ilk olarak teklif jon cryer'a yapılmış ancak kendisi reddetmiş. -benim notum: inanılmaz yetenekli bir oyuncu-

gene aynı şekilde chandler bing rolü jon favreau'ya teklif edilmiş ama o reddetmiş. jon sonradan diziye konuk oyuncu olarak gelmişti monica'nın milyoner sevgilisi olarak hatırlarsınız.

monica karakteri için ilk teklif janeane garofalo'ya yapılmış ama reddetmiş.

aynı şekilde jami gertz'te monica rolü teklifini reddetmiş. (yaptıkları salaklık için ne kadar ağlasalar boş)

dizi adı olarak şu isimler de düşünülmüş ancak en son friends'te karar kılınmış. "friends like us", "six of one", "across the hall", and "insomnia cafe."

Çekimler esnasında kırılan kapı kolu

monica'yla chandler'ın evindeki kapı gözü aslında altın kaplamalı bi aynaymış, çekimler sırasında kırmışlar ama şık durduğu için bırakmışlar öylece. (niye çevirdim bilmiyorum bi işe yaramaz ama ilginç bir not olsun)

simsonları bilirsiniz efsane çizgi film. bu seride seslendirme yapan 3 kişi dizide konuk oyunculuk yapmıştır. dan castellaneta, hank azaria, and harry shearer. -hank azaria minsk'te boku donan efsanevi bilimadamımız :)-

emma'yı oynayan bebek aslında ikizmiş. sırayla oynatılmışlar :) (rachel'la ross'un bebeği)

bruce willis ve matthew perry "the whole nine yards" film çekimlerinde iddaya girişmişler. matthew kazanmış ve bruce willis bu idda yüzünden friends'te para almadan oynamış.

joey'in 7 kız kardeşi var bildiğiniz gibi. adları; veronica, mary angela, mary theresa, gina, dina, tina, cookie. (gereksiz bilgiler vol.2)

matt leblanc (joey) dizinin ilk seçmelerine gittiğinde cebinde sadece 11 doları varmış. ilk aldıkları maaşla monica kendine bi araba almış, joey ise karakterine yakışır bi biçimde kendine ziyafet çekmiş :)

joey'in efsane hatun kaldırma sözü "how you doin" 2005 yılında bi gazetede televizyonun en iyi hatun kaldıran 4. sözü seçilmiş.

Joey

dizinin bitimine çok az kala courteney cox (monica) hamile kalmış, ama diziye göre hamile kalmaması gerektiğinden o bölümlerden sonra hep bol elbiseler giydirmişler. -benim de dikkatimi çekmişti demekki bundan-

gunther karakterini oynayan james michael tyler eskiden de bu kafe işlerinde çalışıyormuş.

courteney cox 5. sezonun sonunda evlendiğinde eşinin soyadını almıştı o bölümlerde farketmişsinizdir cast kısmında arquette soyadı yazıyordu. 9. sezon çekimleri sırasında babası vefat edince arquette soyadını kullanmaktan vazgeçip tekrar sadece cox soyadını kullanmaya başlamış.

joey "days of our lives"ta drake ramoray rolünü oynarken, jennifer aniston'ın (rachel) babası gerçek days of our lives dizisinde dokturmuş.

friends ingiltere'de de yayınlanıyormuş o tarihlerde. final bölümü yayınlandığı sırada, dizinin reklam aralarındaki 30 saniyelik reklamın değeri tamı tamına 1.8 milyon dolarmış. bu değer ingilteredeki bi reklama verilen en yüksek para. (spor karşılaşmalarındaki reklamlar dahil)

oyuncular seçilmeden önce, dizinin en büyük aşk hikayesi monica ve joey arasında yaşanması planlanmış.

son sezon öncesi jennifer aniston diziden ayrılma kararı almış. eğer ocaktan önce bitirirlerse 10. sezonu diziye devam edebilirim demiş film kariyerine odaklanmak için.

Jennifer Aniston (Rachel)

"the one after vegas" bölümünün oyuncu, yönetmen ve tayfasının yazdığı credit kısmında, herkesin soyadı arquette diye yazılmış :d courteney'in evlenmesi üzerine. (bunu görmemiştim)

The One After Vegas bölümünün açılışı

emily rolü için ilk teklif patsy kensit'e yapılmış ama reddetmiş. (ross'un londra'da evlendiği kadın.) -keşke kabul etseymiş taşmış-

rachel rolü için düşünülen ilk isim téa leoni imiş.

