Ekranların Tanıdık Karakterlerine Hayat Veren Unutulmaz Seslendirme Sanatçılarımız

Sinema sektörünün en önemli unsurlarından biri hiç şüphesiz seslendirme sanatçıları Onlar olmasaydı filmlerden, dizilerden bu kadar keyif alabilir miydik, meçhul.

abdurrahman palay 

cüneyt arkın'ın nayır nolamaz, kadir inanır'ın deli kadir ulen repliklerinin sahibi, yeşilçam'ın en büyük aktörlerinin sesidir. 2002 yılında 78 yaşında vefat etmiştir.

rıza tüzün

ali şen'in o meşhur kayseri şivesinin sahibidir. ton ton dedemiz nubar terziyan'ı da en çok kendisi seslendirmiştir. 1979 yılında 59 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

toron karacaoğlu

battal gazi, kara murat, malkoçoğlu ve daha bir çok filmde cüneyt arkın'ı seslendirmiştir. 1930 doğumludur, hala hayattadır, allah uzun ömür versin. seslendirme için bkz

saadettin erbil

mehmet ali erbil'in babasıdır. erol taş, bilal inci, ali şen, hayati hamzaoğlu gibi yeşilçam'ın kötü karakterlerini canlandıran aktörleri seslendirmiştir. erol taş'ın meşhur nıahahaha gülüşünün, sakar şakir'deki gardrop fuat'ın, yedi bela hüsnü'deki cemal'in sesidir. 1997 yılında 72 yaşında iken aramızdan ayrılmıştır.

istemi betil

gençler için yüzüklerin efendisi'nin gandalf'ıdır, ihtiyar delikanlılar için ise kirk douglas ve anthony quinn'in sesidir. kurtlar vadisinde laz ziya karakterini adeta yaşamıştır. 2011 yılında 67 yaşında vefat etmiştir.

cüneyt türel

canım kardeşim'de tarık akan'ı, aile şerefi'nde murat'ı seslendirmiştir. bu büyük tiyatrocu ve seslendirme sanatçımız 2012 yılında 70 yaşında vefat etmiştir, özlüyoruz.

yekta kopan

geleceğe dönüş'ün marty mcfly'ı, çılgın bediş'in oktay'ı, fight club'ın edward norton'ı, star wars'ın obi-wan kenobi'si, yüzüklerin efendisi'nin pippin'i, batman daima'nın edward nygma'sı ve daha bir çok filmde, animasyonda onlarca unutulmaz karakteri seslendirmiş yaşayan bir efsanedir kendisi.

alev sezer

bruce willis- die hard ve mel gibson- lethal weapon diyince akla gelen tek isimdir. şerif sezer'in kardeşidir, 1997 yılında 52 yaşında vefat etmiştir.

sezai aydın

taş devri'ndeki fred çakmaktaş'ı, cosby show'daki bill cosby'i, ayı yogi'yi, red kit'deki joe dalton'u, al pacino'yu, robert de niro'yu, iyi kötü çirkin'deki kötüyü ve tabii ki sylvester stallone'yi seslendirmiş, stallone'nin oynadığı tüm karakterleri sesi ile zihnimize kazımıştır.

ali gül

eddie murphy, al pacino, danny de vito, george clooney gibi bir çok hollywood aktörünü ve bir dönem de şirinlerin gargamel'ini seslendirmiştir. bkz

sungun babacan

muppet show'da kermit'i, rain man'de tom cruise'u, forrest gump'da tom hanks'i, 6. his'de bruce willis'i ve daha bir çok hollywood oyuncusunu, unutulmaz film karakterlerini seslendirmiştir. kendisini anlatırken bile sanki başka birisine dublaj yapıyormuş da onu dinliyormuşsunuz gibi hissettirir. bkz

mazlum kiper

yüzüklerin efendisi'nde saruman'ı transformers'da sentinel prime'ı, morgan freeman'ı, jack nicholson'ı, robert de niro'yu, sean connery'i seslendirmiştir. national geographic'deki o meşhur ses kendisidir.

Mazlum Kiper - Nat Geo Belgesel Seslendirmesi


kamran usluer

fikret hakan'ı seslendirdiği şu sahneden bu harika sesi hemen hatırlayabilirsiniz. büyük oyuncu, tiyatrocu ve seslendirme sanatçımız kamran usluer ne yazık ki 2004 yılında 67 yaşında vefat etmiştir.

levent dönmez

fikret hakan'ı en çok seslendiren o'dur. planet earth deyince de hemen akla o müthiş sesi gelir.

tamer karadağlı

iyi kötü çirkin'de iyiyi (clint eastwood), the godfather'ın trt dublajında michael corleone'yi, bodyguard'da kevin costner'ı çok güzel seslendirmiştir. george clooney'i en çok seslendiren de kendisidir.

zeynep özden ayyıldız

matrix'de trinity'i, kill bill'de beatrix kiddo'yu ve daha bir çok unutulmaz karakteri, aktristi seslendirmiştir. bkz

müge oruçkaptan

taş devri'nde wilma çakmaktaş'ı, kill bill'de elle driver'ı seslendirmiştir. daha bir çok filmde bir çok karakteri seslendirmiş en iyi kadın dublaj sanatçılarından biridir. bkz

berna başer

1969 ankara doğumludur. bir çok reklam filminde de seslendirme yapmıştır. nicole kidman, sharon stone, demi moore, sandra bullok, salma hayek, rene zelveger, elizabeth taylor, reese witherspoon, julia roberts, kim bassinger, winona ryder başta olmak üzere birçok hollywood aktristini seslendirmiştir. bkz


tijen par

selvi boylum al yazmalım'da türkan şoray'ı seslendiren o'dur. meral zeren, pembe mutlu, müjde ar, hale soygazi, suna yıldızoğlu, gülşen bubikoğlu, meral zeren, necla nazır gibi bir çok yeşilçam aktrisitinin sesi olmuştur.


birtanem çoşkun candaner

rosalinda, marimar, maria mercedes, maria bario gibi brezilya dizilerinde, bir çok reklamda seslendirme yapmıştır. karayip korsanları'nda keira knightley'i, king kong'da naomi watts'ı, die another day'de halle berry'i ve daha bir çok hollywood aktristini seslendirmiştir. bkz


gülen karaman

aşk-ı memnu'da firdevs hanım'ı, muhteşem yüzyıl'da kanuni'nin annesi hafsa sultan'ı seslendiren kendisidir. julia roberts, angelina jolie başta olmak üzere yine bir çok hollywood akristini seslendirmiştir. bkz


fulya ergüneş

trt, star, atv gibi kanallarda spikerlik yapmış, programlar sunmuştur. laura dern, drew barrymore, cameron diaz, jennifer aniston, diane lane, meg ryan dahil birçok hollywood aktristini seslendirmiştir. bkz


jeyan mahfi

yeşilçam'ın neredeyse bütün kadın starlarını seslendiren bu işin duayenlerinden biri adeta yaşayan bir afsanedir. tiyatro, sinema, radyo ve televizyon dizileri oyuncusu ve tabii ki seslendirme sanatçısıdır. 1934 istanbul doğumludur. türkan şoray'ı seslendirdiği şu sahneden sesini hemen tanıyabilirsiniz. kendisiyle yapılan bir röportaj için bkz


nevin akkaya

yeşilçam'ın kadın starlarının unutulmaz seslerinden biri de kendisidir. türkan şoray, hale soygazi, selda alkor, hülya koçyiğit, fatma girik, filiz akın, neriman köksal ve arzu okay başta olmak üzere neredeyse tüm kadın aktristlerimizi seslendirmiştir. 1937'den 2000 senesine kadar seslendirdiği film sayısı 8000'den fazladır. yine türkan şoray'ı seslendirdiği şu sahneden sesini hemen hatırlayabilirsiniz. 2015 yılında 96 yaşında aramızdan ayrılmıştır.

adalet cimcoz

belgin doruk, türkan şoray, fatma girik, filiz akın ve hülya koçyiğit'i seslendirmiştir. yeşilçam'ın kadın oyuncularının en tanıdık seslerinden biri de kendisinin sesidir.
şu ve şu sahnelerden sesini dinleyebilirsiniz. 1970 yılında 60 yaşında vefat etmiştir.

kemal ergüvenç

hulusi kentmen'i ve erol taş'ı seslendirmiştir. aynı zamanda hababam sınıfı'nın kemal hocası'dır.