Elon Musk ile Apple Arasında Yaşanan Savaşın Sebebi Nedir?

Elon Musk, şu aralar Twitter üzerinden Apple'a savaş açmış durumda. Apple da Twitter'ı App Store'dan silmekle tehdit ediyor. Gelin, bu gerginliğin nedenlerine bir bakalım.
Elon Musk ile Apple Arasında Yaşanan Savaşın Sebebi Nedir?

apple, app store'dan telefona inen üçüncü parti uygulamaların tüm kazançlarından yüzde 30 pay istiyor. (app store hariç uygulama indirmek mümkün olmadığından) bu saçma eşkiyalık daha önce çokça firma ile soruna sebep oldu.

örneğin epic games konuyu mahkemeye taşıdı. şöyle düşünün; fortnite oynayan insanlar bu oyunu telefonlarına da indiriyorlar, oyun içi bir lootbox ya da herhangi bir alım yapıyor, apple bu alımdan yüzde 30 kar talep ediyor. gerekçesi ise uygulamanın app store'dan indirilmiş olması. yani bu kadar saçma bir mantığı herhalde başka bir firma ortaya atamazdı.

şu an elon musk'ın mavi tik abonelik ücretleri ve diğer potansiyel gelirler için apple aynı şeyi talep ediyor. elon bunu kabul etmek istemeyince apple saldırganlaştı. elon musk'ın twitter'dan yazdıklarına göre apple, twitter'a reklam vermeyi bıraktı ve twitter'ı app store'dan silmekle tehdit etti.

şunu belirtelim bu konu ile ilgili epic games ve valve çok benzer şekilde apple ile mücadele halinde. haklı olarak elon'da diğer bir çok firma gibi sürece dahil oldu.

bu konuyu uzun vadede apple'ın kazanması mümkün değil ve bunun birden fazla sebebi var:

sürekli gitgide daha da daralan ve kullanıcıya çeşitli sorunlar çıkaran bu "ekosistem" saçmalığı zaten android uygulamalarından daha az ve sınırlı olan app store uygulaması olması bunlardan biri.

2022 yılında bir çok yeni uygulama eklenmiş olmasına rağmen app store 2019'dan az sayıda uygulamaya sahip. yani başka bir deyişle app store küçülüyor, sürekli content ve çeşitlilik kaybediyor. bunun sebeplerinden biri bu eşkiyalık diğeri birçok uygulamayı kopyalayıp kendi "resmi" versiyonunu çıkartıp esas üreticilere telif vermemesi.

bu saçmalık artık kullanıcıya yansır hale gelmiş durumda. ve apple bunu yapmaya devam edemez.

apple, ne twitter'ı app store'dan silebilir ne de diğer büyük firmaları. tam tersine, eğer bu adamlar topluca app store'dan çekilirse zaten sınırlandırılmış, seçeneksiz bırakılmış apple kullanıcısı daha da az content ve aktif kullanılan uygulamaya erişebilecektir. zaten sıkıntılı olan bir konu tamamen kullanıcılar açısından tahammül edilemez bir hale gelir buna da apple cesaret edemez.

her zaman yaptığını yapıp büyük firmalardan daha az, kendini savunamayacak küçük firmalardan daha çok alarak dengeleyecektir. ve bunu yaparken etik pozlar takınacaktır. 2022 yılında köleliği yaşattığı okuma yazma bilen herkes tarafından bilinmesine rağmen.