dizi gerçek seyirci önünde çekiliyordu belki bilirsiniz. dizide kahkaha efekti gibi bişey yok yani, seyirciler sette oturup izliyor. neyse, tom selleck (richard) sette ilk sahnesini çekerken seyirciler o kadar tezahürat yapmış ki, richard'lı sahneleri sonradan seyircisiz şekilde tekrar çekmek zorunda kalmışlar.

dizi boyunca 6 dosttan hiç biri birbirlerinden fazla para almamış. dizinin çekimlerine başladıklarında aldıkları para bölüm başı 22.500 dolar iken, son sezona doğru bölüm başı 1.000.000 dolar olmuş :)

dizinin en başta 4 karakter üzerinden devam etmesi düşünülmüş. chandler ve phoebe yan karakterler olarak devam etsinler diye düşünmüşler. bide chandler karakterinin gay olmasını düşünüyorlarmış. sonrasında matthew perry'yle tanışınca bundan vazgeçmişler. ama malumunuz gay şakaları bitmedi :d

dizide monica'nın dolabı tüm oyuncular ve set ekibinin içecekleriyle doluymuş. joey'in evindeki dolapta ciddi ciddi çalışıyormuş.

gunther 2. sezonun ortalarına kadar bi isme sahip değilmiş. hiç çağrılmamış ismiyle dizide.

Gunther

courteney cox dizideki tek emmy ödülü adaylığı kazanamamış isim.

joey chandler'ın evinden ayrıldıktan sonra bi dünya eşya almıştı hatırlarsınız. beyaz bi köpek heykeli vardı. o heykel jennifer aniston oyunculuk kariyerine başladığında şans getirmesi için bi arkadaşı tarafından verilmiş ona. sonrasında jennifer dizide 1 bölüm kullanılması için getirmiş, yapımcılar da çökmüş üstüne dizinin malı olarak kalmış.

phoebe'nin kardeşinin üçüzlerini doğurma hikayesi lisa kudrow'un (phoebe) gerçekte hamile kalması üzerine çıkmış. ama üçüzlerin kaplayacağı kadar büyümediği için karnı bi eklenti eklemişler karnına çekimlerde.

dizide 8 oscar ödüllü oyuncu yer almış. charlton heston, sean penn, susan sarandon, helen hunt, julia roberts, reese witherspoon, robin williams, george clooney, and jim rash.

"dost"ların tamamı dizide birbirleriyle öpüşmüştür. (duduştan)

matt leblanc dizinin başlarında jennifer aniston'a aşık olmuş. (uuu ekşi sözlük magazin ekibi bildirdi)

kathleen turner'ın (chandler'ın cinsiyet değiştirmiş babası) dediğine göre matthew perry (chandler) diziden sonra da onu baba diye çağırmış.

6 "dost"un isimlerinin tamamı "all my children" dizisinden alınmış. bu arada all my children 1970'ten beri devam eden bi şov. 31 yıl! 1073 bölüm oynayan oyuncular var.

courteney cox (monica) gerçekte david schwimmer'(ross)tan büyük ama dizide kardeşini oynuyor.

bill o'reilly diye bi denyo anket yapmış (ünlü bi dalkavuk), friends gelmiş geçmiş en kötü 3. tv serisi seçilmiş.

hatırlarsınız oyuncuların "celebrity list" olayı vardı. eğer şansları olursa yatabilecekleri 5 kişi adını yazmışlardı. ross'un listesinde olan winona ryder ve susan sarandon sonradan diziye konuk oyuncu olarak katılmışlardır.

Ross'un Celebrity List'i

phoebe gittikleri bi yaz evi gibi yerde annesiyle tanışmıştı. annesini oynayan teri garr daha sonradan başka bi yapımda da lisa kudrow'un annesi rolünde oynamış.

dizide konuk oyunculuk yapmış ünlü isimlerden bazıları; charlton heston, charlie sheen, tom selleck, sean penn, susan sarandon, helen hunt, david arquette, billy crystal, gary oldman, julia roberts, reese witherspoon, christina applegate, jean-claude van damme, robin williams, dakota fanning, danny devito, brad pitt, anna faris, ben stiller, paul rudd ve george clooney.

phoebe'nin kardeşi rolünü oynayan giovanni ribisi (frank jr.), kardeş rolünden önce ilk sezonda phoebe gitar çalarken onun gitar kutusuna para yerine prezervatif atan çocuktu.

lar park lincoln, phoebe rolünü reddetmiş.

ellen degeneres da phoebe rolünü reddedenler arasında.

________________________________________________________________

bu bilgileri buradan çevirdim, orjinallerini okumak isterseniz link; http://www.imdb.com/title/tt0108778/trivia

bu kadardı, teşekkürler.

Biz teşekkür ederiz!