Elon Musk, Twitter'dan Yapılan "Adamsan Silersin" Çağrısı Üzerine Facebook Sayfalarını Sildi

Elon Musk'ın bu hareketinin uzun süre konuşulacağını tahmin etmek zor değil.


Geçtiğimiz günlerde Facebook, kullanıcı verilerinin gizliliğinin ihlal edildiğinin anlaşıldığı Cambridge Analytica skandalıyla sarsılmıştı. Bunun üzerine #deletefacebook (Facebook'u sil) şeklinde bir sosyal medya kampanyası başlatılmıştı.


Bu kampanyaya katılan Brian Acton'ın (WhatsApp'ı Facebook'a satan kişi) tweet'inin altına "What's Facebook?" şeklinde cevap veren Musk'ın bu cevabına "serdarsprofile" isimli bir kullanıcıdan "Adamsan SpaceX Facebook sayfasını silersin" şeklinde bir yorum geldi.


Musk da bunun üzerine "Sayfanın olduğunu fark etmemişim. Yapacağım." şeklinde cevap verdi. Bir süre sonra Musk'ın gerçekten de şirketleri SpaceX ve Tesla'ya ait Facebook sayfalarını sildiği anlaşıldı.


Tesla ve SpaceX'in silinmeden önce 2.5 milyondan fazla takipçisi vardı. Olay haliyle Dünya çapında gündem olmuş durumda.


Ekşi Sözlük kullanıcılarının yorumları da peşi sıra geldi

iki tane adam var, biri elektrikli araba yapıyor, uzaya roket, araba ve sütyen fırlatıyor. diğeri, kullandığımız tüm sosyal medya sitelerinin sahibi.

bunlardan sosyal medyacı olanı "la biz sizin kişisel bilgileri filan hısım akrabaya dağıttık hep galiba" diyor. sonra uzaycı olan, twitter'dan bir türk'ün "silsene lan facebook'u" lafına karşılık, facebook hesabını kapatıyor.

arkadaşlar artık açıklıyorum, bu evren bir simülasyon. yani öyledir umarım, çünkü gerçek dünya için çok salakça geliyor bunlar bana.

ayrıca bence elon hesapları silmemiştir, dondurmuştur lan. ben de arada sıkılıp yapıyorum öyle.

(bkz: kimden ötürü haa kimden ötürüüü)

facebook'u kapatıp instagram kullanmaya devam etmek de, elon musk'ın kütüğünün yozgat olduğunu gösteriyor. gelsin eloncuğum yanıma coca cola'yı protesto etmek için fanta içelim.

cambridge analytica skandalı sonrası düzenlenen #deletefacebook (facebook'u sil) kampanyasında "adamsan silersin." diye meydan okunan elon musk hesaplarını kapatarak facebook hisselerinin düşmesine sebep oldu. facebook'a ait olan instagram'ı ise bağımsız bulduğunu belirtti. bu durum facebook hesaplarını kişisel bilgiler usulsüz kullanıldığı için değil de zaten pek işine yaramadığı için kapattığı izlenimini yarattı.

dolayısıyla ortada elon musk - mark zuckerberg kavgası yok gibi ama var gibi de.

musk'ın bu hareketi, "facebook kampüsünde birçok destekçim var, aman ses etmeyeyim de başım ağrımasın" diye düşünecek kadar basit bir insan olmadığının tescilidir.

elon musk' ın adamlığını kimsenin sorgulamaması gerektiğini göstermiş olaydır.
şaka maka adamsan silersin tivitini atan serdar için tarihi bir gün bence. düşünsene dünyanın bir noktasında pc başında bir adam göbeğini kaşırken trollüğüne tweet atacak, sonrasında facebook hisseleri daha da düşecek ve bundan binlerce insan zarar edecek.

gerçek kelebek etkisi bu.

facebook, cambridge analytica olayıyla 40 milyar dolar kayıp yaşadı millet de hala musk'ın pr'ının derdinde. mark'ın abd başkanı hayalleri de suya düştü.

mark zuckerberg ile arasındaki husumet yeni değildir. yapay zeka konusundaki bir tartışmalarından sonra "mark ile konuştum. yapay zeka konusundaki bilgisi sınırlı" diyerek zuck'in notunu vermişti.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir