El Konulan Ehliyet Nereden, Nasıl Geri Alınır?

6 aylığına ehliyetine el konulan bir Ekşi Sözlük yazarı, kısaca ehliyeti geri alma sürecinden bahsetmiş.
El Konulan Ehliyet Nereden, Nasıl Geri Alınır?

alkollü araç kullanmak suretiyle uygulamaya takılıp ilk defa ehliyeti kaptıran zatı muhterem arkadaşlar, ehliyet nasıl geri alınır anlatıyorum. 

bildiğiniz üzere, bir sürücünün 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 1228 tl ve 6 ay süreli ehliyetine el konulma cezası veriliyor. peki ehliyet nasıl geri alınıyor? tam 6 ay sonra geri alabiliyorsunuz ama siz yine de e-devlet'ten ehliyeti geri alabileceğiniz tarihe bir bakın. tabii cezayı da bir güzel ödüyorsunuz. 

sonrasında, günün geldiyse 15 temmuz şehitler köprüsü'nün anadolu tarafında (anıtın orada) yeni bir bina var. üstünde tabela falan yok ama galiba orası trafik şube. :) oraya girip, sıra numaratöründe “cezai işlemler - ehliyet geri alma” gibi bir madde olacak, ona tıklayıp numaranı alıp sıranı bekliyorsun. aynı banka sistemi gibi. numaran gelince kimliğini veriyorsun. memur sisteme girip bakıyor; ceza ödenmişse, süre de dolmuşsa ehliyetini teslim ediyor. toplam işlem süresi 5 dakika falan.

not: internette gayrettepe trafik şube diyor. orası köprü çıkışındaki yeni binaya taşınmış. boşuna gayrettepe'ye gitmeyin. :) ayrıca yine internette ümraniye vergi dairesi'nden borcu yoktur yazısı alınmalı diyor ama ona da gerek yok. memur, borcun ödendiğini sistemden görebiliyor.