Elon Musk Twitter'ı Satın Alır Almaz Neden Tüm Yöneticileri Kovdu?

Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, şirketteki yönetim kurulunu (board of directors) feshetti ve kendisini CEO olarak atadı. Musk, neden böyle bir şey yaptı?
Elon Musk Twitter'ı Satın Alır Almaz Neden Tüm Yöneticileri Kovdu?

elon musk'ın feshettiği "board of directors" şirketi yöneten değil, ana hatlarıyla hissedarlar adına şirketi kimin yöneteceğine karar veren ve yöneticileri denetleyen bir kuruldur. şirkette görev almaz, şirket kararlarına katkıda bulunmaz. genelde endüstride saygı gören kişilere board of directors'a katılmaları teklif edilir. karşılığında hisse senedi gibi getirileri olur.

örneğin; google'ın eski ceo'su eric schmidt aynı zamanda apple'ın board of directors üyesiydi. iki firma da gizlice kendi telefonları üzerine çalışıyorlarken, steve jobs ilk iphone prototipini board of directors toplantısında gösterdi. ilk iphone'un rakiplerinden ne kadar önde olduğunu gören eric schmidt o toplantının üzerine google'ın blackberry'i kopyalayacak işletim sistemini çöpe atıp, dokunmatik ekran bazlı android versiyonunun hazırlanmasını emretti. ilk android'in iphone'un ardından kısa sürede piyasaya sürülmesi sonrası ihanetin farkına varan steve jobs iki şirket arasındaki köprüleri attı. eric schmidt de apple board of directors'dan ayrıldı.

benzer şekilde, disney'in eski ceo'su bob iger da apple board of directors'da yer alıyordu. apple tv+ ve disney plus servisleri birbirine yakın tarihlerde açılınca, bob iger yanlış anlamalara neden olmamak adına apple board of directors'dan affını istedi.

apple'ın bugünkü board of directors üyeleri arasında boeing, johnson&johnson, northrop grumman gibi şirketlerin eski üst düzey yöneticileri ve bir eski abd başkan yardımcısı yer alıyor.

yine bildiğim ilginç örnekler arasında apple'ın services departmanından sorumlu senior vice-president'ı eddy cue'nun aynı zamanda ferrari'nin board of directors'unda olmasını sayabilirim.

sadede gelirsek; twitter board of directors şirketin politikalarını kararlaştırıp yürüten bir kurul değildi. elon musk'ın parayı verip şirketin çoğunluk hisselerini almasıyla tüm gücü eline alması sonucunda şirket hissedarları adına şirketin yönetimini belirleme gibi bir gereklilik kalmadı, board of directors işlevsiz kaldığı için devamına da gerek kalmadı. babasının çiftliği gibi yönetme gücü bulunan bir patronun olduğu bir şirkette board of directors diye bir şeye ihtiyaç olmaz.