Elon Musk'ın Uzaya Gönderdiği Spor Araba Şu Anda Nerede?

Elon Musk'ın 2018'de ses getiren bir çalışmayla uzaya fırlattığı Tesla Roadster nereye gitti ve şu anda tam olarak nerede? Her şeyi geçtik, Dünya'ya düşme ihtimali var mı?
Elon Musk'ın Uzaya Gönderdiği Spor Araba Şu Anda Nerede?

kırmızısı bir spor araba evrenin boşluğunda yörüngede dönüyor ya da biz öyle sanıyoruz. spacex, elon musk'ın kişisel elektrikli spor otomobilini uzaya fırlatmak için şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olan falcon heavy'yi kullandı. starman olarak anılan gerçek boyutlu bir kukla, uzay giysisiyle ön koltuğa yerleştirildi. cnn'e göre spor otomobil yörüngesine david bowie'nin life on mars? şarkısı eşliğinde başladı ve hemen nasa'nın yapay nesneler kataloğuna kaydedildi.

Life On Mars?


asıl sorun şu... tesla şu anda nerede?

dünya'dan yüz milyonlarca mil uzakta olduğu tahmin ediliyor.

uzaya çıkan lüks spor otomobilin konumunu belirlemeye adanmış olan where is roadster? adlı web sitesine göre, tesla dünya'dan 200 milyon milden biraz daha az bir mesafede yörüngede dönüyor. aracın kaydını mümkün olduğunca doğru bir şekilde tutabilmek için bu sayının her geçen saniye arttığı belirtiliyor. cnn her şey plana uygun gittiyse, ki en azından ilk fırlatma sırasında bu doğruydu, tesla'nın hız göstergesinin şimdiden dudak uçuklatan 2,5 milyar uzay milini göstermesi gerektiğini belirtiyor.

dünya'dan ayrıldığından bu yana, spor otomobilin oldukça uzun bir yolculuk yaptığına, hatta 2020'de mars'ın 5 milyon mil yakınına kadar geldiğine inanılıyor. veriler, kalkışından bu yana güneş'in etrafında 3,25 kez döndüğünü gösteriyor. harvard'lı gökbilimci jonathan mcdowell, yörüngedeki göktaşlarıyla çarpışması sonucu bazı çiziklere maruz kalmasına rağmen spor otomobilin hala tek parça halinde olabileceğini tahmin ediyor.


2018'den beri kimse görmedi

güneşin etrafında sonsuz bir daire çizen dikdörtgen bir yörüngede milyarlarca uzay mili kat eden, yıpranmış ama tam olarak kırılmamış bir tesla hayal etmek oldukça gerçeküstü. ancak cnn'e göre, aracın 2018'de fırlatılmasından bu yana yapılan doğrudan gözlemlerin sayısı üzücü bir şekilde sıfır. bu istatistik kesinlikle her şeyi yeryüzüne geri getiriyor.

roadster nerede? web sitesi jpl'den bir günlük aralıklarla veri topladığını bildirmekte. ancak bu veriler, rakamları çarpıtabilecek bazı beklenen yanlışlıklar içeriyor. bu yanlışlıklar zaman geçtikçe ve starman uzayın derinliklerine doğru ilerledikçe artacaktır. uzaya giden tesla'nın uzayın derinliklerine doğru yola çıkmadan önce dünya'nın çevresini iki kez dolaştığını da unutmamak gerekir. bu da bazı tahminleri etkilemiştir.

bu bilgiler ışığında, tesla'nın şu anda nerede olabileceğine dair en doğru cevap, kimsenin kesin olarak nerede olduğunu "bilmediğidir". dünya'dan yüz milyonlarca mil uzakta olduğu tahmin edilse de, bu hala tek parça halinde olduğu ve spiral çizen bir uzay cismi tarafından tamamen yok edilmediği varsayımına dayanıyor.

Tesla Roadster

asıl soru şu: tesla dünyaya çarpacak mı?

gösterge panelinde "panik yapmayın" yazıyor ama belki de yapmalıyız. bazı uzmanlar, kırmızı arabanın dünya'ya çarpma ihtimalinin %22 olduğunu öne sürüyor ki bu muhtemelen elon musk'ın yaratmayı umduğu izlenim değil. gizemi arttırmak için, yaklaşan dünya'ya çarpma olayı önümüzdeki 15 milyon yıl içinde herhangi bir noktada gerçekleşebilir, bu da yarın veya daha sonra düşen 2.690 kiloluk bir roadster yarış arabasıyla yüz yüze gelebileceğimiz anlamına geliyor. cnet'in haberine göre, astrofizik profesörü hanno rein ve ekibinin tahminlerine göre, otomobilin önümüzdeki bir milyon yıl içinde dünya'ya çarpma ihtimali yalnızca %6.

cnn'e göre ayrıca venüs'e çarpma ihtimali %12 ve güneş'e doğru gitme ihtimali de %12. en iyi bilimkurgu filmlerinden bazıları bu şekilde sona ermiş olsa da, gerçek hayatta arzulamamız gereken son tam olarak bu değil. business insider'a göre, kırmızı tesla neredeyse kesinlikle bir noktada uzaya çakılmaya mahkum. asıl soru "eğer" değil "ne zaman?".

kaynak