Efsane İsim Johan Cruyff'un Futbol Tarihine Geçmiş Sözleri

Bugün üzücü bir şekilde vefat haberini aldığımız Johan Cruyff, bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyordu. 68 yaşında hayata gözlerini yuman efsane isim, futbol hayatı boyunca inanılmaz işlere imza atmasının yanı sıra birçok önemli söze de imza attı. İşte onlardan bazıları.
Efsane İsim Johan Cruyff'un Futbol Tarihine Geçmiş Sözleri

hendrik johannes cruyff .25 nisan 1947'de amsterdam'ın varoşlarında meyve satıcısı hermanus cornelius cruyff ve temizlikçi petronella bernarda cruyff'ın oğlu olarak doğan efsane futbolcu..zor bir çocukluk geçirdi.annesi ile beraber temizlik işlerinde çalıştı.annesinin temizlikçi olarak çalıştığı ajax clubu altyapısına alıp yetiştireceği 300 çocuk için seçmeler yapar.annesinin girişimleri ile johan'da altyapıya seçilir..8 temmuz 1959 tarihinde henüz 12 yaşındayken babasını kaybetti.13 yaşında okulu bıraktı.ajax amsterdam ve rinus michel hayatını değiştirdi.

tüm bunlardan münezzeh şekilde ;

tesadüf mantıklıdır . 30 metreden topa vurursam gol olmayabilir. ancak bunu maçta 20 kez yaparsam, 20 toptan birinin girme ihtimali yüksek olur.”

top bizde olduğu sürece rakip gol atamaz .”

vecizelerinin sahibidir..

johan cruyff : "doktorlar sigarayı bırakmazsam futbol oynayamayacağımı söylediler, ben de futbolu bıraktım."

''futbol basit bir oyundur. zor olan, futbolu basit oynamaktir.'' demis futbol adami.

ona göre en güzel golün nasıl olduğu sorulduğunda "en güzel gol, boş kaleye atılan goldür" diye felsefi bir cevap verdiği söylenegelen zat.

ronaldo * için "ona bir top ve bir metrekare çim verin o da size neden dünyanın en iyi futbolcusu olduğunu göstersin" demişliği vardır.
*

"her maçta, fc barcelona'da çalışan 300 kişinin evlerine ekmek götürmesini sağlamak için yer alan 11 futbolcu var. 14 günde bir 90,000 kişiyi* mutlu etmek ve eğlendirmek zorundayiz. işte bu bizim sorumluluğumuzdur"