Elon Musk'ın Reklamını Yapmaya Başladığı X.com Neyin Nesi?

Twitter'da X logosunun açılış ekranı ve ana sayfada gözükmesi, üstüne Musk'ın profil resmini bu logoyla değiştirmesi soruları da beraberinde getirdi. En yakın tahminleri derledik.

TSİ 24 Temmuz öğle saatlerinde Twitter'da X ibaresi yer almaya başladığı geniş kitlelerce fark edildi

Açılış sayfasına tıkladığınızda karşınıza X çıkıyor. Ayrıca internet tarayıcısı, x.com'a girdiğinizde sizi Twitter'a yönlendiriyor.


Resmi Twitter hesabında da alışık olduğumuz mavi kuş yerine X gözükmeye başladı

Twitter CEO'sunun açıklamaları ise şu şekilde

Not: Açıklama 23 Temmuz tarihli.

Orijinal Tweet'in devamından bu mini flood'ı okuyabilirsiniz.


Açıklamanın Türkçe çevirisi

Hayatta veya işte, başka bir büyük etki yaratmak için ikinci bir şansın olması son derece ender görülen bir şeydir. Twitter büyük bir etki yarattı ve iletişim kurma şeklimizi değiştirdi. Şimdi, X daha da ileri giderek evrensel şehir meydanını değiştirecek.

X, fikirler, ürünler, hizmetler ve fırsatlar için küresel bir pazar yaratan ses, video, mesajlaşma, ödemeler/bankacılık merkezli sınırsız etkileşimin gelecekteki hali. Yapay zeka tarafından desteklenen X, hepimizi hayal etmeye başladığımız şekillerde birbirine bağlayacak.

Hayranlar ve eleştirmenler yıllarca Twitter'ı daha büyük hayaller kurmaya, daha hızlı yenilik yapmaya ve büyük potansiyelimizi gerçekleştirmeye itti. X bunu ve daha fazlasını yapacak. X'in son 8 ayda hızlı özellik lansmanlarımızla şekillendiğini görmeye başladık, ancak daha yeni başlıyoruz.

Bu dönüşümün kesinlikle bir sınırı yok. X… her şeyi sağlayabilecek bir platform olacak. Elon Musk ve ben, X'i dünyaya sunmak için ekiplerimizle ve ortaklarımızın her biriyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Sözlük yazarlarının yorumlarıyla olayı destekleyelim

x.com... her şeyin (kelimenin gerçek anlamıyla her şeyin) yer aldığı bir uygulamaya dönüşmesi muhtemel yakın zamanda. ödemelerde kullanılabilir kripto borsası işlevinden, taksi çağrılabilir, yemek siparişi verilebilir, anlık mesajlaşma ve hatta görüntülü görüşme imkanı sunan bir sosyal medya uygulaması yapma fikri uzun zamandır var zaten aklında elon'un. kendi wechat'ini yapmak istiyor. tek uygulamada bu kadar şey iyi mi kötü mü hâlâ tam bir karar veremedim ama şurası kesin ki bu uygulama günlük hayatta telefonda yaptığımız neredeyse her şeyin temelinde olacak, yani devasa bir data sağlayıcısı olacak. bunu iyi bir şey olarak yorumlayanlar olabilir ama ben işin karşı tarafındayım. datalar sandığınızdan daha önemli olacak yakın gelecekte. bu yüzden xx network gibi projelerden beklentim çok yüksek.

elon musk zeki adam, onun bugüne kadar giriştiği bir işte battığını hiç gördünüz mü? bu hamlesi zuckerberg'ün threads platformunu ve jack denen çakalın bluesky'ını başlamadan bitirmiş oldu. en az 1 ay tüm dünya basınında twitter'ın yeni adının x olduğu konuşulacak. elon musk ile uğraşamazsınız, adamda doğuştan ticari zeka var.

Final yorumu

içinde her şeyin yeraldığı bir uygulama, kaybeder. bu denenmiş bir formül, adına da facebook diyoruz.

facebook’ta hepsi var, foto atıyor, microblogging yapabiliyorsunuz, özel mesaj yazabiliyorsunuz, video yükleme bölümü var (facebook watch). 2. el alım satım yapabiliyorsunuz (marketplace). vs vs. yani her şey var. peki sonuç? facebook panayır yerine döndü, kimse bakmıyor.

sadece resim paylaşılan instagram ise kendi kulvarında 1. sırada, sadece özel mesaj atılan whatsapp kendi kulvarında 1. sırada, sadece video paylaşılan youtube kendi kulvarında 1. sırada, sadece kısa metinlerle microblogging yapılan twitter kendi kulvarında 1. sırada.