Ekşi Sözlük'teki "Köfteci Yusuf, Hamburgeri Nasıl 12 Liraya Satabiliyor" Tartışması

Fiyat - performans açısından sevilen markalardan biri olan Köfteci Yusuf'ta 12 liraya (içecekli) hamburger satılıyor. 17 liraya da çift köftelisi satılıyor aynı hamburgerin. Şu ekonomide böyle bir şey nasıl olabiliyor sorusu akıllara geliyor tabi ilk olarak. Bazı Ekşi Sözlük yazarları da Köfteci Yusuf başlığı altında bunu tartışmışlar. İki tarafın görüşlerini de yorumsuz olarak paylaşıyoruz.
Ekşi Sözlük'teki "Köfteci Yusuf, Hamburgeri Nasıl 12 Liraya Satabiliyor" Tartışması
Görsel: Köfteci Yusuf

12 liraya hamburger menü satmak bu devirde imkansız

etini kendi üretiyor diyenler olmuş, kirası yok, bilmem ne diyen olmuş. bizi mi kandırıyorsunuz, kendinizi mi aga? yıllardır etini kendi üreten hamburger zincirlerinden yiyorum. bundan 3 yıl önce bile bu fiyata zor bulunuyordu o dükkanlarda hamburger. şimdi gelmiş siz ekonominin bitik olduğu, etini kendi üreten hamburgercilerde bile 17-18 liraya 100 gr satılan hamburger menünün 12 liraya satıldığını söylüyorsunuz köfteci yusuf'ta he? çocuk falan olmanız lazım inanmak için. o hayvanlar neyle besleniyor sanıyorsunuz. sonsuz bir dolar döngüsü var ortada, kimse bu kadar ucuza getiremez bu menüyü şu anda bu ülkede.

12 liraya hamburger yiyen yazarı görünce şok oldum

bu yazıyı yazarken (22 eylül 2021) 1 kg dana kıyma 50 tl. bir hamburger köftesinin ortalama ağırlığı 140 gr ila 200 gr arasında değişir. hadi 140 gr diyelim; bu 7,5 tl yapar. 2,5 tl diğer iç malzemeler, hamburger ekmeği vs. desek 10 tl kesin maliyeti var. o mağazanın kirası, çalışanların maaşı, elektrik, su, ısınma, amortisman giderleri ve daha birçok kalemi eklesek işin içinden çıkılmaz, komple zarar.

1 adet 90 gr hamburger köftesi eklediğini düşünsek -ki 90 gr hamburger köftesi avucunuzun içi kadar bile olmayabilir- ancak o zaman başa baş kurtarır. yani bir hamburgerden elde edilebilecek maksimum kâr zorlasan 1 ila 1,5 tl.

köfteci yusuf, ucuza mâl edip normal kalitede hizmet sunuyor. üst kalite beklemeyin. ödediğiniz para ne ki aldığınız kalite ne olsun. ama akıllı adam, pazardaki açığı iyi okudu ve iyi değerlendirdi. yerli mcdonalds gibi bir konuma getirdi kendini, bravo gerçekten.

bir kg köftenin maliyeti en fazla 50 tl'dir

hatta toplu olduğu düşünülünce çok daha azına mal edilmesi doğaldır. hamburgerini yemedim ancak 100 gr köftenin maliyeti de 5 tl'dir. yani pekala 12 tl'ye hilesiz olarak hamburger satılarak gayet de sürümden kar edilebilir.

lezzet kısmına girmiyorum. herkesin damak zevki kendine. ancak bu ülkede bu fakirlikte bir insanı atıyorum daily dana'da içeceksiz bir hamburger ve yanında patatese 83 tl vermedi de köfteci yusuf'ta yedi diye eleştirmek tek kelimeyle ayıptır.

adam gelmiş, mahalle kasabındaki etin kg fiyatına göre hamburgerin maliyetini çıkartıyor

anca butik dediğiniz burgerlar gidip bu kasaplardan alıyor etlerini. çünkü ufak işletmelerin üretim yapacak yetkinlikleri de, kapasiteleri de, tüketimi de, mali gücü de yok.

ama bu adamların şu an halihazırda her birisi arı gibi işleyen 218 tane şubesi var. iki yüz on sekiz. senin, benim gibi ayda birkaç kg et girmiyor dükkanlarına. senin yılda tükettiğin et miktarı, birkaç saniye içerisinde tüketiliyor köfteci yusuf tarafından. belki daha da fazlasıdır.

her yeni gün tonlarca et kesiyorlar. devasa çiftlikleri var. dolayısıyla etin maliyeti inanılmaz düşük. sen bir nihai tüketici olarak onların ulaştığı fiyatlara eti koklayamazsın bile ama adam senin önüne servis edip koyar, üstüne para da kazanır bu işten. sen hala mahalle bakkalı hesabı, kağıt kalem matematik yaparsın. biraz mantık ya.

12 liraya gayet de zarar etmeden hamburger satabilen firmadır köfteci yusuf. sebeplerini açıklayayım

1. köfteci yusuf'ta satılan köfte bir karışımdır. saf et içermez. içine hacim arttırıcı maddeler ilave edilir. bu yüzden fiyatı en ucuz et ürünüdür. diğer tüm et ve tavuk ürünleri saf ettir ve fiyatları pahalıdır.

2. köfteci yusuf'un reklam maliyeti sıfırdır. tv, gazete, radyo, internet reklamına para ayırmaz.

3. avm'lerdeki köfteci yusuf şubelerinin tamamına yakınında kira masrafı yoktur. avm yönetimi yusuf'a kirasız dükkan verir; avm'ye günde on binlerce müşteri çekmek için. bursa'da iş yapmayan avm'lerin yusuf'a kira almadan dükkan vermeyi teklif etmekle yusuf'u ikna edemeyip üstüne aylık olarak para ödemeyi teklif ettiklerini biliyorum. sırf kapanmaya yüz tutmuş avm'leri batmasın ve müşteri gelsin diye